Közélet

2015.10.23. 18:57

„Az a legkedvesebb betegem, akinek a legsúlyosabb az állapota” – Sulyok Endre 50 éve gyermekgyógyász

Fél évszázada kapta meg orvosi diplomáját a gyermekgyógyászok elismert pécsi szaktekintélye, Dr. Sulyok Endre professor emeritus, akit életművéért Bókay János Díjjal jutalmaztak.

Mészáros B. Endre (Dunántúli Napló)

– Mit kell tudnunk Bókay Jánosról és a róla elnevezett díjról?

– A Magyar Gyermekorvosok Társaságának alapítója, akadémikus egyetemi tanár lett, aki a fertőző betegségekkel kapcsolatban tett jelentős felfedezéseket a XX. század elején. A díj pedig a gyermekorvoslás három kiemelkedő kitüntetéseinek egyike, amit az ötven év során kifejtett szakmai és közösségi munkámért vehettem át.

– Kit tart tanítómesterének a nemzetközi és hazai szinten is kéttucatnyi elismeréssel jutalmazott pályája kapcsán?

– Kerpel-Fronius Ödönt és Varga Ferencet, a Gyermekklinika korábbi igazgatóit emelném ki, akiktől a klinikai gyakorlatot megtanultam. Varga professzor száz éve született, de sajnos méltatlanul elfelejtették, nem volt róla sehol megemlékezés, így ezt a díjat egy kicsit neki ajánlom.

– Elfelejtjük a jeles tudósainkat?

– Azért a legtöbb nagy tekintélyű professzorunkat rendszeresen emlékelőadásokon méltatják.

– Két évtizeden át vezette a megyei gyerekkórházat. Hogy értékeli a mai ellátás rendjét?

– A kórház kitűnően és korszerűen látta el profilokra bontva a feladatát. Aztán a leépítések, az integráció miatt nyolc éve megszűnt az intézmény. Ha onnan most a szemészet is kivonul, akkor az egész épület ott áll magára hagyva. Szerencsére a másik intézményszervezési munkám, amit az Egészségtudományi Karon végeztem, ma is jól halad. Egyébként napjainkban is itt tanítok, valamint az Egészségtudományi Doktori Iskola titkára vagyok.

– Kutató, igazgató, vagy orvos volt inkább az évek során?

– Számomra a gyógyítás állt mindenkor az első helyen, és mindig az volt a legkedvesebb beteg, akinek a legsúlyosabb volt az állapota. Amire a legbüszkébb vagyok, hogy a rendszerváltáskor megválasztottak a Magyar Gyermekorvosok Társasága országos elnökének, elsőként kerültem ilyen pozícióba vidékről, és igen sok újdonságot vezettünk be, rengeteg konfliktus árán, de annál eredményesebben. Kutatói érdeklődésem középpontjában pedig az újszülöttkori adaptáció, a folyadék- és elektrolitháztartás, valamint a vesebetegségek kórtana és klinikuma állt.

– Mit csinál a professzor, amikor pihen?

– Fiatalkoromban versenyszerűen sakkoztam, de erre hamar kevés lett az időm. Napjainkban komolyzenét hallgatok, az unokáimmal foglalkozom, és kertészkedem a Donátusban. Szeretem simogatni a gyümölcsfáimat, és a szőlőtőkéket.

A pécsi védőnőképzés elindítója

Dr. Sulyok Endre 1940-ben született Diósviszlón. A Nagy Lajos Gimnáziumban érettségizett, 1965-ben szerzett Pécsett orvosi diplomát. Dr. Kerpel-Fronius Ödön Gyermekklinikáján kezdte a munkát, vezette a POTE Szülészeti Klinikájának újszülöttosztályát, a Baranya Megyei Gyermekkórház igazgató főorvosa volt 22 éven át, a PTE emeritus professzora, ő indította el a főiskolai, majd egyetemi szintű védőnő- képzést. Országos és nemzetközi orvostársaságok elnökségi tagja, többnek az elnöke is volt. Felesége Dr. Gregus Márta jogász, a Polgármesteri Hivatal Hatósági Irodájának vezetőjeként ment nyugdíjba. Két lányuk: Andrea (46) a Babits Gimnáziumban tanít, Márta (48) közgazdász, a Szigetvári Takarékszövetkezetben dolgozik, s két unokájuk van.

Címkék#Pécs

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!