2024.12.24. 19:30
Félmillió forintot is kaphatnak a tanárok
A Dél-Dunántúli Gépipari Klaszter ösztöndíjprogramjai nemcsak a tehetséges diákoknak, hanem a lelkes tanároknak is jelentős pénzjutalmat biztosít munkájuk elismeréseként. A klaszter számára fontos, hogy a fiatalok megismerjék a kiváló helyi cégeket és munkalehetőségeket.
Komoly előrelépési lehetőségek vannak
Fotó: Chokniti-Studio
A Dél-Dunántúli Gépipari Klaszter 47 vállalkozás bizalmas üzleti szövetsége. Eddig 26 kiemelkedő tanulónak biztosítottak ösztöndíjat, majd a 2022/23-as tanévben útjára indították az oktatói ösztöndíjunkat is, 4 tanár nyerte el eddig a támogatást. Az idei programok kidolgozását Csirke Balázs klaszterelnök és Pál Ágnes, a szakképzésért felelős elnökségi tag irányította. Csirke Balázs egyik víziója klaszterelnökként a DDGK ösztöndíj rendszer folyamatos fejlesztése és kiterjesztése. Pál Ágnesnek jelentős tapasztalata van a duális szakképzésben, jelenleg közel 100 duális tanuló életét mentorálja egy multinacionális gépgyártó cégnél.
A DDGK Oktatói Ösztöndíj Program az egyetlen olyan ösztöndíjpályázat hazánkban, amely a tanárok munkáját szabadon felhasználható pénzjutalommal ismeri el. A tavalyitól eltérően már nem csak pécsi és kaposvári oktatók előtt nyílik meg ez a lehetőség, hiszen az idei tanévben az egész dél-dunántúli régió gépész iskolák oktatói is pályázhatnak az 500.000 forintos ösztöndíjakra.
Hogyan lehet pályázni?
A feladat egyszerű: a pedagógusoknak minél több diákot, minél több klasztertag üzemébe kell elvinnie, hogy ott megismerhessék a valós üzemi működést és az innovatív technológiákat.
Mit kaphatnak a diákok az üzemlátogatások alkalmával?
Olyan információkat és élmény alapú tudást szerezhetnek, amit más módon nem tudnak elsajátítani. Egy-egy munkafolyamat élőben sokkal látványosabb, érzékelteti a szakma kihívásait és szépségeit is. Az üzemlátogatásokról prezentációt kell készíteni, majd bemutatni a klaszter képviselőinek: látni szeretnénk, hogy mi az, ami megragadta a tanulókat, ők hogyan gondolkodnak. Ráadásul a legérdekesebb élményeiket így egymással is megosztják.
Ki pályázhat?
A 2024/2025-ös tanévben a dél-dunántúli régióban tanuló azon diákok pályázhatnak, akik gépészeti, elektronikai vagy járműipari területen tanulnak, és technikusi képzésben a 10-12. évfolyamra, vagy szakképzésben a 10. évfolyamra járnak.
Hogyan lehet nyerni?
A pályázáshoz részt kell venni legalább három üzemlátogatáson a klaszter tagvállalkozásainál, majd ezekről egy rövid szakmai beszámolót kell készíteni. A tanév végén pedig prezentációt kell tartani a tapasztalatokról. Az elkészült anyagok és a tanulmányi eredmények alapján választja ki a DDGK vezetősége a három győztest.
Mennyi pénzről beszélünk?
- a dél dunántúli régió gépész diákjai közül 3 fő nyerhet el 300.000 forintot
- az oktatók közül pedig 3 fő 500.000 forintos pénzbeli ösztöndíjhoz juthat