2025.04.08. 09:00
Füstbe ment életek: Baranyában is pusztított a tűz
Az idei, 2025-ös év első három hónapjában 2145 lakástűzhöz riasztották a tűzoltókat Magyarországon – ez 206 esettel több, mint tavaly ilyenkor, derült ki az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közleményéből. A tűz által okozott tragédiák száma is nőtt: 46 ember vesztette életét, míg 196-an megsérültek. A lakástüzek Baranyát sem kímélték a közelmúltban.
Az esetek eloltásához 4176 tűzoltójárműre és 1647 órányi munkára volt szükség. A leégett terület meghaladta a 23 ezer négyzetmétert, 324 otthon vált lakhatatlanná, emiatt közel 840 embernek kellett átmenetileg elköltöznie. A legtöbb tűz kéménytűz, elektromos hiba vagy főzés közben keletkezett, és csak négy otthonban volt füstérzékelő. A katasztrófavédelem ismételten hangsúlyozza: egy egyszerű füstjelző akár emberéleteket is menthet. A szén-monoxid is komoly veszély: 294 esetben kellett miatta beavatkozni, 3 ember meghalt.

Forrás: Shutterstock / Illusztráció
Baranyában is több tragikus tűzeset történt
2024-ben Baranyában több mint 200 lakástűzhöz vonultak a tűzoltók, ezek közül 123 eset igényelt tényleges beavatkozást. Két ember életét vesztette, 12-en megsérültek – főként füstmérgezés miatt. Egyik lakásban sem volt füstérzékelő.
A közelmúltban több halálos tűzeset is megrázta a vármegyét:
- Lánycsókon, februárban egy idős férfi halt meg a hajnalban keletkezett tűzben. A lángok egy nappaliban csaptak fel, hulladék gyulladt meg.
- Pécsen, márciusban egy Fejlődés utcai családi ház hálószobájában ütött ki tűz, ahol egy középkorú férfi életét vesztette. A segíteni próbáló szomszéd is megsérült.
- Tavaly év végén Komlón és Garén is történt halálos lakástűz: egyik esetben egy ágy gyulladt meg, a másikban egy teljes parasztház égett le. Mindkét esetnél hiányzott a füstérzékelő.
A tűz általi tragédiák elkerülésében sokat számít a füstérzékelő
A Baranya Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője, Horváth Nikolett Csilla egy korábbi nyilatkozatában azt hangsúlyozta, akár egy zsebkendőnyi tűz is elég lehet a halálos végkimenetelhez, különösen, ha valaki ágyban dohányzik, vagy az éghető anyagok környezetében keletkezik a tűz. A megelőzés kulcsa a tudatosság és a megfelelő technikai védelem – például a füstjelzők felszerelése.
A füstérzékelők pár ezer forintos befektetéssel életeket menthetnek. Már kaphatók olyan eszközök is, amelyek okostelefonra is küldenek riasztást – emelte ki a szóvivő.