Gyertyákat gyújtottak a Dóm téren a civilek (fotó: Laufer László)
Az ítélet indoklását a bíróság arra alapozta, hogy sajátos honvédelmi objektumnak minősítette a Tubes-tetőt, amelyre nem vonatkoznak az általános építési szabályok. Az ítélet ellen felülvizsgálati kérelmet nyújtanak be a civilek, ám ez annak elbírálásáig a végrehajthatóságot nem befolyásolja. Véleményük szerint most politikai döntésre van szükség a radarépítés megakadályozására. Számítanak a városvezetésre, különösen Páva Zsolt polgármesterre, de a szocialista politikusokra is, köztük Szili Katalinra, akik többször ígéretet tettek arra, hogy minden eszközt megragadnak a radarépítés megakadályozása érdekében.
Páva Zsoltot péntek este Szegeden értük utol, ahol részt vett a megyei jogú városok közgyűlésén. Szigorúan tartja magát korábbi álláspontjához, mondta, amely szerint mindent el kell követni annak érdekében, hogy Pécsett ne épülhessen meg a lokátor. Ennek érdekében hétfőn levelet ír Bajnai Gordon miniszterelnöknek és Anders Fogh Rasmussennek, a NATO főtitkárának, segítségüket kérve a beruházás megakadályozása érdekében. Páva Zsolt emlékeztetett arra, hogy tavaszi kampányában ígéretet tett arra: ha szükséges, sátrat ver a buldózerek elé. Ehhez a szándékhoz pedig akkor Szili Katalin is csatlakozott.
A Dunántúli Napló kérésére Bocskai István, a Honvédelmi Minisztérium szóvivője nyilatkozatot küldött, amelyben kifejtette, hogy hamarosan folytatódik a radar beruházása. „Fontos leszögezni – hangsúlyozta –, hogy a mostani döntéssel senki sem veszített, hanem minden magyar állampolgár nyert.” A minisztérium ugyanakkor fenntartja azt a korábbi felajánlását, miszerint biztosítja a pécsieknek, hogy figyelemmel követhetik a beruházást.
Este a pert vesztett civilek a Dóm téren gyűltek össze, hogy tiltakozzanak a radarépítés ellen. Szóltak többek közt arról is, hogy fel kell mérniük, miként működik a korábban létrehozott riadólánc, amely több mint ezer embert érint, mert ha szükséges, azonnal a hegyre vonulnak, hogy minden eszközzel megakadályozzák az építkezést.
Gyertyákat gyújtottak a Dóm téren a civilek (fotó: Laufer László)
A polgármesteri hivatal sajtóközleményt juttatott el az üggyel kapcsolatban a szerkesztőségünkbe, amelyet az alábbiakban teljes terjedelmében közlünk:
“Pécs fölé nem épülhet katonai radar
Megdöbbenéssel értesültünk a Fővárosi Bíróság mai ítéletéről, melyben jogerősen elutasította azokat a kereseteket, amelyekben megtámadtuk a Tubesen építendő NATO-radart engedélyező miniszteri határozatot.
Levélben fordulok a NATO főparancsnokságához, illetve Magyarország miniszterelnökéhez, hogy valóban szükségesnek és kikerülhetetlennek tartják-e ennek a lokátornak a felállítását, különösen annak fényében, hogy az elmúlt csaknem 10 évben nem került sor ennek a katonai objektumnak a megépítésére – noha tervezett volt. Az elmúlt időszakban pedig a NATO-hoz olyan – Magyarországgal szomszédos – államok is csatlakoztak, ahol lényegesen jobb feltételekkel, a Tubesnél összehasonlíthatatlanul magasabb földrajzi pontokon is felépíthető lenne a radar. (Így például Horvátországban vagy Szlovéniában).
Emellett a Legfelsőbb Bírósághoz fordulunk és kérni fogjuk a Fővárosi Bíróság ítéletének felülvizsgálatát.
Többször is világossá tettem, hogy Pécs fölé nem épülhet katonai radar. Ezt most is így gondolom, és megerősítem, a pécsi polgárokkal együtt mindent meg fogok tenni annak érdekében, hogy az építést megakadályozzam.
Küzdeni fogunk, mert közel negyvenezer pécsi polgár akarata – akik nemet mondtak a katonai radarra – számomra iránymutató és kötelező, még akkor is, ha a korábbi szocialista városvezetés és a Honvédelmi Minisztérium trükkjei miatt érvénytelennek kellett nyilvánítani a népszavazást.
Dr. Páva Zsolt
Pécs polgármestere”