2025.01.08. 12:00
Rabszolgamunkára kényszerítették a beteg nyugdíjas férfit
Emberkereskedelem és kényszermunka miatt ítélt jogerősen több év szabadságvesztésre és vagyonelkobzásra egy Tolna vármegyei családot kedden a Pécsi Ítélőtábla. A kényszermunka áldozata a bíróság szerint egy, a Stockholm-szindróma jegyeit mutató magányos nyugdíjas férfi volt.
Illusztráció
Forrás: Shutterstock
Fotó: New Africa
A táblabíróság ismertetése szerint kényszermunka és emberkereskedelem miatt indult büntetőügyben a büntetett előéletű elsőrendű vádlott és a harmadrendű vádlott élettársak, míg a másodrendű vádlott az elsőrendű vádlott férfi édesanyja. A vádlottak 2019-ben ismerkedtek meg a gyenge és rossz fizikai állapotban lévő, könnyen befolyásolható, magányosan élő nyugdíjas, sértett férfival.
Elkezdték őt rendszeresen látogatni, értékesíthető hulladékot, illetve készpénzt kértek tőle. A sértettnek nem állt szándékában ennek teljesítése, de képtelen volt a vádlottak felszólításának ellenállni, a befolyásuk alá került.
A bíróság szerint 2020 áprilisában megkísérelte megtiltani a vádlottaknak, hogy a házába menjenek és visszakérte az addig kölcsönkért összeget, de ez eredménytelen maradt. 2020 májusában az elsőrendű vádlott megjelent a sértett házánál és kész tények elé állítva a férfit, lakóhelyükre költöztette őt.
A vádlottak a házuk nappalijában szállásolták el őt, egy heverőt biztosítva részére, étkezéséről és tisztálkodási lehetőségéről ugyan gondoskodtak, de azt korlátok közé szorították. Megkövetelték tőle, hogy a ház körüli fizikai munkákat – köztük az általuk tartott két sertés gondozását – napi szinten végezze el, a városban a kukákból értékesíthető holmikat gyűjtsön.
Ez a sértett számára egészségi állapotából következően jelentős fizikai fájdalommal járt. A vádlottak a férfit rendszeresen megalázó kifejezésekkel is illették, illetve őt fizikailag, de sérülést nem okozó módon bántalmazták. A vádlottak arra is rávették a Stockholm-szindróma jegyeit mutató férfit, hogy nyisson bankszámlát és nyugdíját arra utaltassa, majd a bankszámlához tartozó bankkártyát elvették tőle.
2020. októbere és 2022. áprilisa között az első- és a harmadrendű vádlott a jogosulatlanul megszerzett bankkártya felhasználásával a sértettnek 3.422.938 forint kárt okozott.
Az első fokon eljárt Szekszárdi Törvényszék az elsőrendű vádlottat társtettesként elkövetett emberkereskedelem és kényszermunka bűntette, kifosztás bűntette és társtettesként, folytatólagosan, információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás bűntette miatt 12 év fegyházra és 10 év közügyektől eltiltásra ítélte.
A másodrendű vádlottat a bíróság társtettesként elkövetett emberkereskedelem és kényszermunka bűntette miatt 5 év börtönre és 5 év közügyektől eltiltásra, míg a harmadrendű vádlottat társtettesként elkövetett emberkereskedelem és kényszermunka bűntette és társtettesként, folytatólagosan, információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás bűntette miatt 6 év 6 nap fegyházra és 7 év közügyektől eltiltásra ítélte.
Vagyonelkobzás kényszermunka miatt
Az ítélet ellen bejelentett fellebbezések folytán másodfokon eljárt Pécsi Ítélőtábla a harmadrendű vádlott büntetését 5 év 6 hónap fegyházra enyhítette, valamint az első- és harmadrendű vádlottakkal szemben személyenként 1.711.469 forint vagyonelkobzást rendelt el, egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Az ítélet jogerős.