Szinte teljes lesz jövőre a cigitilalom
Mik ezek?
XKeservesre fordulnak a dohányosok mindennapjai januártól, a törvényalkotók ugyanis alaposan megnehezítették, hogy azt követően hódoljanak káros szenvedélyüknek. A legtöbb zárt, közforgalmú helyen tilos lesz rágyújtani, és a szabadban sem lehet mindenütt. Tiltott lesz jövőre a füstölgés a kocsmákban, az éttermekben, a szórakozóhelyeken, a munkahelyeken, a közintézményekben, a vonatokon, s ezekben kijelölt dohányzóhelyet sem lehet létrehozni.
A buszmegállókban, a gyalogosok által használt aluljárókban, a játszótereken és azok ötméteres körzetében szintén nem lehet dohányozni, az iskolákban, kórházakban, gyermekjóléti intézményekben az udvaron sem.
----------------------------------------------------------------------------
Ön szerint a szigor miatt kevesebben fognak dohányozni? Szavazzon a középső hasábban!
----------------------------------------------------------------------------
A kerthelyiségekben és a szabadtéri szórakozóhelyeken ugyanakkor ez nem lesz alapesetben tilos, az önkormányzatok helyi rendeletben viszont korlátozhatják a dohányzást a közterületeken is, így például ott is, ahol vendéglátóhelyek teraszai is működnek. A szabályozás megszegőit 30 ezer forintra büntethetik a népegészségügyi szolgálat és a fogyasztóvédelem munkatársai, illetve közterületen a közterület-felügyelők.
Az előzetes várakozás szerint a kocsmákban lesz a legnehezebb betartatni a szabályt. Az egységekben a dohányzó vendéget és a tulajdonost vagy az üzletvezetőt is megbüntethetik. Utóbbiakat akkor nem, ha bizonyíthatóan mindent megtettek, hogy ne dohányozzon bent senki: kitették a figyelmeztető táblát, és a cigarettázó vendéget felszólították arra, hogy nem szabad rágyújtani.
– A törvény szerint a türelmi időszak áprilisig tart, addig csak figyelmeztetni lehet a szabályszegőket, utána már bírság kiszabására is van lehetőség – nyilatkozta a Dunántúli Naplónak Pinckerné Dr. Kassay Veronika megyei tisztifőorvos. – Biztos vagyok benne, hogy sor kerül ellenőrzésekre, az ezzel kapcsolatos egységes szakmai útmutatót decemberben, továbbképzésen ismerik meg kollégáim. Az intézmények esetében eddig azt tapasztaltuk, hogy igyekeznek nagyon is komolyan venni a tilalmakat, s megítélésem szerint a magánszemélyek esetében is lesz visszatartó hatása a kiszabható egészségvédelmi bírságnak.
Dohányzófülke a megyei bíróság épületében – januártól a munkahelyeken sem lehet rágyújtani, még elkülönített helyiségben sem (fotó: Laufer László)
Füstmentes éjjel
A nemzetközi „Ne gyújts rá” mozgalom idei világnapjához kapcsolódó pécsi rendezvényhez a megyei kormányhivatal népegészségügyi szerve is csatlakozott. Egy pécsi vendéglátós ötleteként az elmúlt hétvégén „Egy éjszaka cigi nélkül” elnevezésű rendezvényt tartottak egy klubban. A kezdeményezés célja az volt, hogy a szórakozni vágyók kipróbálhassák, hogy milyen egészséges, füstmentes légkörben szórakozni. Az éjszaka során a bár egész területén tilos volt a dohányzás.
A népegészségügy munkatársai szén-monoxid-méréseket végeztek a helyszínen, s tájékoztatták az érdeklődőket a leszokási lehetőségekről. Az a vendég, akinél a CO-érték a normál határon belül maradt, húsz százalék kedvezményt kapott a számlájából.
Hol lehet büntetlenül?
Január elsejét követően tulajdonképpen csak odahaza, valamint az utcán (ahol az egyébként nem tilos) lehet büntetlenül dohányozni. A kocsmákból, az éttermekből, a munkahelyekről ki kell menni, ha valaki rá akar gyújtani. Ezt alapesetben ott is a bejárattól öt méterrel távolabb lehet megtenni, kivéve, ahol ez fizikailag megoldhatatlan.
Zárt térben a dohányzás a hotelek szivarszobáiban megengedett, de ezekbe a helyiségekbe nem lehet ételt, italt felszolgálni, és a pincért sem lehet behívni. Kijelölt helyen szabad a dohányzás a börtönökben és pszichiátriai intézetekben is.
Megkérdeztük: hogyan oldják meg januártól?
Nagy Tibor üzletvezető (mohácsi Halászcsárda): – Nálunk nem fog gondot okozni a szabályozás. Az étteremben eddig sem lehetett rágyújtani, nem is volt jellemző, hogy ezt igényelték volna. A helyiség bejárata előtt egy dohányzósarkot alakítottunk ki. Januártól ezt is megszüntetjük, hogy megfeleljünk az előírásoknak, és csak az utcán lehet majd dohányozni, de szerintem ezt sem veszik zokon a vendégeink.
