Milliós tételben lopják a fát az erdőkből
Mik ezek?
XTöbb, Sellye környéki erdőgazdálkodó sok fát termelt ki és halmozott fel még a havazás előtt, és nagyon meglepődtek, amikor látták, hogy a hó olvadásával együtt a farakások is „elolvadtak”.
Pongrácz Viktor árpád-tetői erdész mutatja az István-aknán kivágott és ellopott száz–százhúsz éves tölgyek csonkjait. Ezt nem tüzelőnek vitték (fotó: Laufer L.)
– Azt hittem, rosszul látok, amikor a hét elején mentem a fáért. A havazás előtt nem volt időnk elszállítani, és megelőztek a tolvajok – mondta az egyik sellyei tulajdonos.
A legtöbb hasonló eset az Ormánságban történik, a Mecsekerdő Zrt. szerint az összes falopás 40 százaléka a sellyei erdészetük területét érinti.
Dr. Fekete Géza, sellyei körjegyző elmondta, a tulajdonosoknak maguknak kell gondoskodniuk az erdőjük védelméről, azonban ez lehetetlen. A jelenlegi rendezetlen helyzetben macska-egér harcot vívnak a gazdák és a tolvajok.
A szakemberek szerint a fa kisebb részét a nélkülözők gyűjtik össze, hogy fűtsenek vele, azonban szervezett csapatok is dolgoznak a fák között. A brigád biztonságára őrszemek ügyelnek, az erdőbe vezető utakat figyelik és ha gyanúsat észlelnek, azonnal telefonálnak. Más esetben az állástalanok próbálnak meg zsebpénzhez jutni úgy, hogy egyesével hordják a kisebb rönköket a fakereskedőhöz.
Bíznak a rendőrségben
A Baranya Megyei Rendőr-főkapitányságtól kapott tájékoztatás szerint a rendőrség és az erdőgazdaság évek óta szoros együttműködésben dolgozik a falopások visszaszorítása érdekében, erre vonatkozóan együttműködési megállapodást is kötöttek. A közös, megelőző jellegű járőrözéseken túl leginkább a bűnügyekre vonatkozó információ azonnali, naprakész cseréje révén segíti a két szervezet egymás munkáját a falopások visszaszorítása érdekében. A rendőrség szerint a falopások miatt indult eljárások számának emelkedése azzal is magyarázható, hogy egyre több a bejelentés, a sértettek bátrabban fordulnak a rendőrséghez, bízva az eljárás eredményességében.
A hatóságnak egész évben van dolga a tolvajokkal
Szabálysértési kategóriában 2010. augusztus 19. és 2011. augusztus 19. között 198 eset történt. 70 esetet jelentett a legnagyobb gazdálkodó. A Mecsekerdő Zrt. 52000 hektár erdőterületet kezel. Tavaly összesen 70 esetben jelentettek falopást az erdészetek területéről, ez értékben meghaladta az 5000000 Ft-ot. Az eltulajdonított fa mennyisége 350 m3. A Mecsekerdő öszszes évi fakitermelése 220000 m3. Esetszámban és értékben is a Sellyei Erdészet területén történt
a legtöbb falopás, az összes eset 40 százaléka.
A gyorsaság is számít
Az önkormányzati erdőkben a mezőőrök vagy a közterület-felügyelők vigyáznak a rendre, folyamatosan ellenőrzik a területeket. Dr. Fekete Géza sellyei körjegyző elmondta, így fordult elő, hogy a legeldugottabb helyen is találtak már egy-egy farakást, amit a tolvajok készítettek elő. Megelőzte őket az önkormányzat, mert azonnal intézkedtek az elszállítással kapcsolatban, így amikor a tolvajok megérkeztek a teherkocsival a helyszínre, csak a hűlt helyét találták a farakásnak.
