2025.01.28. 16:43
Az ingatlanpiacba új életet lehelnek a kormányzati ösztönzők (videó)
Az idén életbe lépett kormányzati támogatások és ösztönzők ezen a téren is újabb fellendülést hozhatnak.

Illusztráció
Forrás: Shutterstock
A magánszemélyek által lebonyolított lakástranzakciók száma tavaly nagyjából több mint egyharmadával emelkedett az előző évhez képest. Alapvetően negyedévről negyedévre nőttek számok, de az előző évhez képest a legnagyobb bővülést az első negyedévben mutatták ki, a statisztikai hivatal arra az időszakra több mint 50 százalékos megugrást jelzett - írta a Világgazdaság.

Forrás: Shutterstock
Így tulajdonképpen a teljes 2024-es év kiugrónak számított az előző évhez képest.
Ennek egyik legfőbb magyarázata, hogy 2023 januárjától fokozatosan bővült a lakossági hitelpiac
– mondta a Világgazdaság megkeresésére Pásztor Szabolcs, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatási igazgatója.
A szakértő szerint, 2023 január közepe és 2024 január közepe között az összes lakossági hitel esetében közel hetvenszázalékos növekedést láthatunk, a lakáshitelek pedig több mint 130 százalékkal bővültek ebben az időszakban. A személyi hitelek esetében közel hatvanszázalékos bővülés volt megfigyelhető, míg a Babaváró hiteleknél pedig félszázalékos csökkenést mértek.
A megfizethető lakhatás és a családok otthonteremtésének támogatása érdekében a kormány többek közt elindította a 3 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyújtó vidéki otthonfelújítási programot.
Lehetővé tette, hogy a munkáltatók kedvezményes adózás mellett havi akár 150 ezer forintos lakhatási támogatást adjanak 35 év alatti munkavállalóik számára. Mindezek mellett az akcióterv keretében a kormány biztosítja az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások lakáscélú felhasználásának lehetőségét, valamint fenntartja az új lakóingatlanok értékesítésére vonatkozó ötszázalékos kedvezményes áfát.
A teljes cikkért KATTINTSON.