2025.03.14. 10:00
Egy trükk, amivel ingyen öntözheted a kerted! Ne maradj le róla!
Az elmúlt évek aszályos időszakai rámutattak arra, hogy mekkora kincs. Az esővíz valódi értékét már nemcsak a gyakorló gazdák, hanem az udvart, kertet öntöző, terasznövényeket locsoló hétköznapi emberek is egyre inkább ismerik.

Fotó: Shutterstock
Jelen állás szerint az embernek nincs ráhatása arra, hogy mikor, milyen mennyiségben, milyen ütemezésben érkezik az esővíz. Ezért jobban tesszük, ha rákészülünk a begyűjtésére, tárolására. Ezeknek a műveleteknek most van itt az ideje.

Fotó: MW / Forrás: MW
Baranya megyében - és nem csak a vidéki falvakban - is egyre többen alkalmazzák az esővíz hasznosítására a felszíni vagy föld alatti víztartályokat. A lényeg, hogy a kertünk, udvarunk alkalmas területén lerakott edényekbe juttassuk az ereszcsatornákból megfogott csapadékot. Ezt legkönnyebben a csatorna bevezetésével, vagy az eresz száron elhelyezett szűkítővel és csővezetékkel tudjuk megvalósítani. Egy kisebb - 300-400 literes - edényhez már 20-30 ezer forint körül hozzá tudunk jutni, a teljes szerkezet a barkácsáruházakban, agroboltokban beszerezhető kiegészítőkkel együtt is megvan 30-40 ezer forintból.
Ha nagyobbat gondolunk, akkor az úgynevezett köbös tartály bevetése lehet a mi utunk, az ezer liter vizet befogadó tartály új ára 60-70 ezer forint, a használt piacon 40 ezer körül is hozzájuthatunk.
Ha utánaszámolunk, akkor gyorsan kiderül, hogy bár nem olcsó egy ilyen fejlesztés, de ha csapvízzel locsolnánk - ennek a csatornadíjjal együtt 1500 forint körül van az átlagára -, akár egy év alatt is többet költhetnénk az ilyen vízhasználatra.
Az egyik pécsi kertészeti áruházban hívták fel a figyelmet arra, hogy egyre többen alkalmazzák a tartályok, gyűjtőedények rendszerbe állítását, az egymás után felfűzött, csővezetékkel összeköttetésben lévő eszközök lényegesen nagyobb mennyiségű víz begyűjtését és tartós eltárolását teszik lehetővé egy-egy hosszabb esős időszak alkalmával.
Az esővíz begyűjtése kapcsán reneszánszukat élik a ciszternák is
Az esővíz hasznosítása szempontjából nemcsak az úgynevezett mobil gyűjtők értékelődtek fel az elmúlt években, hanem a korábban, vagy újonnan épített fix víztárzók, a ciszterna is. Ezek telepítése egyszeri nagyobb kiadással jár - üzemeltetésükhöz többnyire szükség van szivattyúra is - viszont hosszabb távon is jól szolgálhatják az embert. Az utóbbi időszakban gyarapodott azon ingatlanok száma, amelyekben nem csak locsolásra használják az ilyen módon megfogott esővizet, hanem megfelelő kezelés és szükséges tisztítás után wc-öblítésre, mosáshoz, vagy akár fürdővízként is. Jó tudni, hogy míg a locsolásra szánt víznél a kezelés az algásodást gátló napvédelemmel és relatíve olcsó fertőtlenítő tablettákkal megoldható, addig a nem ivóvíz célra, de emberi felhasználásra alkalmazott gyűjtött víz tisztítása komolyabb mechanikus vagy UV-szűrők alkalmazását igényli, ami már jóval drágább megoldás.