2025.01.01. 16:40
Most kell nagyon figyelni, ilyenkor éghet le a lakás!
A felmérések szerint a téli szünetben 20-25 százalékkal nő a tűzkárok gyakorisága – legyünk tehát nagyon körültekintőek!
A figyelem nem lankadhat
Fotó: Daniel Purcell
A tűzesetek súlyosságát mutatja, hogy átlagos kárértékük milliós nagyságrendű, és mintegy tízszerese például a szélsőséges időjárás okozta klimatikus károk átlagos nagyságának. Nemcsak a gyertyagyújtással érdemes azonban körültekintőnek lenni, a Groupama Biztosító tapasztalatai szerint a tűzesetek megközelítőleg 70%-a valamilyen elektromos zárlatra vezethető vissza. A téli ünnepkör ráadásul nemcsak a tűzesetekben és az elektromos zárlatokban csúcsidőszak, de a sok vendégjárás, a vidéki, vagy akár a külföldi utazások a betörőknek is vonzó lehetőség.
Miként előzhetjük meg az év végi káreseteket?
Az ünnepek alatt igyekszünk több időt tölteni szeretteinkkel, kicsit ellazulni, pihenni. A nyugodt napokat ugyanakkor nagyon tönkreteheti az, ha az adventi gyertya tüzet okoz, esetleg, ha az elektromos berendezések a díszkivilágítás miatt tönkremennek.
– Az ünnepi időszakban, immár több éves tapasztalat alapján kijelenthető, hogy 20-25 százalékkal valóban növekszik a tűzkárok száma. A tűzesetek ráadásul sajnos szinte mindig súlyosak, akármi is okozza, az átlagos kárérték egymillió forint feletti. Ez mintegy tízszerese például a szélsőséges időjárás okozta úgynevezett. klimatikus károk átlagos nagyságának – hívta fel a figyelmet Berentés László, a Groupama Biztosító szolgáltatási igazgatója.
Az elektromos zárlatok még gyakrabban okoznak tüzet
Fontos felhívni a figyelmet, hogy fűtési szezonban, nemcsak a gyertya és a csillagszóró, hanem akár a kazán is a kockázati tényezők közé sorolható. A nyílt láng mellett az elektromos készülékek miatti zárlat is okozhat tüzet. A Groupama Biztosító tapasztalatai szerint a tűzesetek megközelítőleg 70%-a valamilyen elektromos zárlatra vezethetők vissza. Nagyon sok tűzeset keletkezik a téli időszakban az elektromos hősugárzók, radiátorok nagy energiafelvétele miatt kialakuló elektromos zárlatból. A fűtési idényben, vagyis az év első és utolsó negyedévében általában is több a zárlatos kár.