Ártalálgatás

2024.12.24. 07:00

Óriás változás jöhet: a januárt várják már nagyon az ingatlanpiacon

Vihar előtti csend, normál szezonalitás vagy mindenki a jövő évre vár az ingatlanpiacon? Az Ingatlanbazar.hu ingatlankereső portál szerint mindhárom igaz.

A december furcsa hónap az ingatlanpiacon. A tájékozódó látogatók száma már csak az ünnepi készülődés miatt is csökken, míg az érdeklődések száma november végére alig megy az októberi szint alá. Vagyis vannak honfitársaink, akik ha esik, ha fúj, decemberben akarnak ingatlant venni. Karácsony után aztán – mintha vezénylésre tennék –, csúcsszámban jönnek vissza a látogatók, előkészítve az igazán rekordnak számító január és február hónapokat – mondják a látogatás eme szezonalitását jól ismerő Ingatlanbazárnál.

 

Jövőre fűtött lesz
Januárban ugyanis egyszerre lép életbe egy sor lakáshoz jutást segítő kormányzati stratégiai elem. Ezek célja a lakossági forrásbővítés és az elérhető árú lakáskínálat növelése. Lakáscéllal adómentesen feltörhetőek lesznek a nyugdíjpénztári megtakarítások, sok potenciális vásárló számára enyhülnek az önerő feltételei, és nem vitás, hogy a banki hitelkörnyezet is barátságosabbá válik. Márciusra alig néhány napja lett bejelentve egy új, 200 milliárdos lakásfejlesztési program, amelytől évi legalább 25 ezer új lakást várnak (igaz, itt az önerő 30 százalék lesz).

Mindezzel véletlenül egybeesik a prémium-államkötvény inflációs sorozatának lejárása, mely után az MNB felmérése is 1500 milliárdot lát új lakossági forrásként fogyasztási termékekbe, leginkább az ingatlanpiacba áramlani. Ez lesz a befektetői ingatlankereslet gerince.

A várakozás oka
Ezúttal nem a szokásos decemberi eladási-vételi kivárásról van szó. A 2025-ös események már október végén elindítottak egy média- és szakértői találgatást arról, hogy mindez hogyan hat majd az ingatlan-adásvételekre. Magyarán mi lesz az árakkal. 
A legtöbben – az Ingatlanbazár is – valamilyen szintű áremelkedésre számítanak, abból a meggondolásból, hogy ha a kereslet és a vásárlói források nagyobbak, az eladók is viszonyulnak a helyzethez. Így is lett: az ingatlanokon már idén lassan elkezdtek megjelenni a „kísérleti” árcédulák. Volt, ahol igazolhatóan, például az új építésű lakások építőanyagárai továbbra is felfelé mennek, és volt, ahol a meghirdetési árat a tulajdonosok a prémiumingatlanok magas áraihoz igazítják. Mindez természetesen csak várakozási hirdetési áremelés, a valós eladási árakat Magyarországon nem kötelező nyilvánosságra hozni.

Önmagát teljesíti be

Bárhogy is lesz, a portálnál elképzelhetőnek tartják, hogy a várakozás hatással lesz a történtekre, főleg a gyenge forint és az ingatlanok értéktartó képessége miatt. Ez utóbbi kettő mindenki számára érthető, a felszabaduló állampapírpénzekből a befektetést kereső vásárlóknak pedig kifejezetten érdekük, hogy a pénz ne maradjon forintban, és minél hamarabb ne. Ezzel a befektetési vásárlók alighanem hajlandóak lesznek egy kisebb mértékű áremelést is finanszírozni, szemben a családiotthon-vásárlókkal, akik az időbeli alkupozíciókban bízhatnak. 
Mindez a 2025-ös ingatlanárak szempontjából annak a függvénye is lesz, hogy az eladók visszatérnek-e a piacra, és megfelelő számú, jó ár-érték arányú ingatlan lesz meghirdetve. A kínálat növekedése nélkül a fentiek miatt a jóslatok a magasabb árakról könnyebben beteljesíthetik magukat.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!