2020.08.12. 12:33
Az életminőséget javító közösségépítést tekintik fő feladatuknak
Négyéves fennállása alatt mintegy 25 alkalommal támogatott helyi forrásból helyi erőket a Pécsi Közösségi Alapítvány. A szervezet most eddigi legnagyobb akciójára készül, először rendeznek Pécsett Swimathon adománygyűjtő eseményt. A részletekről dr. Parag Csilla kurátorral beszélgettünk.
– Hogy került az alapítványhoz?
– Több évtizedet töltöttem közgazdászként a versenyszférában, aztán csatlakoztam a Pécsi Bike Maffia kerékpáros csoporthoz önkéntesként, s ezt követően kértek fel az alapítvány igazgatójának majd később kurátorának is.
– Mi az, hogy közösségi alapítvány?
– Kilenc pécsi lokálpatrióta hozta létre négy évvel ezelőtt ezt a hazánkban nem egészen tíz éve működő társulási formát. Egyébként az elsőt az Egyesült Államokban 1914-ben alapították, segítséget kínálnak helyi életminőséget javító közösségi kezdeményezéseknek helyben gyűjtött adományokkal. Itthon a Gyökerek és Szárnyak Alapítvány a mozgalom fő motorja, ahonnan mi is nagyon sok segítséget kapunk.
– Mit tudtak eddig elérni?
– Mintegy 25 programot támogattunk 9,5 millió forinttal. Van ebben saját projekt is, továbbá olyan célok valósultak meg, mint a kertvárosiakat madáretetésre és felelős kutyatartásra ösztönzés, a kerekesszékkel megközelíthető belvárosi üzletek, szórakozóhelyek felmérése.
– És most mi következik?
– Tavaly szerveztünk először „Élő Adást”. Ez azt jelenti, hogy meghívott vendégektől prezentációk alapján élőben történik az adománygyűjtés. Így három óra alatt cégek és magánszemélyek 2,5 millió forintot adtak össze. A siker láttán idén tavaszra terveztünk újabb hasonlót, de a járvány miatt november 12-én fog megvalósulni. Valamint első ízben rendezünk úgynevezett Swimathon követes adománygyűjtést, amit Budapesten a Ferencvárosi Közösségi Alapítvány már négy alkalommal szép eredményekkel szervezett meg.
– Miről szól a Swimathon?
– A záróesemény október 17-én lesz a Hullámfürdőben, amit négyhetes kampány előz meg, amelynek során a kezdeményezések követei, 15-20 ember a saját ismeretségi köréből szervez gyűjtéseket.
– Hogy lazít egy civil szervezet igazgatója?
– Jó ideig tollaslabdáztam, szeretek utazni, színházba járni. Emellett csillagbölcseletet tanultam négy évig, mert érdekelnek az ezoterikus dolgok.
Marketingből doktorált
Dr. Parag Csilla 1963-ban született Pécsett. A Nagy Lajos Gimnáziumban érettségizett, a JPTE-n közgazdász diplomát szerzett, 1994-ben doktorált marketingből. Dolgozott a Zsolnay Porcelángyárban, a Hauniban beszerzési és értékesítési vezetőként, 2000-től családi vállalkozásokat visz. 2017 óta az egyedüli részmunkaidős alkalmazott a Pécsi Közösségi Alapítványnál. Férje, dr. Ulbert József a PTE Közgazdaságtudományi Karán tanít, három lányuk van, Petra (34) pszichiáter, Réka (32) közgazdász és Dániában személyi edzőként ténykedik, Hanna (18) most érettségizett.