A lakossági fórumot a polgármester és a terület képviselője, Páva Zsolt kezdeményezte, jelentette be a fórumot megelőző sajtótájékoztatón Tasnádi Péter. Azért is gondolták, hogy fontos lenne megvitatni a tér problematikáját, mert számos torz elképzelés is napvilágot látott az elmúlt időben. A lakossági észrevételeket pedig – tette hozzá a polgármester –, még be lehet építeni a tervekbe.
Páva Zsolt szerint egészséges kompromisszum született, hiszen a szakma eleinte faltól falig burkolatot képzelt el a medence szerű középrész megszüntetése mellett, a lakosság pedig a ”30-as években kialakult megoldás megtartása mellett kardoskodott. A terv ugyan meghagyta a középső részt, de a térfalakat megnyitotta, így a tér agóraszerűen működhet.
Arra a kérdésünkre, hogy valóban be lehet-e építeni a fórumon elhangzó ötleteket a január elejére elkészülő engedélyezési tervbe, Merza Péter fejlesztési igazgató azt válaszolta, hogy a tervezési program eleve egy 2007-es közvélemény-kutatásra épült, miként a főbb elemek is a lakossági megkérdezés alapján jöttek létre.
A fórumon megjelenteknek azonban nem nyerte el osztatlanul a tetszését a tervezet. Az egyik legaktívabb felszólaló szerint több alázattal kellett volna a témához hozzányúlni. Kritizálta a tömegközlekedés megszüntetésére tett javaslatot, amely aggályos a belvárosban dolgozók, a lakók és a tanulók számára.
Nincs terv az értékes pincék megközelítésére, nincs terv a közvécékre sem, csak remélni tudja, hogy a városháza megnyitja erre a célra a kapuját. Tóth Bertalan alpolgármester szerint az EKF projekt nyilvánvalóan nem tud minden problémát megoldani a városban. Nem volt tervezői feladat, hogy illemhelyeket tervezzenek, de keresik az európai megoldást.
A szakma és a politika egyaránt jónak, a csütörtöki fórum felszólalói viszont döntően elhibázottnak tartották a tervet
Mendöl Zsuzsa művészettörténész értetlenségét fejezte ki amiatt, hogy a város minden teréből rendezvényteret alakítanak ki, miközben vannak szabadtéri színpadai, diszkói, a gasztronómiai kipakolásra pedig ott van a Séta tér. A Széchenyi tér közepe, mint sziget, a nyugalmat, a pihenést szolgálta eddig. Tóth Bertalan elmondta, hogy reprezentatív rendezvények számára alakítanák ki a Széchenyi teret, a szórakoztatás körébe tartozó rendezvények pedig a Kossuth térre kerülnének.
Több kérdés hangzott el, amelyekre nem érkezett válasz. A lakosság képviselői nem kérnek virslifaló sátrakat, fabódékat, nem kérik a vendéglátó-ipari egységek kitelepülését, viszont olyan világítást és berendezési tárgyakat szeretnének, amelyek nem rúghatók szét könnyedén. A mostani, felszedendő köveket használják fel más köztér burkolására – javasolták –, valaki a Jókai teret ajánlotta. Elmondták, hogy először nem rombolni kellene, és utána építeni, hanem megóvni azt, ami érték. A leghevesebb vita az első világháborús emlékmű elhelyezéséről bontakozott ki, amelynek egyelőre mintha nem lenne helye.
Burkolatok és „jel-kutak”
A burkolatokat a tervező természetes kövekből kívánja kiválasztani. Gránit, andezit, bazalt, porfír és mészkövek kerülhetnek szóba. A növényzet is hangsúlyos lesz, az épületek eltakarása nélkül kívánnak lombkorona-rendszert kialakítani. A területen tíz fa telepítését tervezik. A tér régen piac volt, a középső terület nem olyan lejtős, mint volt korábban, ezt megtartanák, de akadálymentes megközelítését biztosítani fogják. A városháza előtt a járószintbe süllyesztett „jel-kutak” alkotnak majd impozáns „vízképet” úgy, hogy a fúvókákat kikapcsolva a díszburkolat a teljes felületén járhatóvá válik.
Közművek, régészeti munkák
A közművek állapotára vonatkozó kérdésünkre Merza Péter azt válaszolta, hogy a tér nyugati oldalán a csapadékvíz csatornát uniós pénzekből alakítják ki. Az egyéb közművek viszont az előzetes felméréseik szerint nem szorulnak lecserélésre, mondta. A Kulturális Örökségvédelmi Hivatallal folyamatosan egyeztetnek, és ahol várhatóan egy méternél mélyebben le kell majd ásni, ott alapos vizsgálatokat folytatnak majd. Merza Péter szerint a régészeti feltárás márciusban kezdődik. A kivitelezői közbeszerzés egyébként az összes közterületet érintően egyszerre kerül kiírásra.