Hírek

2004.12.02. 06:33

Királyaink pihenővárosa

Farkas M.–Nagy V. Zs.

[caption id="" align="alignleft" width="250"] A Grassalkovich-kastély a turisták fényképein legtöbbször szereplő gödöllői helyszín. Nyaranta felváltva pózolnak előtte a japánok és az osztrákok.
[/caption]Először 1349-ben említették a várost egy oklevélben. Ekkor Nagy Lajos király nevelőjének, Pohárnok Péter udvari vitéznek adományozta Gödöllőt és a hozzá tartozó földeket. A többször gazdát cserélő falu a török idők alatt szinte teljesen elpusztult. Döntő fordulatot jelentett a település életében, amikor Grassalkovich Antal lett a vidék tulajdonosa. A barokk főúr Gödöllőt választotta kiterjedt birtokai középpontjául. Itt építtette föl pompás barokk kastélyát 1744–1751 között. A műemlékek jó része Grassalkovich korából származik. Az 1848–49-es forradalom idején a kastély előbb Windischgrätznek, az osztrák seregek fővezérének volt a szálláshelye. A győztes isaszegi csata után Kossuth Lajos főhadiszállása lett. A szabadságharc idején a császár katonái betörtek a kastélyba. Felszakították a királydombi pavilon ajtaját. Szuronyukkal összehasogatták a honfoglaló vezéreket és magyar királyokat ábrázoló portrékat.
A pusztítást a kastély későbbi tulajdonosa, Sina György kilenc év után rakatta rendbe. Az ötvennégy festményből álló gyűjtemény péntektől újra megtekinthető – mondta Szabó Margit sajtófőnök.
Az 1867-es kiegyezés után az állam visszavásárolta a gödöllői kastélyt és uradalmat a belga banktól és koronázási ajándékul adta Ferenc Józsefnek. Ha nem volt vendégsereg, Erzsébet királyné napjai csöndesen teltek. Általában fél hatkor kelt. Másfél órás sétára indult. Délután kikocsikázott a közeli Máriabesnyőre. Az itteni kegytemplom ma neves búcsújáróhely.
Hogy Gödöllő mennyire a múlt és a jelen városa egyidejűleg, azt leginkább a városi múzeummal egybenőtt zöldségespiac példája mutatja.
– A város egyik legrégebbi épülete és a mostanában készült piaccsarnok békésen megvannak egymás mellett – mondja az egyik árus. A decemberi köddel is dacolva az udvaron kínálja portékáját.

Számokban Gödöllő

Lakóinak száma: 29445 fő

Közigazgatási területe:

62 négyzetkilométer. A város körül

100 négyzetkilométernyi erdő van.

25 négyzetkilométernyi erdőfelület Gödöllő közigazgatási területére esik.

Ennek 60 százaléka cser- és tölgy-,

25 százaléka akác-, 10 százaléka fenyőerdő.

Névjegy

1956. január 3-án született Budapesten. Nős, három gyermeke van. 1980-ban a SOTE Általános Orvosi Karán szerzett diplomát. 1989-ben belépett az MDF-be. 1994-ben a párt ideiglenes választmányának ügyvezetője, novembertől az önkormányzati feladatokkal megbízott alelnök. 1990-től Gödöllő polgármestere.

Gémesi az ötödik ciklust is kitöltené a város élén

– Minek köszönheti a polgármester úr töretlen népszerűségét?

– A kiszámíthatóságot és a becsülettel elvégzett munkát jutalmazzák a polgárok szavazatukkal. Tartok ugyan attól, hogy az évek során belefásulok a munkába, de igyekszem mindig új ötleteket hozni.

– Milyen fejlesztéseket tervez az önkormányzat?

– A kastélyfejlesztést mindenképpen szeretnénk folytatni, de jövőre sajnos nem telik rá. Viszont több befektetői ajánlat is érkezett a kastélyszálló kialakítására. Ez nem sértené az épület műemlék jellegét, ugyanakkor esély nyílna arra, hogy állami segítség nélkül is működni tudjon az épület. Teljessé szeretnénk tenni a csatornahálózatot, és tovább folytatnánk a szilárd burkolatú útrendszer kiépítését. Épül egy új benzinkút és egy bevásárlóközpont is.

– Hol időzik szívesen?

– Szeretek a kastély kávézójában üldögélni egy csésze forró fekete mellett. Úgy érzem, nekem is van némi részem abban, hogy újra régi fényében ragyoghat az épület.

– 2006-ban is ringbe száll a polgármesteri székért?

– Feltehetően igen.

Németh Kristóf (29) színművész

A nap huszonnégy órájában eszemben van Gödöllő. A város meghatározó kulturális intézményét, a művelődési központot vezetem. Ez egy olyan feladat, aminek soha nincs vége. Példaadó város, mert a legnehezebb gazdasági helyzetekben is sokat szán a közművelődésre.

A művészet és a kihívás, ami Gödöllő kapcsán eszembe jut.

Körösvölgyi László (66) kastélyigazgató

Úgy gondolom, megvalósult II. Grassal-kovich Antal elképzelése, hogy kulturális központtá váljon a kastély. Az adventi időszakban rengeteg érdekes kiállítással, karácsonyi vásárral és színházi előadással várjuk az érdeklődőket. Közel van a főváros, az autópálya. Még egy kis gépek fogadására alkalmas repülőtér is található a közelben.

Kozák Lászlóné (56) gombavizsgáló

Itt születtem. A természetközeliségét szeretem a legjobban. Pesti rokonaim is ide járnak kikapcsolódni. Nagyon jók az iskolái. Működik egy amatőr énekkar is, aminek harminc éve tagja vagyok. Sajnos kisváros jellegét elveszítette a hetvenes években a tízemeletes épületek miatt. Nagy öröm azonban, hogy a kastély végre jó állapotban van.

Balla István (20) egyetemista

Második éve vagyok Gödöllőn. A Szent István Egyetem környezetgazdálkodási szakán tanulok. Az egyetemistáknak külön városrészt építettek ki. Kevés a szórakozási lehetőség, viszont nagyon tiszta a levegő. A közlekedés is jónak mondható. Nemrég néztem meg a Grassalkovich-kastélyt. Gyönyörű látvány volt, mély benyomást tett rám.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!