Littke

2025.03.21. 11:00

Még a császár is pécsi pezsgőt ivott

Valóságos kincs volt és még ma is az, ami a Pécs alatt a föld alatt rejlik. A pécsi pezsgőgyár annyira jól működött, hogy valamikor a császárnak is városból szállították a pezsgőt.

A híres pécsi pezsgőgyárat Littke Lőrinc alapította 1859-ben, aki szabómesterség kitanulása után került erre a pályára, majd halála után fia, József  vette át a vezetést. A pezsgőgyár ugyanazon a helyen működött, ahol ma is áll a Szent István téren. A 19-20. század fordulójára a Littke pezsgők világszinten elismertek lettek, számos kiállításon díjazták őket. 

pezsgőgyár, pécs
A pezsgőgyár pincerendszere hatalmas, vezetett túrán bejárható

Még a császár is pécsi pezsgőt ivott

A Wikipédia szerint I. Ferenc József császár is megtekintette a gyárat, amikor Székesegyház felszentelése idején Pécs városában járt, majd nagyobb tételt rendelt a „Sport”, „Monopole”, „Imperial Grand Vins Sec” pezsgőkből, és a céget a következő évben a császári és királyi udvari szállítói címmel tüntették ki.

A Dunántúli Naplóban Vargha Dezső főlevéltáros 1995-ben, amikor emléktáblát avattak a gyár oldalán, emlékezett meg a gyárosokról. Littke József Pécs köztiszteletben álló polgára lett, aki aktívan részt vett a város közéletében. 1902-ben bekövetkezett halála után ifj. Littke József folytatta a családi tradíciót, aki Franciaországban sajátította el a pezsgőgyártás legfejlettebb módszereit. Hazatérve továbbfejlesztette az üzemet, de az első világháború jelentős károkat okozott az értékesítésben. Ifj. Littke József, apjához hasonlóan, szintén szerepet töltött be a város közéletében, és 1926-ban kormányfőtanácsosi címet kapott. Miután 1937-ben elhunyt, a család további tagjai irányították a gyárat egészen az államosításig. 

Pezsgőgyár: elvették és kigúnyolták a tulajt

A 1949-októberében az illetékes elvtárs már így nyilatkozott: 

Még a tél elején megkezdjük a Littke-féle pezsgőgyárban az olcsó és változatlanul jó minőségű néppezsgő gyártását. Ezzel is a dolgozók érdekét szolgáljuk, hogy ami a múltban csak kiváltságos pénzembereknek volt az itala, azt a dolgozók is élvezhessék.

1957-ben aztán a kommunista kézbe került Napló részéről felkeresik "Littke Urat", akitől elvették a gyárat. A keresztnevét már nem írják le, de az egykori, cinikus írásból kiderül, hogy gyárigazgató egy kötőgéppel kötözget. 

— Hát kérem, ugye most ezzel keresem a kenyeremet. Kötözgetek, kötözgetek, havi ezer, több semmi. A gyáramat tetszik tudni, államosították, valamiből élni kell – mondta. 

Aztán az államosított gyár udvarán fejlesztést indítottak és 1971 nyarán már az utolsó simításokat végezték a 12 millióból felhúzott az új pezsgőgyár épületén, aminek az alapozását hátráltatta, hogy egy régi római temető fölé kellett húzni a falakat, így aztán minden talált sír megállást parancsolt. Ebben az új gyárban a pinceszinten érlelték két esztendőn át a „nedűt”, a földszint a raktárrész volt. Az első emeletre szerelték be töltő-gépsort, ide került a palackmosó is. Egy szinttel feljebb alakították ki a szociális létesítményeket, öltözőket, fürdőket, valamint az irodát. A legfelső szinten lévő laboratóriumokban kísérletezték ki a pezsgő összetételét, az újabb fajtákat.  

Nagyüzemi termelés nélkül jelenleg rendezvénytérként, étteremként is funkciónál a pécsi pezsgőház, és vezetett túrákon is el lehet jutni a hatalmas, két kilométeres pezsgőpince rendszerbe, ahol meg is kóstolhatjuk a Littke pezsgőt

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!