Hírek

2004.12.07. 00:00

Nagy múltú, öregedő utca

Ma már nem tartozik a felkapott környékek sorába ez az utca.

Lázin A. Miklós – Tóth Tímea

A csendes, zöld környezet vonzotta egykor a budai utcába az embereket. Ma már nincs, ami elnyomja a Déli pályaudvar és az autók zaját. Két út fut közvetlenül egymás alatt Krisztinavárosban. Az alsót és a tíz méterrel fölötte vezetőt egyaránt Mészáros utcának nevezik, bár csak több száz méter után érnek össze. A Déli pályaudvar szomszédságában lévő kétszintű utca jelentősen átalakult az elmúlt ötven évben. A múlt század közepén még fák szegélyezték mindkét oldalról a magasabban fekvő utcarészt. Ma már az egyik oldalon „Demszky-rudak” akadályozzák az autókat a parkolásban. Szemközt azonban egymásra zsúfolódnak a járművek.

Az évtizedekkel ezelőtti magánházak mára társasházakká alakultak át, amelyekben elsősorban idősek élnek. Tíz évvel ezelőtt költözött ide a Duna Televízió, aminek köszönhetően megváltozott az utca forgalmi rendje. Már csak az egyik irányban lehet közlekedni az utca egyik szakaszán. Itt van a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium székháza és egy többszintes irodaház is. Kis üzletet egyet sem lehet itt találni, van azonban japán étterem, kézi autómosó és benzinkút.

Idősek lakják az utcát
Az utóbbi években teljesen elöregedett ez az utca. Mészáros Éva (80) nyugdíjas arra panaszkodik, hogy a fiatalok nem tudnak itt lakáshoz jutni, mert a legtöbb házba vállalkozók költöznek be. Felújítják a romos épületeket, cserébe megkapják a tetőtéri helyiségeket. A korábbi nyugalomnak már nyoma sincs. Régen az utcán játszottak a gyermekek. Ma nagy a forgalom, az autósok száguldoznak.

Egy utca történelme: sokáig névtelen volt
Egy 1810-ben készült belterületi térképen már felfedezhető a Mészáros utca mai vonala. A budai polgárok hosszú évekig e névtelen dűlőn át zötyögtek ki a Nap-hegy túloldalán található szőlőikbe. Az utcát 1874-ben Fleischhackergasséra keresztelték. Ma használt jelölését a Krisztina tér 10. alatt felállított mészárszékről nyerte a 19. század végén. Torkolatában pompázik az utca legjelentősebb műemléke, az 1694-ben Francin Péter kéményseprőmester által alapított krisztinavárosi plébániatemplom. Nevezetessége, hogy Széchenyi István itt tartotta esküvőjét Seilern Crescentiával. Ugyancsak a Mészáros utca elején állt a megszüntetett Zöld Fa étterem. Egy 1772-ben készült kimutatás szerint már ebben az időben kocsma volt itt. A mai modern házat Dúl Dezső tervei szerint építették a hatvanas évek elején.

Címkék#Mi utcánk

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!