Sokáig elvitatkozhatnak még a bűzös iszap felett
Mik ezek?
XÍrtunk ugyan hétfőn a pellérdi szennyvíztisztítón belül működő víziszap kezelő telepen uralkodó áldatlan állapotokról, de sok kérdés nyitva maradt még. Egyebek mellett Pécs vízszolgáltatójától, a Tettye Forrásház Zrt.-től is az addiginál bővebb válaszokat vártunk, amelyet tegnapra ígértek. Winkler Tamás, a cég vezérigazgatója ígéretéhez híven küldött is egy sajtóközleményt, és válaszolt további kérdéseinkre. A közleményben leszögezte, hogy a Tettye mindig tisztességesen kezeli partnereit, és mindig betartja megállapodásait. Ezt várják el azonban partnereiktől is.
A Délkomp Kft. viszont súlyosan megsértette cégükkel kötött szerződését, a vállalt feladatokat ugyanis nem végezték el. A Tettye tavaly októberi megalakulása óta 60 millió forintot fizetett ki a Délkompnak – írják – a pellérdi szennyvíztisztítóban található víziszap elszállítására, illetve feldolgozására. A Tettye azonban év elején észlelete, hogy a Délkomp nem szállítja el az iszapot, amiből így egyre több halmozódott fel a telepen. Ám többszöri egyeztetést követően sem változott semmi, ezért februártól részben, márciustól teljesen leállították a cég felé történő kifizetéseket.
Ők azonban hajlandóak akár ügyvédi letétbe is helyezni a fennmaradó összeget (a Délkomp szerint mintegy 30 millió forintot), amelyet átvehet korábbi partnerük, amint eleget tesz vállalt feladatának és eltakarítja a víziszapot. Ha ezt nem teszi meg, a terület tulajdonosának, azaz Pécs városának kell gondoskodnia az elszállításról.
– A kialakult helyzet kezelésére megoldást kellett keresnünk az elmúlt hetekben, és találtunk is. Egy harmadik céggel szerződtünk, amely vállalta, hogy elszállítja a keletkező szennyvíziszapot, s azt a megfelelő módon tárolja, kezeli, és dolgozza fel, a korábbival azonos áron – közölte.
A Délkomp úgy tudta, megegyeztek a folytatásról
Valóban voltak egyeztetések a Tettye és a Délkomp között ez év első negyedévében arról, miért halmozódott fel az iszap és az abból készített komposzt – ismerte el Dér Tibor, a Délkomp ügyvezetője. Ők akkor is kifejtették – magyarázza –, amit most is mondhatnak, hogy annak elsődleges oka a hosszú és kemény tél volt, amikor sokszor akadályokba ütközött a mezőgazdaság számára hasznos végtermék elszállítása. Kisebb részben annak volt köszönhető a felhalmozódás, hogy a Tettyének voltak múlt évről is elmaradásai velük szemben. Ugyanakkor megállapodtak velük elvben a márciust követő együttműködésről is, a szerződést azonban nem írták alá végül. Ők még áprilisban is kezelték a szennyvíziszap (a szennyvíz tisztítását akkor is, most is a Tettye végzi) kezelését, komposztálását, amelyet azonban április közepén leállítottak.
Hat hétig tart a szennyvíziszap komposztálása
A szennyvízből három lépcsőben szűrik ki a szilárd anyagot. Utolsó fázisban már mikrobák segítségével tisztítják meg a szerves anyagtól a vizet, amit fertőtlenítést követően engednek vissza a természetbe, nálunk a Pécsi-víz csatornán keresztül. A kivont szárazanyag a szennyvíziszap, ezt komposztálják. A Délkomp telepen a komposztálás tökéletes végrehajtását 2x3 hét érési idő garantálja. A faaprítékkal összekevert iszapot 35 méter hosszú silókban tárolják be. A betárolt keverék intenzív levegőztetésre kerül, amit oxigénmérésen alapuló vezérlőegységek és egy központi számítógép biztosít. A három hét intenzív érés után a komposzt átkerül a rövidebb silókba, ahol három héten keresztül érlelik. A hathetes kezelés után a viszszamaradt anyagot kirostálják. A komposzt ekkor már mezőgazdasági hasznosításra alkalmas termék.
- A+
- A-
- P
- @>
- |<
Iratkozzon fel!
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
Kapcsolódó témák
A cikk küldése e-mailben
XHozzászólások –
eddig 6 hozzászólás érkezett-
6. napbarnitott 2010. július 7. 11:35
Még egy Varga ügy kialakulóban? De ennek a hatását már sokan érzik most is függetlenűl attól hogy kinek van igaza. Eddig hogy működött rendesen szerintem ezt kéne megvizsgálni mert előtte nem olvastam ilyen panaszokról problémákról. Biztos hogy Páva úr és tanácsadói sleppje jól döntött mert ahova beteszik a lábukat csak botrány és fejetlenség alakul ki.