Dr. Kékes Ferenc jogtanácsos (munkaügyi központ): – Az intézményben ezt már korábban megoldották, mindenütt tilos a dohányzás. Korábban egy irodát jelöltek ki erre a célra, de már hónapok óta csak az utcán lehet rágyújtani. Természetesen minden dolgozó ügyel arra, hogy ezt ott tegye, ahol ezt más rendelkezés nem tiltja, például a közeli gimnázium szomszédságában senki sem cigarettázik.
Hirth Ferenc ügyvezető igazgató (Kontakt-Elektro Kft.): – A 40 alkalmazottat foglalkoztató cégünknél dolgozóink harmada dohányzik. Velük szemben sem alkalmazhatunk diszkriminációt, de a törvényt is be fogjuk tartani. Aki rá akar gyújtani, csak odakint teheti majd meg. Kérdésünkre, a dohányzással töltött idő nem okoz-e feszültséget, az ügyvezető azt felelte, mindenki megérti, „nem azért élünk, hogy cigarettázzunk”.
- A+
- A-
- P
- @>
- |<
Iratkozzon fel!
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
Szavazás eredmény
Ön szerint a szigor miatt kevesebben fognak dohányozni?
- Igen 24.07%
- Nem 75.94%
A cikk küldése e-mailben
XHozzászólások –
eddig 134 hozzászólás érkezett-
134. zenmester 2011. november 24. 13:01
133. Kitalálom!
Ha átnézünk egymás válla fölött, látjuk a mérhetetlen szeméttengert(átvitt értelemben is), ami körülvesz minket és amiről a figyelmet el akarják terelni minden nap. Teljesen egyetértek azzal, hogy nem ez a legnagyobb probléma. A nagy problémákat senki sem meri/akarja megoldani, akinek hatalom van a kezében... A kispolgárok meg nem tudják. Marad a kicsinyeskedés és az odavetett koloncon való rágódás. -
133. Kitalálom! 2011. november 22. 12:01
132. zenmester
Az vigasztal,hogy a tiedtől még mindig nagyobb agyam van, és nem ilyen sarkos nézetem van mint neked!Kíváncsi leszek, ha majd 5-méterre állnak tőled, és szívják a cigit érezni fogod e a bűzét!?Segítek:érezni fogod erre mérget vehetsz!Nem találod érdekesnek a két végletet?Lehetne középút is,de arról szó sincs...
A közlekedést azoknak írtam, akik azt hiszik,hogy a dohányosok miatt nem szívhatják a színtiszta levegőt!Tiszta levegő, egészséges étrend, és zabálnak minden sz@rt meg vedelnek a kocsmába és le is írják!Ha nekik ez az egészséges élet,. akkor nekem lehet a cigi és senkinek semmi köze hozzá!Érdekesnek tartom,hogy emberek éheznek ebben a fantasztikus országban meg idős embereket raknak utcára, mert nem tudják fizetni a hosszú évekig rendesen fizetett hitelüket, és az a legnagyobb baj,hogy az ajtótól 5-méterre dohányzik-e valaki vagy sem!Eddig is volt lehetőség zárható kialakított dohányzóra,de hirtelen azt is be kell szüntetni!Ha sok ember tényleg úgy látja,hogy ebben a retekfészekben ez a legnagyobb probléma akkor csak gratulálni tudok! -
132. zenmester 2011. november 22. 11:24
120. Kitalálom!
Szerencsére nem mérgezem magam, mint te saját magad és te engem. Így nekem még mindig lassabban zsugorodik az agyam hozzád viszonyítva.
Már születésed pillanatában hendikeppel indultál, a stílusodat látva.
Az autót pedig közlekedésre használod, tehát össze sem hasonlítható a két dolog.
A cigit mire használod??? Szerintem szívj el egy dobozzal és meg fogsz nyugodni... csak ne nézd meg az árát! -
131. majak_ 2011. november 22. 08:10
''Kiöregedtem én is és a barátaim is a nagy partyzásból ennyi''
Süni tévedsz, nem öregedtetek ki. Lehet, hogy fel kellene dobni a partik hangulatát kicsit. Mindenkin partyszemcsi, pár buzi a társaságban stb... -
130. majak_ 2011. november 22. 08:06
Ezt, hogy kevesebb kiadás az egészségügynek, hagyjuk, mert nettó baromság. Tipikus esete ennek a dohányos, aki a megállóban kapott egy infarktust és kidőlt mint a pajta oldala. Amúgy kezelhették volna évekig az altzheimerét.
-
129. majak_ 2011. november 22. 08:01
Mi a gond SuperBrain? Akarsz róla beszélni?
-
128. momo60 2011. november 21. 23:30
Én magam is dohányzok, de nem zavar ez a tiltás. Eddig sem gyújtottam rá olyan környezetben, ahol nemdohányzók is voltak. Az éttermekben ki nem állhatom a füstöt, és a saját lakásomban sem - dohányzásra ott az erkély (persze a nagy hidegben az ember ezerszer meggondolja, hogy hányszor megy ki rágyújtani). Kevesebb dohányzás, kevesebb cigaretta, kevesebb adóbevétel a költségvetésben, és talán kevesebb kiadás egészségügyi oldalon is.
