2024.12.17. 14:00
Kártevők zabálják fel a jövő évi termést
A kártevők milliószámra hemzsegnek a kertekben, udvarokon. Az elmúlt évek enyhe időjárásának következtében jogos a félelem, hogy az áttelelő kártevők, férgek, rovarok már most veszélyeztetik a jövő évi termést.
A kártevők nem válogatnak, minden ehetőt elpusztítanak a kultúrkertekben, udvarokon, veteményesekben, a szántóföldeken, gyümölcsösökben. Az általuk okozott kár mértéke felbecsülhetetlen. A jelenséget nem lehet félvállról venni, mert nemcsak a zsebünkre megy, hanem mindennapi életünket is hátrányosan befolyásolja.
A kedvezőtlen jelenség hátterében az áll, hogy az elmúlt évek enyhe időjárásának következtében rendre áttelelnek, tovább szaporodnak a kártevők. A védekezés relatíve hatékonyan megoldható a szántóföldeken, nagyüzemi ültetvényeken. A privát kertek kitettsége és védekezésének megszervezése már lényegesen körülményesebb.
Az általunk megkérdezett növényvédelmi szakember szerint a védekezést kezdjük a kerti, udvari környezet tudatos alakításával. A cél elérése érdekében sokat segíthet a rendszeres, gondos földművelés - talajforgatás -, illetve a férgek, lárvák, telelő rovarok számára menedékhelyet, táplálékot biztosító gócok felszámolása.
A kártevők ellen fontos a vegyszeres védekezés
A szakember felhívta a figyelmet a vegyszeres védekezés fontosságára is. A kulcsfontosságú lemosó permetezés elvégzésére a legoptimálisabb, ha lombhullás idején, de legalább 50%-osan lehullott lombozat mellett, a vegetáció befejezésekor vágunk bele ebbe a munkába, ekkor ugyanis a lehulló leveleken élő spórákat, kártevőket is ki tudjuk irtani. Ennek kapcsán a gazdák jó része már túl van a beavatkozáson, ám a megbolondult időjárásban - aminek eredményeképpen sok gyümölcsfán még mindig vannak levelek - nehéz eligazodni.
Az ajánlás szerint még most sem késő a lemosó permetezés, ám rendkívül fontos, hogy semmiképpen ne legyen fagy, fagyos levegő, mert a permetezőszer könnyen ráfagyhat a növényekre. Érdemes napközben olyan időpontot választani a permetezésre, amikor már kellemes az idő, és meg tud száradni a permetszer.
Fontos, hogy a legkisebb zugokba is jusson a folyadékból, így biztosítható ugyanis a kártevők alapos megsemmisítése. Szintén fontos, hogy amennyiben esős vagy nagyon szeles napra ébredünk, halasszuk el a permetezést más időpontra. A szél szétfújja, az eső lemossa a permetezőszert, így egyik sem hozna kedvező eredményt.
Ajánlott, hogy ha nem vagyunk biztosak a korábbi, vagy most végzett permetes beavatkozásunk sikerében, akkor a műveletet mindenképpen ismételjük majd meg a tavaszi időszakban is. Akkor ugyanis - ha teljes garanciát nem is kapunk a jó termésre, - elmondhatjuk, hogy mindent megtettünk a sikeres védekezés, a saját termésű, egészséges zöldség-gyümölcs érdekében.