Különös számtan

2025.02.15. 07:00

Bezár vagy fizet? Borsos bírsággal úszhatják meg a szabályszegő vendéglátósok

Üzletzárás – ettől rettegnek leginkább az ismétlődő szabálytalanságot elkövető vállalkozók, vendéglősök, kereskedők. Annak az egységnek, amelyet három éven belül másodszor is súlyos szabálytalanságon kapnak a NAV revizorai, az üzletzárás büntetéssel kellett szembenéznie eddig. Egy új szabály értelmében a szigorú büntetés drága pénzen megváltható.

Az idén életbe lépett kedvező szabály szerint extra összegű mulasztási bírság megfizetésével kiváltható az üzletzárás. Magyarországon, Debrecenben élt először egy vállalkozás a megváltás lehetőségével. A vendéglátóhelyet fél év alatt kétszer is nyugtaadás elmulasztása miatt érte tetten a NAV. Az üzletzárás februárban lett volna esedékes, azonban a cég, kifizetve a több mint 7 millió forintnyi bírságot, mentesült a súlyos adóügyi szankciótól.

Az üzletzárás réme alól mentesülhetnek az extra bírságot kifizető vállalkozók
Az üzletzárás réme alól mentesülhetnek az extra bírságot kifizető vállalkozók
Fotó: MW / Forrás:  MW

Az üzletzárást a legsúlyosabb esetekben alkalmazza a NAV, így például a nyugtaadás vagy az alkalmazotti bejelentés elmulasztásakor.

 A hivatal nem is mérlegelheti az üzlet bezárását akkor, ha a vállalkozó három éven belül másodszor „felejt el” nyugtát adni, másodszor is igazolatlan árut forgalmaz, vagy másodszor is feketén foglalkoztatja dolgozóját; ilyenkor kötelező az üzletzárásról határozatot hozni.

Hogy az ilyen esetek nem is olyan ritkák, azt az is bizonyítja, hogy tavaly Baranya megyében Pécsen és vidéken is előfordult vendéglátóhely határozott idejű bezárása ilyen szabálytalanságok miatt.

Az életbe lépő új szabály szerint egy vállalkozás extra bírsággal mentesülhet az üzletzárás réme alól

A szigorú szabályok enyhültek idén január 1-jétől. 

A vállalkozás ugyanis megválthatja a szigorú adóügyi szankciót. Ehhez mindössze három dolgot kell tennie. 

  • Egyrészt le kell mondania a fellebbezési jogáról, 
  • másrészt a határozatban előírt időpontig a mulasztásért kiszabott bírságot, 
  • és harmadrészt az extra, úgynevezett üzletlezárást kiváltó bírságot is meg kell fizetnie. 

Az újfajta bírság magas, igazodik az elkövetett mulasztások súlyához. 

Ezekben az esetekben (nyugtaadás elmulasztása, igazolatlan eredetű áru forgalmazása, alkalmazott be nem jelentése, pénztárgép üzemeltetési szabályainak megsértése) az adóelkerülés ténye megkérdőjelezhetetlen, ezért a mulasztási bírság tízszeresének – súlyosabb esetben hússzorosának – megfizetésével váltható csak ki az üzletzárás.

Mire számíthatnak a tulajdonosok?

Egy pécsi könyvelőiroda vezetőjét hívtuk segítségül, hogy a megváltás kapcsán mivel is számolhat az üzlet tulajdonosa. A döntés meghozatala kapcsán nem elég egyszerűen szembe állítani a bezárás időtartama alatt kieső árbevételt, remélt nyereséget a büntetés összegével, praktikusan kalkulálni kell a szüneteltetés idején is fennálló állandó költségekkel – rezsi, bérleti díj, munkabér, illetőleg azokkal a tételekkel, amik ezekből megtakaríthatók. Ám a szakember véleménye szerint az extra büntetés megfizetését egy-egy jó nevű üzlet, vendéglátó hely esetében sokkal inkább a presztízs- és imázsveszteség elkerülése indokolja, amit a „Az üzletet a feltárt szabálytalanságok miatt a NAV x napra bezáratta” felirat okoz.

Figyelem, ugyanis a notórius mulasztók, akiknél a szabálytalanságok többszöri ismétlődése miatt a 60 napos üzletzárás elrendelése következne, már nem élhetnek a kedvező szabállyal.  A 60 napos üzletzárást ugyanis már nem lehet megváltani. 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!