Katolikus Karitász

2024.11.09. 20:05

Nagy segítség: a hátrányos helyzetű településeken élők munkához juthatnak!

Elindult Katolikus Karitász „Lépj előre egyet!” elnevezésű projektje. A hátrányos helyzetű településeken élők munkaerőpiaci esélyeinek növelését célzó program számos baranyai települést érint.

A kép illusztráció.

Fotó: Kuklis István

Baranya több hátrányos helyzetű településén is elindult a Katolikus Karitász  „Lépj előre egyet!” elnevezésű projektje. A mintegy 169 millió forint európai uniós támogatás segítségével megvalósuló program célja az érintett falvakban élő emberek munkaerőpiaci esélyeinek növelése, a gazdasági lehetőségek fejlesztésével és hátrányos helyzetű településen élő, a munkaerőpiacról tartósan kiszorult emberek képzésével, mentorálásával. 

hátrányos helyzetű település mintakert
A hátrányos helyzetű településeken élők kertek művelésében is részt vesznek a program során 
Forrás: MW

A Katolikus Karitász közlése szerint a 2026 januárjáig tartó projekt 11 baranyai és 4 hevesi települést érint - vármegyénkben Téseny, Bogádmindszent, Drávaiványi, Kisszentmárton, Lúzsok, Patapoklosi, Piskó, Somogyapáti, Somogyhatvan, Sósvertike, és Vejti érintett. - Ezeken a településeken a lakosok családi kertek létrehozásában, kompetenciafejlesztő programokban, képzéseken, valamint munkaerőpiaci mentorálásban vehetnek részt, elősegítve ezzel az önálló munkavégző képességük fejlesztését, és javítva elhelyezkedési esélyeiket - emeli ki a programról adott tájékoztatásában a Katolikus Karitász. 

A program elsődlegesen a munkaerőpiacról tartósan kiszorult, jellemzően alacsony iskolai végzettséggel rendelkező lakosokat célozza meg. - A résztvevők családi kertek létrehozásával, mintakertek kialakításával, valamint közösségi munkavégzésen alapuló foglalkozásokon keresztül sajátíthatnak el gyakorlati készségeket és növelhetik önálló munkavégző képességüket. Cél a helyi gazdaság megerősítése, az önellátási képesség fejlesztése - a projekt keretében minimum 435 ember részesül egyéni szükségleteihez illeszkedő munkaerőpiaci mentorálásban.

 

A hátrányos helyzetű településeken vegyszermentes zöldségeket termesztenek

Mindemellett a Katolikus Karitász közreműködésével zajlik a MOL Új Európa Alapítvány 25 millió forintos támogatásával a vegyszermentes zöldségelőállítást és értékesítést elősegítő integrátori rendszer kialakítása a baranyai felzárkózó településeken

Ennek célja, hogy a helyi, bio élelmiszer iránti növekvő keresletre építve a programban résztvevő baranyai településeken élő hátrányos helyzetűek - segítséggel - piacképes, vegyszermentes zöldségeket állítsanak elő, és értékesítsenek közvetlenül a pécsi bevásárló közösség tagjainak, méltányos áron. 

A Katolikus Karitász tájékoztatója szerint a termelői bázist egyrészt a Kisszentmártonban öntözőrendszerrel, fóliasátorral felszerelt, háromezer négyzetméteres mintakert biztosítja, amelyet helyi kertgondnokok és lakossági önkéntesek művelnek. Másrészt a térség tíz településéről, ahol a Karitász több éve végez felzárkóztató munkát is, kiválasztottak tíz olyan család, akiknek bizonyítottan van affinitásuk a kertészkedéshez és részben vagy egészben ebből szeretnének megélni. Ők saját kertjeikben termelnek, kertész és - ha szükséges - inputanyag-támogatás segítségével.

 - A mintakertben és a családok kertjeiben is kimondottan olyan zöldségeket vetnek, amire a bevásárló közösségben kereslet mutatkozik, mint pl. spenót, zöldbab, hagyma, fokhagyma, krumpli, káposztafélék

 - emelte ki a Karitász. 

 


 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!