2005.09.28. 00:00
Felújítás, átalakítás előtt
Nem olcsó mulatság a lakásfelújítás. Mielőtt nekiáll a munkának, alapos tervezésre van szükség. Arra a kérdésre, hogy meglévő lakásunkban átszervezéssel, felújítással, átalakítással, esetleg bővítéssel milyen lehetőségek rejlenek, vagy hogy egy új lakás keresése során mire figyeljünk, milyen szempontok alapján döntsünk – a lakás megismerése adja meg a választ.
[caption id="" align="alignleft" width="192"] Meleg szín illik a hálószobába, a nappaliba, és hideg a fürdőszobába
[/caption]A döntéshozatal egyik oldala az, hogy tárgyilagosan, friss szemmel – akár egy idegen helyzetébe képzelve magunkat – menjünk végig a lakáson, és adjunk választ a következő kérdésekre.
1. Mit szeretünk a legjobban, és mi az, ami a leginkább zavar bennünket a lakásunkban?
2. Hogyan közlekedünk a lakáson belül, melyek a leggyakrabban és a legritkábban használt útvonalak?
3. Akadnak-e szűk helyek, ahol gyakran keresztezzük egymás útját, vannak-e zavaró ajtók, ajtónyitási irányok, vagy adódnak-e olyan ajtók, amelyeket alig használunk?
4. Mire használjuk az egyes szobákat, hol mennyi időt töltünk, hol zsúfolódunk össze leginkább, van-e használton kívüli vagy ritkán használt szoba?
5. Milyen tevékenységek zavarják egymást egy-egy szobán belül? Egyesek tévét néznek, míg másvalaki ott szeretne olvasni, zenét hallgatni? Esetleg éjjel horkolással vagy olvasással zavarják egymást az együtt alvók?
6. Hol étkezünk rendszeresen, kényelmes-e a hely a családi összejövetelekhez, hol fogadjuk a vendégeinket?
7. Van-e elég természetes fény ott, ahol erre napközben szükségünk van? A mesterséges fény (lámpák) elhelyezése megfelel-e a célnak (olvasás, tanulás, szekrény belsejében történő pakolás), és meghitt, barátságos légkört nyújt-e az esti világítás?
8. Van-e elég konnektor, megfelelő helyre szerelték-e a villanykapcsolókat?
9. Zavarják-e egymást a családtagok zajokkal (gyerekzsivaj, zene), vagy idegesítő-e a lépcsőházból, a szomszéd lakásból, az utcáról felhallatszó moraj?
10. Hol süt be a nap, amikor otthon vagyunk, melyik szobát érezzük túl világosnak vagy túl sötétnek?
11. Elég meleg-e télen, és elég hűvös-e nyáron a lakás?
12. Mennyire biztonságos a lakás a gyerekek, öregek, esetleg az ott élő rokkantak számára (kiálló szegletek, padlószintkülönbségek, belső lépcsők, sötét zugok, csúszós burkolatok)?
13. Praktikus-e a padló- és falfelületek burkolata, ahol erre szükség van (fürdőszoba, konyha, gyerekszoba)?
14. Egyesek számára az is szempont, hogy futnak-e vízerek, illetve vannak-e geopatikus földsugárzások a lakás alatt. Ezek a tényezők befolyásolhatják a fekvőhelyek elhelyezését. Ennek bemérésével radiesztéta szakemberek foglalkoznak.