2025.02.10. 10:00
Betegszabadság, táppénz? A megélhetésünk múlhat rajta
Betegszabadság vagy táppénz? Nem mindegy, hogy mi jár és mit igénylünk. Baranyában közel 160 ezer foglalkoztatott van a munkaerőpiacon, de nem járunk messze a valóságtól, ha azt mondjuk, hogy csak töredékük tudja, hogy betegség esetén mi az – betegszabadság vagy táppénz – ami megjár számukra. Segítünk eligazodni, mert ugyan a szabályok meglehetősen szárazak, de helyes értelmezésük rendkívül fontos, hogy ne járjunk rosszul anyagilag.
Betegszabadság vagy táppénz? Ezt a kérdést akár egy kvízműsorban is feltehetnék, csakhogy amíg ott nyerni lehet a helyes válasszal, a való életben sokat bukhatunk egy rossz döntéssel. A baranyai munkavállalóknak is csak a töredéke van tisztában a jogaival, lehetőségeivel.

Fotó: MW / Forrás: MW
A 2025-ben érvényes betegszabadság törvény előírásai szerint az a dolgozó mehet Magyarországon betegszabadságra, aki saját betegsége okán válik keresőképtelenné, azaz maga a dolgozó lesz járó- vagy fekvőbeteg. A Munka Törvénykönyve szerint minden magyar munkavállalónak 15 munkanap betegszabadság jár alanyi jogon a munkaévben. Abban az esetben, ha a betegszabadság lejárt, de folytatódik a keresőképtelenség, a dolgozó már nem betegszabadságra, hanem táppénzre lesz jogosult.
- Míg a betegszabadság a dolgozó saját betegsége okán jár, addig a táppénz az idei évre érvényes szabályzók szerint a keresőképtelenség egyéb eseteit (pl. veszélyeztetett terhesség, beteg gyermek ápolása stb.) is magában foglalja.
- További fontos különbség a táppénz és betegszabadság között, hogy míg a betegszabadság munkanapokra jár, addig a táppénz összegét naptári napokra adják, időtartama maximum egy éven keresztül állhat fenn. A betegszabadság mértéke minden dolgozó esetében fix, azonban a táppénz mértéke attól függ, hogy melyik táppénz kódra jelent be minket az orvosunk. Jellemzően 50-60%-os táppénzről beszélünk, de pl. üzemi baleset esetén 100%-os táppénz jár, és a keresőképtelenség jellegétől függ, hogy a munkáltató vagy az állam fizeti-e.
- A betegszabadság törvény értelmében a 15 napos betegszabadság időtartama alatt a saját betegsége okán távollevő dolgozónak a távolléti díj 70%-át folyósítja a munkáltató. Tehát: a betegszabadság összege nem egy egységes juttatás, vagyis minél magasabb valakinek a fizetése, annál többet keres a betegszabadság alatt.
Segítünk abban is, hogy megtudjuk, mennyi az annyi. A táppénzt is a mindenkori minimálbér alapján számolják ki. A táppénz egy napra járó maximális összege a 2025-ös minimálbér összege kétszeresének harmincad részét nem haladhatja meg, így tehát a táppénz maximálisan kapható napi összege 2025-ben 19 387 forint. Nemcsak a foglalkoztatottak, hanem az egyéni vállalkozók számára is jár a táppénz.
A betegszabadsághoz vagy a táppénzhez igazolásért a háziorvosához kell fordulnia
Ahhoz, hogy valaki táppénzre mehessen, a háziorvosához kell fordulnia, hogy az kiállítsa számára a keresőképtelenségi igazolást. A háziorvos legfeljebb 5 napra visszamenőleg ad igazolást, indokolt esetben pedig a kormányhivatal szakértő főorvosa igazolja 30 napra visszamenőleg a keresőképtelenséget.
A keresőképtelenségi igazolást be kell mutatni a munkahelyünkön, illetve jeleznünk kell a munkáltatónál a táppénz iránti igényünket, aki a kérelmet 5 munkanapon belül továbbítja a kormányhivatalnak. A táppénz 2025 évi ügyintézési határideje alapesetben 8 nap, problémás esetekben 21 napig tart.
Mivel meglehetősen bonyolult és összetett a jogszabályi háttér, szükség esetén annak, illetve egyedi esetek értelmezéséhez érdemes a kormányhivatal illetékeseihez, szükség esetén munkajogászhoz fordulni.