Egyéb

2004.12.08. 06:28

Nagy öröm a szép köröm

Kezünk sok mindent elárul, nem árt tehát, ha odafigyelünk az ápolására. A koszos, lerágott köröm vagy a beszakadozott bőr előnytelen képet festhet rólunk.

Árvay N. Tivadar

[caption id="" align="alignleft" width="131"] Az egészséges körmök érdekében oda kell figyelnünk helyes ápolásukra
[/caption]Egészséges életmód, helyes táplálkozás és némi odafigyelés, ezekre van szükség az ápolt körmökhöz. A nők többsége elégedetlen a kezeivel. Sokan panaszkodnak, hogy a rendszeres ápolás ellenére körmük fénytelen, töredezett vagy túlságosan puha.
Körmünk szépsége nem csak attól függ, hogy járunk-e rendszeresen manikűröshöz. Aki vegyszerekkel dolgozik, vagy hosszabb ideig antibiotikumot szed, készüljön fel rá, hogy több időt kell szánnia a körmére.
A helytelen táplálkozás is okozhat bajt. A körmöknek tápanya-gokra, vitaminokra és zsírra van szükségük.
A leggyakrabban jelentkező gond a köröm beszakadása.
Ez akkor fordulhat elő, ha a szélén túl mélyen bevágjuk vagy lereszeljük. A beszakadt köröm igen fájdalmas, ezért bánjunk óvatosan az ollóval. Ha mégis megtörténik a baj, rövidítsük meg a körmünket, reszeljük minél egyenletesebbre a szélét, hogy a repedt rész ne akadhasson be semmibe. Ha szükséges, le is ragaszthatjuk a sérült ujjat, ezáltal elkerülhetjük a további baleseteket.
Ellenállóbb lesz a körmünk, ha megfelelő mennyiségű zsírhoz jut. Ennek hiányában töredezik, reszeléskor és vágáskor nem lehet szépen eldolgozni a széleit. Ilyenkor kerüljük a körömfestést, mert a lakklemosó tovább szárítja a kezünket. Masszírozzunk olajat a körömágyunkba, és használjunk különleges, körömápolóval dúsított kézkrémet.
A puha köröm sok bosszúsággal jár. Oka általában a helytelen táplálkozás. Vitaminok és ásványi anyagok hiányában nemcsak körmünk, hanem izomzatunk és csontrendszerünk is gyengül. Változatos étrenddel megelőzhetjük a bajt. Körmeinket lakkal vagy színtelen körömerősítő folyadékkal ápolhatjuk.
Az elhanyagolt körömágy is gondok forrása lehet. A berepedezett bőr nem nyújt szép látványt, ráadásul fájdalmas. A körömre ránövő részt bőrvágóval eltávolíthatjuk. Nem fog megerősödni a bőr, ha vágás helyett óvatosan visszatoljuk. Zuhanyozás után a megpuhult bőrt törölközővel nyomkodjuk vissza, és csak akkor vágjuk le, ha kilógó darabot fedezünk fel.
Óvjuk kezünket a hidegtől és a széltől, télen viseljünk kesztyűt. Ha vigyáz, nem kell szégyenlősen a háta mögé rejtenie a kezeit, ha bemutatkozásra kerül a sor.

Járfás Béláné kozmetikusmester:

Bőrünknek, körmünknek és hajunknak A-vitaminra van szüksége. A köröm növekedését nem csak a tápanyagok befolyásolják. Számítanak a munkavégzés körülményei és az évszakok váltakozása is. Télen lassabban nő a köröm. A vegyszerek, a maró anyagok gyorsan tönkreteszik kezünket. Használjunk védőkesztyűt. Körmeinket vághatjuk, reszelhetjük. Lábkörmeinket különleges vágóval vagy csipesszel tudjuk formásra alakítani. Fertőzés esetén kerüljük a közös olló- és reszelőhasználatot. Bár vannak recept nélkül kapható gyógyszerek, érdemes kikérni szakorvos véleményét, mert az elhanyagolt betegség nehezen gyógyul. A rosszul felragasztott műköröm is okozhat fertőzést, ha víz vagy szennyeződés kerül alá. A műköröm egyébként nem káros, de ha hosszú ideig hordjuk, levétele után lassan nyeri vissza körmünk eredeti szépségét. Berepedezett, lemezesen hámló körmünket olíva- vagy kukoricacsíra-olajban áztassuk. A fürdő előtt mossuk le róla a lakkot. Kemény, benőtt körmöket csak szakember tud rendbetenni. Sokan egyedül is boldogulnak, de érdemes havonta felkeresni egy manikűröst. Festeni csak egészséges körmöket szabad. Divatos a francia manikűr (rózsaszín lakk fehér szegéllyel), de formás körmökön az erős színek is jól mutatnak. Ha nem elég kemény a körmünk, használjunk körömerősítő folyadékot.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!