Ingyen volt, eladták
Az önkormányzatok az elmúlt év végén szociális célú tűzifavásárláshoz igényelhettek kiegészítő támogatást a Belügyminisztériumtól, ebből vásárolták meg a tűzifát és osztották szét a rászoruló családok között. A települések köbméterenként nettó 14 ezer forintért jutottak tüzelőhöz, ebből 12 ezret biztosított az állam és 2 ezret az önkormányzat. Lapunk információi szerint volt olyan település, amelyen ezt a tűzifát az érintettek azonnal továbbadták, a két köbmétert mindössze 7 ezer forintért.
- A+
- A-
- P
- @>
- |<
Iratkozzon fel!
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
Kapcsolódó témák
A cikk küldése e-mailben
XHozzászólások –
eddig 35 hozzászólás érkezett-
35. MonteCristo 2012. február 28. 01:52
NEMTÜKE...Gázon főtt.Milyen lehet az?Én őszintén megmondom,40 éves már elmúlottam,de még nem ettem vadhúst..De majd fogok,mert igértek már,vagy 15 éve,még vadkacsát is.A Metrában vehetnék,de az nem az igazi,mert nem láttam,mikor lőtték le.Egyszer,még gyerekkoromban talán ettem "vadhúst,mert egy nagy mangalicát vágtunk,mely megérezte,hogy baj van és elszaladt..Az ottlévők szerint nagyon megvadult,ha annak a húsa vadhús volt,akkor ettem már.Kishurkákban,mert a kolbászt,sonkát,stifoldert,disznósajtot valahogy én nem szeretem.Inkább egy spenót,tükörtojással.....
-
34. nemtüke 2012. február 27. 14:41
33.-ra
Gázon főtt a pörkölt és a krumpli vagy burgonya /nem tudom pontosan mi is volt/.
Hallottam már én is,hogy finomabbat lehet főzni lopott fával de én még soha nem próbáltam. "a szarvas viszont jobb,már mint a lopott"
Egyszer majdnem ettem de meg láttam,hogy véres és nyomban elájultam.
Kereken 6napig keltegettek a vadászok,rendőrök,erdészek...stb./fegyőrök/
Azóta csak meghallom,hogy vadhús és már is besárgulok,hányok.
-pláne a sokadik tányér után.
Mehehe
-
33. MonteCristo 2012. február 27. 07:16
Kérdés,milyen fával tüzelt?Mert a lopott fán készített ételnek sokak szerint jobb az íze.Csak szólok.Jolós?
-
32. nemtüke 2012. február 26. 09:06
Bocsi de akkor is a kákicsi "Viki"féle pörkölt a KIRÁLY !!!
Tegnap hullára zabáltuk magunkat. -
31. okvetetlen 2012. február 23. 20:48
30-as Ha már megszólíttál, kis lovag, kiszabadultak már azok az erdészeti vezetők, akiket kommandósok vittek el az irodaházból pár éve? Milliárdos gazemberségek miatt? Szakmailag persze felkészült ,és feddhetetlen személyekről van szó..Ehhez képest az egyetemi vesztegetés nem ügy.Erdészeti hatóság, és más ilyen magukat valakinek képzelő, értéket előállítani nem tudó,tehetségtelen ,de "végzettséggel"rendelkező emberanyaggal feltöltött "felügyeleti"" szervek. Amelyek például Mariskanénit százezerrel leveszik, mert engedély nélkül kívágta 6 meggyfáját..és így tovább, hát nekem ebből van elegem........ Arról,hogy piaci befolyásoló tényező egy ekkora vásárló, hogy a mennyiség miatt, ha nem ad el más ennek a vevőnek, reális veszély a Mecsek károsodása nem beszéltek.Nem vagyok erdészeti szakember,mint ahogy közgazdász sem, de ez irreverzibilis folyamat. Látom napról, napra, gyere ide nézd meg mi folyik, sima statisztika kibuktatja a csalást.Részemről ezen téma kommentelését befejeztem. Jó pihenést mindenkinek.
