Vízdíj szempontjából Baranya megyében Sellyén és Vajszlón a legjobb lakni, mert az önkormányzati tulajdonban lévő szolgáltatók itt biztosítják a legolcsóbban az ellátást. A legalacsonyabb ár Sellyén van – nettó 200 forint köbméterenként –, ez majdnem a fele a legmagasabbnak, amelyet Komlón és környékén kell fizetniük a fogyasztóknak – 405 forint –, míg Pécs – 340 forint – a középmezőny felső részén foglal helyet.
Nem árt időben megtanulni, hogy az ivóvízzel bizony takarékoskodni kell (fotó: Laufer László)
A köbméterenkénti ár önmagában azonban csalóka lehet – hívták fel a figyelmet a szakemberek –, mert jelentős árbefolyásoló tényező lehet a fogyasztók száma, a közületi-lakossági felhasználók aránya, a domborzati adottságok és a vízkitermelés körülményei, illetve az, hogy számolnak-e külön alapdíjat vagy sem.
A statisztika alapján a teljes bekerülési összeg mintegy 70 százalékát teszik ki a működési kiadásokra fordított állandó költségek, és 30 százalék az a rész, amelyet a fogyasztás mennyisége befolyásolhat. A megyében hat nagyobb szolgáltató biztosítja a vízellátást, illetve vannak olyan települések, amelyeken saját céggel oldották meg a feladatot.
A Komló-víz Kft. több mint húsz településen szolgáltat, ám a területi adottságok és a víznyerő kutak mélysége miatt a megye második legnagyobb városában kétszer annyiba kerül a víz, mint az Ormánságban. Mindössze azt vigasztalhatja az itt élőket, hogy a 2009 óta nem emelkedett az ára.
Nemzetközi árösszehasonlítás*
USA legmagasabb vízdíj: San Diego 327 Ft
Ausztrália legmagasabb vízdíj: Sydney 319 Ft
Japán: Kumamoto 206 Ft
Ázsia: Szingapúr 121 Ft
Afrika: Windhoek 83 Ft
Kairó: 6 Ft
Európa:
Budapest: 555 Ft
Róma: 99 Ft
Amszterdam: 184 Ft
Spanyolország: 123 Ft
Finnország: 242 Ft
UK: 289 Ft
Belgium: 469 Ft
Dánia: 679 Ft
*Az MNB február 8-i devizaárfolyamán számolva.
Forrás: NATGEO
A Siklós térségében működő Tenkes-víz Kft. ötvennégy település vízellátásáért felelős, míg a megye nyugati felében működő szolgáltató, a Szigetvíz Kft. száznál több faluban és városban működteti a vízellátó rendszert. Mohácson és a környező tizenkét településen biztosítja a vízellátást a Mohács-víz Kft., mindenütt egységes vízdíjat alkalmaznak, amelyet idén januárban minimálisan, 1,9 százalékkal emeltek meg. A Dunántúli Regionális Vízmű Zrt. is a nagy szolgáltatók között szerepel a megyében, többek között Nagykozár, Bogád és Romonya térségében biztosítják az ivóvizet.
A Tettye Forrásház Zrt. a megye legnagyobb szolgáltatója, a közelmúltban kötöttek megállapodást Pellérd, Kővágószőlős, Bakonya, Bicsérd, Boda, Cserkút, Kővágótöttös, Túrony és Zók önkormányzataival. Szalántán továbbra is a Pécsi Vízmű Zrt. a rendszer működtetője, a nagyközség jelenleg is tárgyal a lehetséges új szolgáltatókkal.
Sándor Zsolt, a Tettye Forrásház vezérigazgatója szerint felelős döntés hoztak a települések képviselő-testületei, mert ezzel hosszú távon is biztos alapokra helyezték a vízbázis és az ellátórendszer működtetését, illetve bizonyosak lehetnek abban, hogy a beszedett díjat a hálózat fenntartására fordítja a cég.
———————————————————————-
A vízdíjakkal, a vízszolgáltatással kapcsolatos cikkeinket itt találják egy helyen összegyűjtve.
———————————————————————-
Sok egyéb költség
Az ivóvíz árában a legnagyobb tétel a szolgáltató működési költsége (irodaház, műhelyek, bérköltség, szolgálati autók), valamint a vezetékrendszer fenntartása és üzemeltetése. Ezen felül felmerülnek olyan költségek is, amelyek nagyságát a kitermelt ivóvíz mennyisége befolyásolja, például a szivattyúk energiaköltsége, a vegyszerek anyagköltsége vagy a kitermelt vízmennyiség után az államnak fizetendő vízkészletjárulék. A vízszolgáltatás esetén a teljes ráfordításnak 70 százalékát teszik ki az állandó költségek, és 30 százalék az a rész, amelyet a fogyasztás befolyásolhat.
<!– Vízdíj: kétszeres különbség Komoly különbségek vannak a lakossági vízdíjak között a megye területén. H.Zs. (Dunántúli Napló) Nemzetközi árösszehasonlítás* USA legmagasabb vízdíj: San Diego 327 Ft
Ausztrália legmagasabb vízdíj: Sydney 319 Ft
Japán: Kumamoto 206 Ft
Ázsia: Szingapúr 121 Ft
Afrika: Windhoek 83 Ft
Kairó: 6 Ft
Európa:
Budapest: 555 Ft
Róma: 99 Ft
Amszterdam: 184 Ft
Spanyolország: 123 Ft
Finnország: 242 Ft
UK: 289 Ft
Belgium: 469 Ft
Dánia: 679 Ft
*Az MNB február 8-i devizaárfolyamán számolva.
Forrás: NATGEO
Nem árt időben megtanulni, hogy az ivóvízzel bizony takarékoskodni kell (fotó: Laufer László) –>