Digitália

2025.05.20. 06:00

Így néz ki az agyunk, amikor megoldunk egy problémát

Egy új tanulmány szerint nagyobb valószínűséggel emlékszünk az ahaélményből származó megoldásokra, mint azokra, amelyekre kitartó munkával, szorgalommal jutunk el.

Így néz ki az agyunk, amikor megoldunk egy problémát

Forrás: Shutterstock

Fotó: Alexandr Musuc

Mindannyian átéltük már az ahapillanatot, amikor egy megfejthetetlennek érzett probléma megoldása hirtelen nyilvánvalóvá vált. A rajzfilmekben ezt a heurékaérzést többnyire a főhős feje felett lebegő villanykörteként ábrázolják – most kiderült, ez nem is áll olyan messze attól, ami ilyenkor ténylegesen lejátszódik az agyban.

Kiderült, az ahaélmény, a hirtelen megvilágosodás fizikailag is átalakítja agyi aktivitásunkat. Sőt az is, hogy később az emberek jobban emlékeznek az efféle megoldásokra, mint a módszeres megközelítésekkel elértekre. Mindez segíthet, hogy a tantermekben miként lehetne hatékonyabban oktatni.

Ha tanulás közben »aha!« pillanatunk van, az majdnem megduplázza a memóriánkat

– állítja Roberto Cabeza, a Duke Egyetem pszichológia és idegtudomány professzora. „Kevés ilyen erős memóriahatás létezik.”

Cabeza a Nature Communications folyóiratban publikált tanulmány vezető szerzője. Vizsgálata során a tesztalanyok fejtörőket oldottak meg, mialatt ő kollégáival funkcionális mágneses rezonancia képalkotással mérte agyi aktivitásukkal összefüggő véráramlás-változásaikat. Fejtörőik az alább láthatóhoz hasonló vizuális kirakós játékok voltak, rejtett képet kellett bennük felismerni.

Forrás: Duke Egyetem

Azt tapasztalták a kutatók, hogy a megfejtéseket ahaélménnyel megtaláló résztvevők később sokkal jobban emlékeztek a megoldásaikra, mint azok, akik nem – és öt nappal később is emlékeztek rá.

Forrás: Duke Egyetem

A funkcionális mágneses rezonanciavizsgálat (fMRI) kimutatta, hogy a megvilágosodás robbanásszerű aktivitást váltott ki a hippokampuszban, az agy tanulásért és emlékezésért felelős részében. Az intenzívebb pillanatok erősebb „kitöréseket” eredményeztek. Amikor a résztvevők megoldották a rejtvényt, s felismerték a rejtett tárgyat, a kutatók az úgynevezett neurontüzelési dinamikájukban is változásokat észleltek – különösen azon agykérgi régiókban, amelyek a vizuális minták felismerésében vesznek részt.

Ezen pillanatokban agyunk teljesen átszervezi, hogyan látja a képet

– magyarázza Maxi Becker, a tanulmány első szerzője és a Humboldt Egyetem idegtudósa. „A különböző agyi régiók hatékonyabban kommunikálnak egymással” – mondja Cabeza.

Kiderült, hogy „az élményszerű tanulási környezetek nagyban javítják a hosszú távú memóriát és a megértést”. Ebben a tanulmányban résztvevőket az „aha!” pillanata előtt és után vizsgálták, a továbbiakban pedig azt kutatják, mi történik a kettő között – amikor az igazi varázslat történik.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!