-
127. Kitalálom! 2011. november 21. 21:34
Ez is egy nagy vicc:öt métere már rá lehet gyújtani az ajtótól!?Az 5m 3.14csafüst...
-
126. Kitalálom! 2011. november 21. 21:26
124. Süni_79
Igen de az ajtón ha valaki kimegy pont buszmegálló vagy a fene tudja mi lesz és azért nem lehet majd cigizni!Száműzni akarják a dohányost nem pedig megoldást tallni erre a problémára! -
125. Kitalálom! 2011. november 21. 21:19
123. napbarnitott
Igen az lesz a megoldás a szmogra!
Jelentem a moderátornak!
XJelentem a moderátornak!
XJelentem a moderátornak!
XJelentem a moderátornak!
XJelentem a moderátornak!
XJelentem a moderátornak!
XJelentem a moderátornak!
XJelentem a moderátornak!
XJelentem a moderátornak!
XJelentem a moderátornak!
XHozzászólok a cikkhez
A cikkhez csak bejelentkezett olvasóink szólhatnak hozzá. Miért kell regisztrálnom? Bejelentkezek | Regisztrálok
Miért kell regisztrálnom?
X- Legfrissebb
- Legolvasottabb
- Legvitatottabb
Kiemelt témák - BAMA.HU
Zsolnay Fesztivál | napi menü | Traffipax | vendéglátás | szállás | szépségápolás | ParasztParkoló | Egyetemi oldalak | Olcsó receptek | Felvételi 2012
Képgalériák
Állásajánlatok
Róluk írtunk legtöbbet
Bánki Erik | Biczó Bence | Csizi Péter | Hoppál Péter | Imri Sándor | Iványi Dalma | Jakabos Zsuzsanna | Kővári János | Lovasi András | Matyi Dezső | Merza Péter | Mészáros Ferenc | Michelisz Norbert | Nagy Csaba | Páva Zsolt | Polics József | Rátgéber László | Solomon Okoronkwo | Tiffán Zsolt | Tóth Bertalan
Astronet – A nap gondolata
A végső lecke, amit mindannyiunknak meg kell tanulnunk, a feltétel nélküli szeretet, mely nem csupán másokra, önmagunkra is vonatkozik! Elisabeth Kübler-Ross-
A barátság és a munkája során számos kapcsolatot köt. Sikersorozat következik életében. Szívügyek terén boldog, s bizakodó lehet.
-
A Vénusz pozitív hatására dinamikus, magabiztos, és bármilyen vállalkozásban megállja a helyét. Párkapcsolat terén vigyáznia kell, nehogy zűrzavarok keletkezzenek.
-
Sokat dolgozik. Ha fáradtságot érez, figyeljen oda magára, ne várja meg, amíg a kimerültség miatt lelassul. Baráti kapcsolatai és a szerelmi élete kedvezően alakul.
-
Jól kezdődik és jól is végződik a mai nap. Ha kellően odafigyel a pénzügyekre és az otthoni dolgaira, akkor nem kell semmilyen bonyodalomtól tartania.
-
Szorgalmasan és kitartóan dolgozik. Segítséget is kap egy fontos feladathoz. Számítson rá, hogy egész nap hajtania kell.
-
Egy peres ügyben csak veszíthet. Sokkal könnyebben kellene élnie. Családtagjai sokat segítenek abban, hogy lazábban fogja fel a problémákat.
-
Anyagi gondok nehezítik a helyzetét. Semmi sem úgy alakul, ahogyan remélte. Meggyűlhet a baja hanyag és nemtörődöm ügyintézőkkel.
-
Otthoni problémája egész nap gyötri. Tudja, hogy a dolognak minél hamarabb meg kell oldódnia, vagy pedig önnek kell orvosolnia valahogy. Ha nem kapkod, minden...
-
Tanulmányaiban kedvező fordulatra számíthat. Mindent elérhet, csak ki kell nyújtani érte a kezét. Ha vannak kapcsolatai, azt most remekül hasznosíthatja.
-
Bolygója kedvezően áll, s főként szakmai életében segíti. Legyen kezdeményező, ragadja meg a nagyszerű lehetőségeket! Pénzbevételre számíthat.
-
Szerelmi életét a Vénusz befolyásolja. Gyengédség, flört vagy hatalmas szenvedély, most mindegyikben bővelkedhet.
-
Bolygójának, a Jupiternek köszönhetően vidámság és nagyon aktív szakmai élet várható. Jó oka van a bizakodásra. Este lazítson, séta után olvasson egy könnyű...
Ingatlankereső
Receptválogatások
Zsenge zöldségekkel
A tavasz első kincsei - a spárga, a cukorborsó, a karalábé, az újrumpli, a friss tök és a zsenge répa - ilyenkor jelennek meg a piacon. Érdemes belőlük minél többet és többfélét készíteni!









