2025.04.14. 11:30
Kint tényleg könnyebb? – a külföldi munkának buktatói is lehetnek
Nem új keletű jelenség, hogy sok honfitársunk határainkon kívül keres boldogulást. Ami viszont egyre szembetűnőbb, az az, hogy már nemcsak a pályakezdők, hanem a középkorúak is egyre gyakrabban próbálnak szerencsét külföldön.
Sokan egyértelműen a magasabb kereseti lehetőségek miatt vágnak neki, költöznek külföldre és nem is alaptalanul. Egy ápolói állás, építőipari munka vagy akár egy konyhai kisegítői pozíció sokszor többszörösét hozza annak, amit ugyanazért a munkáért Magyarországon kapna valaki. Ez pedig különösen csábító lehet, ha valaki családot tart el, lakáshitelt törleszt.

Fotó: MW
A külföldi munka hátrányai
Ugyanakkor a külföldi munkavállalásnak megvannak a maga árnyoldalai is. Nem mindenkinek sikerül beilleszkedni – nyelvtudás hiánya, kulturális különbségek, vagy a honvágy okozhat nehézségeket. Az idősebbeknél ez különösen érezhető. Amíg egy huszonéves könnyebben átáll, egy ötvenes vagy hatvanas embernek sokszor már nemcsak a munka, de az új környezet is megterhelő lehet. Mégis, egyre többen vállalják ezt a kockázatot. Az ismerőseim között is van olyan, akinek mégsem jött be a külföldi munka, pár hónap után inkább hazaköltözött. Ám sajnos a korábbi munkáját addigra már más töltötte be.

Aki kint ragad, sokszor kettős életet él. Egyik lábával odakint, a másikkal még mindig itthon. Hazaküldött pénzek, ritka látogatások, kettős honvágy. Talán egyszer majd hazajönnek. És ha szerencsénk van, nemcsak ők térnek vissza, hanem a tapasztalataik, tudásuk is velük jön. Mert aki megjárta a világot, sokszor jobban megbecsüli, ami itthon van.