Lézerkard és holográfia - tárlaton a fényművészet
Mik ezek?
XAz elmúlt évtizedben a lézer- és holográfiakutatások olyan technikai újdonságokat eredményeztek több területen is, amelyek soha nem látott dimenziókat tártak fel az átlagember számára is. Elég csak a 3D-s új mozifilmekre, vagy a lézer és a száloptika ipari használatára gondolni. A művészetben viszont már jóval hamarabb, kereken fél évszázada betört ez az irányzat. Éppen egy magyar alkotó, Moholy Nagy László jóvoltából, aki ötven éve teremtette meg a fényművészetet.
Pécsett a Művészetek és Irodalom Házában kapnak egy fantasztikus, ám átfogó bemutatót az érdeklődők a fényművészet eddigi eredményeiből (fotó: Löffler Péter)
Tanítványa, Kepes György a legnagyobb alkotója és tanára lett ennek a művészeti ágnak, amelyet Amerikában is ő indított útjára. Sokan úgy tartják, egyértelműen ez lesz a XXI. század vezető képzőművészeti iránya, mert itt minden kompozíció a csodák világába repíti a szemlélőt. Pécsett most ebből kapnak egy fantasztikus, ám átfogó bemutatót az érdeklődők a Művészetek és Irodalom Házában. Itt ugyanis tegnap estétől augusztus 8-ig szinte az összes teremben félszáz különleges fényszobor, videoinstalláció, lézeres és 3D-alkotás ingyenes tárlata mutatja meg, mire jutottak eddig a legjobb művészek.
Ha pedig valaki nem csak megcsodálni, de érteni is akarja a különleges fényjelenségeket, annak érdemes belehallgatni az egész hétvégén itt zajló előadásokba, amelyekre 12 országból jönnek tudósok és művészek, hogy a „legfényesebb” szenzációkról beszámoljanak. A fényművészet alkotóit és gondolkodóit összefogó Nemzetközi Kepes Társaság 1993 óta a világ más-más városaiban rendezi meg nagy találkozóját, és most a 2010-es EKF-cím jegyében, valamint a város képzőművészeti hagyományainak tiszteletére a VIII. összejövetelüket július 29–31. között Pécsett rendezik.
A fénynek a látványkultúrában betöltött fokozódó szerepét és várható jövőjét ismertetik tehát ezen a mindenki számára nyilvános és ingyenes előadás-sorozaton, miközben a többtermes tárlaton impozáns gyakorlati bemutatókkal támasztják alá az elhangzottakat.
Újabb utcaszínházi előadások a pécsi belvárosban, ám ezúttal diákokkal
Nem panaszkodhatnak a baranyai színházbarátok: júniusban láthatták az évad legjobb előadásait a 10. Pécsi Országos Színházi Találkozón, a nyáron a Pécsi Szabadtéri Játékok hozott könynyedebb és keményebb darabokat, augusztus végén pedig a Nemzetközi Felnőtt Bábfesztivál kínál majd érdekességeket. Nem marad azonban addig sem színház nélkül a város: Nemzetközi Diákszínjátszó Fesztivál zajlik 15 társulattal augusztus 2–8. között Pécsett és Dombóváron.
A középiskolások válogatott társulatai – itt lesznek az országos vetélkedés legjobbjai, és a környező országok kiemelkedő együttesei is – a versenyt a tolnai városban vívják, ám augusztus 5–7. között átugranak utcaszínházi bemutatókra Pécsre is, a Színház, a Jókai és az Ércbányász térre. Itt rögtönzésekkel, performanszokkal, előre begyakorolt játékokkal szórakoztatják majd a nagyérdeműt, hasonló flashmob produkciókkal, mint amiket láthattunk a cirkuszfesztivál idején, amikor félszázan fürdőztek a szökőkutakban, vagy lassított mozgásban futották körbe a belvárost.
A nemzetközi találkozóról tudni kell, hogy a rendezési jogát valójában Dombóvár nyerte el, de 2010-es EKF-támogatással, ennek köszönhetően hoznak műsort a résztvevők Pécsre is. A Színház téren indul jövő csütörtökön 19 órakor a találkozó baranyai része – amelynek minden eleme ingyenes –, ekkor a belvárost és az Ércbányász teret szerb, román, szlovák, horvát és magyar fiatalok népesítik be. Ezeket az utcaszínházi előadásokat 6-án este a helyszíneket felcserélve megismétlik. Végezetül 7-én 19 órakor a Mecsek áruház előtt rendezik a díjkiosztó gálaműsort, s hajnalig tartó nyilvános zenés gasztrofesztivállal zárul a Szivárvány Gyermekházban a pécsi blokk. Itt a színjátszók nemzetiségi ínyencfalatokkal vendégelik meg a többieket, miközben a Start Klub legjobb rockegyüttesei adnak koncerteket.