-
5. Manóka 88 2010. július 6. 21:36
...Aztán küldje el a Tettye Zrt-nek kis csomagocskákban, sok-sok szeretettel!!!!! :))))
-
4. Darthon1 2010. július 6. 19:43
Addig viszont amíg kiderűl, hogy ki a hunyó, a Délkomp tegye ügyvédi letétbe a szennyvíziszapot. :)))
-
3. Babos Attila 2010. július 6. 11:11
Re: Violator
Igaz, ahogy az is, hogy még vannak részletek, amit még be lehetett volna írni. Abból a szempontból azonban irreleváns információ ez, legalábbis nekem így jött le, hogy addig, amíg nem egyeznek meg abban, hogy mennyi iszapot kell még kezelnie, és mennyi komposztot elszállítania a Délkompnak a március végéig élő szerződésnek megfelelően, hogy hozzájusson a ki nem fizetett pénzéhez, nem lesz megnyugtató megoldás. -
2. violator 2010. július 6. 08:39
A cikkből már csak azt maradt ki, hogy a Délkomp be sem tud menni a telephelyre. ;)
-
1. mihistvan 2010. július 6. 07:08
Amig ezek vitatkoznak,addig hadd bűzölögjön,lassan Pécs is érezni fogja.
Jelentem a moderátornak!
XJelentem a moderátornak!
XJelentem a moderátornak!
XJelentem a moderátornak!
XJelentem a moderátornak!
XJelentem a moderátornak!
XHozzászólok a cikkhez
A cikkhez csak bejelentkezett olvasóink szólhatnak hozzá. Miért kell regisztrálnom? Bejelentkezek | Regisztrálok
Miért kell regisztrálnom?
X- Legfrissebb
- Legolvasottabb
- Legvitatottabb
Kiemelt témák - BAMA.HU
Zsolnay Fesztivál | napi menü | Traffipax | vendéglátás | szállás | szépségápolás | ParasztParkoló | Egyetemi oldalak | Olcsó receptek | Felvételi 2012
Képgalériák
Állásajánlatok
Róluk írtunk legtöbbet
Bánki Erik | Biczó Bence | Csizi Péter | Hoppál Péter | Imri Sándor | Iványi Dalma | Jakabos Zsuzsanna | Kővári János | Lovasi András | Matyi Dezső | Merza Péter | Mészáros Ferenc | Michelisz Norbert | Nagy Csaba | Páva Zsolt | Polics József | Rátgéber László | Solomon Okoronkwo | Tiffán Zsolt | Tóth Bertalan
Astronet – A nap gondolata
A végső lecke, amit mindannyiunknak meg kell tanulnunk, a feltétel nélküli szeretet, mely nem csupán másokra, önmagunkra is vonatkozik! Elisabeth Kübler-Ross-
A barátság és a munkája során számos kapcsolatot köt. Sikersorozat következik életében. Szívügyek terén boldog, s bizakodó lehet.
-
A Vénusz pozitív hatására dinamikus, magabiztos, és bármilyen vállalkozásban megállja a helyét. Párkapcsolat terén vigyáznia kell, nehogy zűrzavarok keletkezzenek.
-
Sokat dolgozik. Ha fáradtságot érez, figyeljen oda magára, ne várja meg, amíg a kimerültség miatt lelassul. Baráti kapcsolatai és a szerelmi élete kedvezően alakul.
-
Jól kezdődik és jól is végződik a mai nap. Ha kellően odafigyel a pénzügyekre és az otthoni dolgaira, akkor nem kell semmilyen bonyodalomtól tartania.
-
Szorgalmasan és kitartóan dolgozik. Segítséget is kap egy fontos feladathoz. Számítson rá, hogy egész nap hajtania kell.
-
Egy peres ügyben csak veszíthet. Sokkal könnyebben kellene élnie. Családtagjai sokat segítenek abban, hogy lazábban fogja fel a problémákat.
-
Anyagi gondok nehezítik a helyzetét. Semmi sem úgy alakul, ahogyan remélte. Meggyűlhet a baja hanyag és nemtörődöm ügyintézőkkel.
-
Otthoni problémája egész nap gyötri. Tudja, hogy a dolognak minél hamarabb meg kell oldódnia, vagy pedig önnek kell orvosolnia valahogy. Ha nem kapkod, minden...
-
Tanulmányaiban kedvező fordulatra számíthat. Mindent elérhet, csak ki kell nyújtani érte a kezét. Ha vannak kapcsolatai, azt most remekül hasznosíthatja.
-
Bolygója kedvezően áll, s főként szakmai életében segíti. Legyen kezdeményező, ragadja meg a nagyszerű lehetőségeket! Pénzbevételre számíthat.
-
Szerelmi életét a Vénusz befolyásolja. Gyengédség, flört vagy hatalmas szenvedély, most mindegyikben bővelkedhet.
-
Bolygójának, a Jupiternek köszönhetően vidámság és nagyon aktív szakmai élet várható. Jó oka van a bizakodásra. Este lazítson, séta után olvasson egy könnyű...
Ingatlankereső
Receptválogatások
Zsenge zöldségekkel
A tavasz első kincsei - a spárga, a cukorborsó, a karalábé, az újrumpli, a friss tök és a zsenge répa - ilyenkor jelennek meg a piacon. Érdemes belőlük minél többet és többfélét készíteni!