-
30. Quercus Rubra 2012. február 23. 19:04
Kedves okvetetlen!
Közlöm veled, az erőműhöz semmi közöm, de az erdőgazdálkodáshoz viszont igen.
És nem kioktatás volt, hanem az ostobaságok kijavítása. Viszont ha szakmailag nem tudsz belekötni abba amit írtam, van egyáltalán közöd a dologhoz!? -
29. Vlado63 2012. február 23. 18:14
Ez itt az érdekes, ide mennek a mi adóforintjaink:
"A települések köbméterenként nettó 14 ezer forintért jutottak tüzelőhöz, ebből 12 ezret biztosított az állam és 2 ezret az önkormányzat. Lapunk információi szerint volt olyan település, amelyen ezt a tűzifát az érintettek azonnal továbbadták, a két köbmétert mindössze 7 ezer forintért" -
28. Vlado63 2012. február 23. 18:11
kedves Okvetlen!
Én nem vagyok valahogyan híve az ilyen nagy összeesküvés elméleteknek! Az Erőmű már számtalanszor cáfolta, hogy az Erdőgazdálkodás szabályait megsértve, meg nem engedett kitermelésből származó fát tüzel.
Ha ez nem igaz, ki az, aki utasítást ad az ennek ellenkezőjére? A részvénytársaság Igazgatósága vállalja, hogy "suttyomban" (nyilván egy kis kenőpénz ellenében) mégis megteszi? És ha kiderül? Mert az ilyen nyilvánvaló dolgok azért kiderülnek, túl sok ember tud róla, túl soknak kellene "befogni a száját", ez pedig egyszerűen nem megy!
Azt nem viatatom, hogy időnként vannak lobbiérdekek, ahol csúszópénzek is előadódnak, de azok elsősorban a pályázatoknál, a döntéshozók megkenésésnél fordulhatnak elő, ahol csak egy-két ember érintett és nem iylen nyilvánvaló a dolog.
Trucki!
A hamu kiszórást személyesen az új beruházást irányító projekt vezető főmérnöke mondta nekem, ha ő valótlant állított, akkor kénytelen vagyok Neked hinni, személyesen nincs tapasztalatom a dologban. -
27. okvetetlen 2012. február 23. 17:21
Kedves 24! Úgyis, mint tölgy!
Szeretettel olvastam szakmailag kikezdhetetlen kioktatásodat.Jómagam laikusként 4 év óta csak ennyit láttam, tapasztaltam.Gondolom, Te lehetsz egyike azoknak a 10 milliós terepjárósoknak, akik itt dekkolnak a fabehordó bejáratnál, hogy az embereik ne tudjanak lopni.Aggódj csak, megteszik.Mi ostobák, csak ennyit látunk, megkárositja valaki, persze nem Te, a természetet, ellopják gyermekeink jövőjét,és a fákat, persze nem Te.És felveri valaki , egy mesterségesen gerjesztett kereslettel a tüzifa árát....Nevezed magad latinul tölgynek.Jól tudom, a tölgy óvja , védi a vele szimbiózisban élő flórát és faunát? te is ezt teszed, vagy ex katedra kioktatsz, a zsíros bevételeid mögül? Ez nem sikerült barátságosra, de ostobának azért nem neveztelek...... -
26. aranesp 2012. február 23. 10:56
trucki
Nem egy faluban lakunk, de akár lakhatnánk a falopási eljárás ugyanaz ahogy leírtad. Faszikám jogsi, munkahely nélkü, roncs UAZ-zal, se műszaki, se semmi.
Jelentem a moderátornak!
XJelentem a moderátornak!
XJelentem a moderátornak!
XJelentem a moderátornak!
XJelentem a moderátornak!
XJelentem a moderátornak!
XJelentem a moderátornak!
XJelentem a moderátornak!
XJelentem a moderátornak!
XJelentem a moderátornak!
