Sok termelőnek már nem jövedelmező a bortermelés

2024.12.06. 10:05

Hegyközség: a bortermelők árat emelnének, de a multik ezt blokkolják

A villányi hegyközség és hírportálunk által megszólaltatott Győrffy Zoltán borszakíró is indokoltnak látja a bortermelők azon törekvését, hogy emeljék termékeik árait az ágazatot terhelő súlyos többletköltségek miatt, ám ezt a szándékot a multik blokkolják. A hegyközség szerint a fogyasztók így jobbára csak elhanyagolható áremelkedéssel fognak találkozni jövőre a minőségi vörösborok belépő kategóriáját jelentő, többségében éppen a nagy láncokban értékesített 3000 forintos árfekvésben.

Forrás: MW

Fotó: Nemeth Andras Peter

Nagy Gergely, a mintegy 2500 hektáros szőlőtermő-terület hegyközségi tanácsának titkára a Dunántúli Napló érdeklődésére elmondta, komoly kihívásokkal szembesültek a bortermelők az elmúlt években. A szőlőültetvényekben a gépi munka, azok szervizköltsége, a gépek bekerülési költsége az üzemanyag, valamint az ágazatban kikerülhetetlen kézi munkaerő költsége nagy mértékben megnőtt az elmúlt tíz év alatt.

hegyközség
A hegyközség szerint indokolt lenne az áremelés. Fotó: Löffler Péter

Nagy Gergely hozzátette: mindemellett a palackok, a papír ára is drasztikusan emelkedett, ahogy a bortermelők nyomdai költsége is, továbbá a kereskedők érvényesítik a saját költségeiket is a bortermelőkkel szemben.

Szavaiból kiderült, hogy a nagyobb borászatok, amelyek termékeit a multik is forgalmazzák, abból a szempontból is bajban vannak, hogy a nemzetközi láncok blokkolják a bortermelők áremelési törekvéseit, amelyekből általában csak néhány, maximum 5 százalékot tudnak érvényesíteni.

Nagy Gergely azt is elmondta, hogy a minőségi borok belépő kategóriáját jelentő 3000 forintos árfekvésben Villányból jobbára kékoportó vagy oportó-alapú házasítások elérhetőek. A 3000 forintos borok ráadásul éppen azt az árszegmenst képviselik, amely termékek legnagyobb része a éppen a multikon keresztül jut el a vásárlókhoz.

Nemcsak a hegyközség látja így

Győrffy Zoltán borszakíró azzal a elsőre meglepőnek tűnő kijelentéssel indított, hogy Magyarországon, a környező államokhoz, tehát Horvátországhoz, Szlovéniához, Szerbiához, Csehországhoz és Szlovákiához képest olcsó a minőségi bor. A Magyarországon 2500-3000 forintért kínált árszegmens, ezen országokban 10 euró, azaz több mint 4100 ezer forint alatt nem igazán megtalálható. Mindehhez hozzájön még, hogy hazánkban a borszakíró szerint „irreálisan alacsonyak” a szőlő-felvásárlási árak, ami egészen pontosan a közép-kelet-európai átlagár fele.

Emiatt is - folytatta Győrffy Zoltán – indokolt lenne a belépő kategóriát jelentő, jelenleg 3000 forintos árfekvésű borok árának emelése, ugyanakkor a magyar piacot nagyban szabályzó felvásárlók, azaz jórészt a multik, arra hivatkoznak, hogy a magyar vásárló ezt az árszintet tudja megfizetni.

Azonban látszik az, hogy ez nem sokági tartható fogalmazott Győrffy Zoltán, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy nagyon sok borászat küzd a fennmaradásért, mivel a jelenlegi piaci helyzetben nem jövedelmező vállalkozási forma a bortermelés. Győrffy Zoltán szerint mindez a szőlő-termőterületek csökkenésében is megmutatkozik, valamint abban is, hogy gyakorlatilag hetente 2-4 magyar borászat fejezi be a termelést emiatt.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!