2025.04.15. 17:30
Mi már tudjuk, milyen lesz a nyár – és nem félünk megmutatni!
A tavasz közepén tartunk, most már lehet jósolni arról is, hogy milyen lesz az idei nyár – a szakértők nem sok jóval kecsegtetnek minket.

Nagy melegek várnak ránk
Fotó: Németh András Péter
A vezető szezonális előrejelző modellek friss adatai szerint a nyár a kontinens nagy részén az átlagosnál melegebb lehet, gyakori és intenzív hőhullámokkal - tájékoztatott az MCC Klímapolitikai Intézet.
A csapadékhiány következtében – régiónként eltérő mértékben – hidrológiai és mezőgazdasági aszály kialakulására is számítani lehet, elsősorban Dél- és Közép-Európában - írta közleményében a Klímapolitikai Intézet.
A klímaváltozás ténye tagadhatatlan: egyre enyhébbek a telek, évtizedről évtizedre melegebb a nyarak, a hőhullámok intenzitása szignifikánsan növekedett az elmúlt 30 évben és sajnos a májustól októberig tartó időszakban (néhány évtized múlva a nyár hossza) egyre kevesebb nap hullik csapadék. Míg az 1970-es és 1980-as években az ország alig 15-20 százaléka volt veszélyeztetve aszálytól, ma már az ország közel 40-45 százaléka, 2060 után ez az arány a mostani melegedési trendekkel 85-90 százalékra növekedhet.
A középtávú szezonális előrejelző modellek 112 szimulációja alapján a 2025-ös nyári időszak (május-szeptember) az 1991-2020 közötti klímaátlaghoz képest 0,8-1,5 Celsius-fokkal lehet melegebb Magyarországon, sőt a július és az augusztus anomáliája elérheti a 2-2,2 Celsius-fokot is négy globális előrejelző-modell szimulációi alapján.
Amennyiben hónapokra lebontjuk az előrejelzést, akkor az látható, hogy május és június első felében érezhető extrémitások kevésbé várhatóak, mint június közepétől. A kontinens nagy részén a szokásosnál melegebb időjárást látunk júniusban, júliusban és augusztusban is. A legjelentősebb hőmérsékleti anomáliák Kelet-Közép-, Délkelet- és Észak-Európában valószínűsíthetők.