XHozzászólok a cikkhez
A cikkhez csak bejelentkezett olvasóink szólhatnak hozzá. Miért kell regisztrálnom? Bejelentkezek | Regisztrálok
Miért kell regisztrálnom?
X- Legfrissebb
- Legolvasottabb
- Legvitatottabb
Kiemelt témák - BAMA.HU
Zsolnay Fesztivál | napi menü | Traffipax | vendéglátás | szállás | szépségápolás | ParasztParkoló | Egyetemi oldalak | Olcsó receptek | Felvételi 2012
Állásajánlatok
Róluk írtunk legtöbbet
Bánki Erik | Biczó Bence | Csizi Péter | Hoppál Péter | Imri Sándor | Iványi Dalma | Jakabos Zsuzsanna | Kővári János | Lovasi András | Matyi Dezső | Merza Péter | Mészáros Ferenc | Michelisz Norbert | Nagy Csaba | Páva Zsolt | Polics József | Solomon Okoronkwo | Tiffán Zsolt | Tóth Bertalan | Zseljko Djokic
Astronet – A nap gondolata
A végső lecke, amit mindannyiunknak meg kell tanulnunk, a feltétel nélküli szeretet, mely nem csupán másokra, önmagunkra is vonatkozik! Elisabeth Kübler-Ross-
A barátság és a munkája során számos kapcsolatot köt. Sikersorozat következik életében. Szívügyek terén boldog, s bizakodó lehet.
-
A Vénusz pozitív hatására dinamikus, magabiztos, és bármilyen vállalkozásban megállja a helyét. Párkapcsolat terén vigyáznia kell, nehogy zűrzavarok keletkezzenek.
-
Sokat dolgozik. Ha fáradtságot érez, figyeljen oda magára, ne várja meg, amíg a kimerültség miatt lelassul. Baráti kapcsolatai és a szerelmi élete kedvezően alakul.
-
Jól kezdődik és jól is végződik a mai nap. Ha kellően odafigyel a pénzügyekre és az otthoni dolgaira, akkor nem kell semmilyen bonyodalomtól tartania.
-
Szorgalmasan és kitartóan dolgozik. Segítséget is kap egy fontos feladathoz. Számítson rá, hogy egész nap hajtania kell.
-
Egy peres ügyben csak veszíthet. Sokkal könnyebben kellene élnie. Családtagjai sokat segítenek abban, hogy lazábban fogja fel a problémákat.
-
Anyagi gondok nehezítik a helyzetét. Semmi sem úgy alakul, ahogyan remélte. Meggyűlhet a baja hanyag és nemtörődöm ügyintézőkkel.
-
Otthoni problémája egész nap gyötri. Tudja, hogy a dolognak minél hamarabb meg kell oldódnia, vagy pedig önnek kell orvosolnia valahogy. Ha nem kapkod, minden...
-
Tanulmányaiban kedvező fordulatra számíthat. Mindent elérhet, csak ki kell nyújtani érte a kezét. Ha vannak kapcsolatai, azt most remekül hasznosíthatja.
-
Bolygója kedvezően áll, s főként szakmai életében segíti. Legyen kezdeményező, ragadja meg a nagyszerű lehetőségeket! Pénzbevételre számíthat.
-
Szerelmi életét a Vénusz befolyásolja. Gyengédség, flört vagy hatalmas szenvedély, most mindegyikben bővelkedhet.
-
Bolygójának, a Jupiternek köszönhetően vidámság és nagyon aktív szakmai élet várható. Jó oka van a bizakodásra. Este lazítson, séta után olvasson egy könnyű...
Ingatlankereső
Receptválogatások
A csirke legjava: csirkemell és csirkecomb
Az egyik legnépszerűbb húsféle: kiadós, gyorsan elkészül, számtalan módon variálható - a magyarostól a diétásig. Válogatásunk csak ízelítő, még rengeteg receptben van csirke a Mindmegettén!









