Nem áll le a beruházás

2019.12.10. 07:00

Megépül a milliárdos biotechnológiai labor Pécsen

Hiába terjedt el az a híresztelés Pécsen, hogy mégsem építi fel biotechnológiai laborját a dán FOSS vállalat, az előző városvezetés idején bejelentett és kormányzati támogatással megvalósuló milliárdos beruházás nemhogy leállt volna, de még nagyobb területen valósulhat meg.

Bóka Máté
Megépül a milliárdos biotechnológiai labor Pécsen

Pécs, 2018. június 26. Páva Zsolt polgármester, Hoppál Péter fideszes országgyûlési képviselõ, René Fuhlendorff, a Soft Flow Hungary Kft. ügyvezetõ igazgatója, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, Kim Vejlby Hansen, a Foss csoport vezérigazgatója és Niels Degn, a Foss csoport kutatás-fejlesztés részlegének alelnöke (b-j) elhelyezik a Soft Flow Hungary Kft. új Biotechnológiai Kutatóközpontjának alapkövét Pécsen 2018. június 26-án. MTI Fotó: Sóki Tamás

Fotó: Sóki Tamás

Több mint másfél éve jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, hogy a kormány 772,9 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyújt a dán világvállalat, a FOSS kétmilliárdos fejlesztéséhez. A cégnek megítélt támogatással a kormány célja az volt, hogy a magas hozzáadott értéket képviselő, a kutatás-fejlesztésen alapuló és az innovációra irányuló beruházást Magyarországra hozza. A dán vállalat pedig nem véletlenül választotta a Pécsi Tudományegyetem tudásbázisára is alapozva a baranyai megyeszékhelyet: három évvel ezelőtt ugyanis felvásárolta a Pécsen már 1996 óta működő biotechnológiai vállalatot, a Soft Flow Kft.-t.

A városban a közelmúltban viszont elterjedt az a híresztelés, hogy mégsem építik fel az új labort, ennek a beruházás bejelentésétől eltelt másfél év is alapul szolgálhatott, és az is, hogy már az alapkövet is letették a Pellérdi út mentén, látványos jelei azonban nem voltak a fejlesztésnek – a pécsi cég vezetője viszont éppen ellenkező folyamatokról beszélt.

– Nemhogy leállt volna a beruházás előkészítése, hanem alig két héttel ezelőtt további területet vásároltunk még, így a korábbinak majdnem a duplájával, immár tizenegyezer négyzetméteres telekkel rendelkezünk, ami jelzi, hogy hosszú távban gondolkodunk

– mondta dr. Ambruszt Simon, a Soft Flow Kft. ügyvezető igazgatója a Dunántúli Napló megkeresésére. Hozzátette: a vásárlás miatti telekrendezési eljárást meg kell várni a engedélyezési folyamattal, de az épület terveit a tervtanács jóváhagyta és időközben a kiviteli tervek készítését is megkezdték.

A szándékaik szerint jövő év elején a kivitelező kiválasztására is sor kerül, tavasszal pedig fel is vonulhatnak a munkagépek a területre. A cél továbbra is egy közel kétezer négyzetméteres épület felhúzása, amelyben közel száz embernek adhatnak munkát.

– Nem gyárról, vagy üzemről van szó, hanem biotechnológiai laborról, ezért a nálunk dolgozók kilencven százalékának diplomásnak, illetve PhD fokozatú kutatónak kell lennie – mondta az igazgató. Kiemelte azt is, hogy az elmúlt másfél év alatt, a projekt elindulása óta harminc magasan kvalifikált szakembert máris felvettek, és több mint hatvanan vannak, tehát folyamatosan bővült a dolgozói létszámuk.

A tejet és a lisztet is vizsgálják

A kutatóvállalat a Pécsi Tudományegyetem orvosi-, gyógyszerészeti- és természettudományi karát is partnerei között tudhatja, ahogyan a Szentágothai János Kutatóközpontot, a Magyar Tejgazdasági Kutatóintézetet, valamint a Mezőgazdasági Biotechnológiai Kutatóintézetet is. A dán FOSS elsősorban a tej, a gabona, a takarmány, a hús és a bor ellenőrzésére specializálódott. A világon kereskedelmi forgalomban lévő gabona 80 százalékának és a tej 85 százalékának minőségét a dán anyavállalat által fejlesztett és gyártott analitikai műszerekkel vizsgálják. Így a Baranyában élők nagy valószínűséggel vásárolhatnak azokból a tejekből, lisztekből is, amiket ilyen módon vizsgáltak be.

Képünk az alapkőletételkor készült.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!