- A+
- A-
- P
- @>
- |<
Iratkozzon fel!
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
Kapcsolódó témák
A cikk küldése e-mailben
XHozzászólások –
eddig 0 hozzászólás érkezettHozzászólok a cikkhez
A cikkhez csak bejelentkezett olvasóink szólhatnak hozzá. Miért kell regisztrálnom? Bejelentkezek | Regisztrálok
Miért kell regisztrálnom?
X- Legfrissebb
- Legolvasottabb
- Legvitatottabb
Kiemelt témák - BAMA.HU
Szalagavatók | napi menü | Traffipax | Felvételi 2012 | vendéglátás | szállás | szépségápolás | ParasztParkoló | Egyetemi oldalak | Való Világ 5 | Olcsó receptek
Képgalériák
Róluk írtunk legtöbbet
Biczó Bence | Bódis József | Csizi Péter | Hárs József | Hoppál Péter | Iványi Dalma | Jakabos Zsuzsanna | Kővári János | Lovasi András | Matyi Dezső | Merza Péter | Mészáros Ferenc | Michelisz Norbert | Nagy Csaba | Páva Zsolt | Polics József | Rátgéber László | Tiffán Zsolt | Tóth Bertalan | Zseljko Djokic
Astronet – A nap gondolata
A legtöbb társaság olyan, hogy aki azt a magányosságra cseréli, az jó vásárt csinál. Schopenhauer-
A barátság és a munkája során számos kapcsolatot köt. Sikersorozat következik életében. Szívügyek terén boldog, s bizakodó lehet.
-
A Vénusz pozitív hatására dinamikus, magabiztos, és bármilyen vállalkozásban megállja a helyét. Párkapcsolat terén vigyáznia kell, nehogy zűrzavarok keletkezzenek.
-
Sokat dolgozik. Ha fáradtságot érez, figyeljen oda magára, ne várja meg, amíg a kimerültség miatt lelassul. Baráti kapcsolatai és a szerelmi élete kedvezően alakul.
-
Jól kezdődik és jól is végződik a mai nap. Ha kellően odafigyel a pénzügyekre és az otthoni dolgaira, akkor nem kell semmilyen bonyodalomtól tartania.
-
Szorgalmasan és kitartóan dolgozik. Segítséget is kap egy fontos feladathoz. Számítson rá, hogy egész nap hajtania kell.
-
Egy peres ügyben csak veszíthet. Sokkal könnyebben kellene élnie. Családtagjai sokat segítenek abban, hogy lazábban fogja fel a problémákat.
-
Anyagi gondok nehezítik a helyzetét. Semmi sem úgy alakul, ahogyan remélte. Meggyűlhet a baja hanyag és nemtörődöm ügyintézőkkel.
-
Otthoni problémája egész nap gyötri. Tudja, hogy a dolognak minél hamarabb meg kell oldódnia, vagy pedig önnek kell orvosolnia valahogy. Ha nem kapkod, minden...
-
Tanulmányaiban kedvező fordulatra számíthat. Mindent elérhet, csak ki kell nyújtani érte a kezét. Ha vannak kapcsolatai, azt most remekül hasznosíthatja.
-
Bolygója kedvezően áll, s főként szakmai életében segíti. Legyen kezdeményező, ragadja meg a nagyszerű lehetőségeket! Pénzbevételre számíthat.
-
Szerelmi életét a Vénusz befolyásolja. Gyengédség, flört vagy hatalmas szenvedély, most mindegyikben bővelkedhet.
-
Bolygójának, a Jupiternek köszönhetően vidámság és nagyon aktív szakmai élet várható. Jó oka van a bizakodásra. Este lazítson, séta után olvasson egy könnyű...
Receptválogatások
Gesztenyés desszertek
A gesztenye az egyik téli kedvencünk. A pürét otthon készíteni kissé macerás, de szerencsére készen is megvehetjük, hogy csudás desszert készüljön belőle!









