2025.05.16. 13:40
Új irányok a hazai borkultúrában – Pécsen tartották meg a Summa Szakmai Napot
A Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézetében (SZBKI) tartották meg május 15-én a Summa Szakmai Napot, amely mára a hazai szőlészeti és borászati kutatások egyik legfontosabb szakmai találkozójává vált.

Új irányok a hazai borkultúrában – Pécsentartották a Summa Szakmai Napot
Fotó: Csortos Szabolcs, UnivPécs
A rendezvény célja a tudományos eredmények és innovációk bemutatása volt, a fókuszban pedig az olyan aktuális témák álltak, mint a klímaváltozás hatása a szőlőtermesztésre, az alkoholcsökkentett termékek fejlesztése, vagy éppen a fiatal generációk megszólítása mesterséges intelligenciával támogatott boroscímkék révén. Az eseményről az Univ Pécs számolt be weboldalán.

Madaras Zoltán, a kutatóintézet elnöke kiemelte: az elmúlt évek fejlesztései jelentősen átalakították az intézet működését. Az új borminősítő laboratórium és az eszközpark 890 milliós fejlesztése mellett bemutatták az első, AR-tartalommal ellátott boroscímkéket, melyek QR-kód segítségével elérhető, személyre szabott borkalauzt kínálnak a vásárlóknak.
A szakmai nap fővédnöke Rókusfalvy Pál nemzeti bormarketingért felelős kormánybiztos volt, aki beszédében hangsúlyozta: a borkultúra és a tudatos borfogyasztás megkülönböztetendő az alkoholfogyasztástól. Felhívta a figyelmet arra is, hogy miközben globálisan visszaesett a borfogyasztás, a magyar export 17%-kal nőtt az elmúlt évben.
Színvonalas előadásokat hallhattak a Summa Szakmai Napon az érdeklődők
A résztvevők számos előadást hallgathattak meg – többek között a Debreceni Egyetem, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem, a Tokaj-Hegyalja Egyetem, valamint a házigazda PTE kutatóinak prezentációiban. Az eseményt egy kerekasztal-beszélgetés zárta, ahol a szakma jeles képviselői vitatták meg a „Borászat 2030” jövőképét.
A Summa Szakmai Nap célja, hogy országos jelentőségű fórummá váljon, mely nemcsak a kutatás, hanem az ágazati együttműködés és innováció motorja is lehet a jövő borászatában.