Minden bizalom kérdése

2024.11.08. 07:00

Nem tudhatjuk, mikor kapcsolnak be az állat vad ösztönei

Ha a pécsi állatkertben járunk, akkor nagyon kevés figyelmet szentelünk azokra az emberekre, akik az egész intézmény mozgatórugói. Elhalványulnak az állatkert aranyos, vad és egzotikus lakói mellett, azonban most mi kihoztuk őket a reflektorfényre.

Varga Tamás, a pécsi állatkert gyűjtemény-és nevelési vezetője járt nálunk. Beszélgetésünk során főleg az állatkerti gondozókra fókuszáltunk.

pécsi állatkert
Az állatkert is egy veszélyes üzem
Fotó: Laufer László

Az állatkert is bizalomra épül

– Nagyon kevés szó esik az állatkerti gondozókról. Milyen készségekkel kell rendelkezniük? 

– Az állatgondozói állás meghatározása egyrészt nagyon nehéz feladat, még úgy is, hogy törvény szabályozza, hogy egyáltalán kiből válhat állatkerti munkatárs. Nagyon fontos kiemelni, hogy az állatkert is legalább annyira veszélyes üzem, mint bármelyik másik munkahely, ahol olyan dolgokkal foglalkoznak, amelyek emberélet kioltására alkalmasak, ezért rendkívül fontos a felelősségtudat. Az előbbiek alapján emiatt nálunk is nélkülözhetetlen a törvényszabta protokollok betartása, és persze nem árt valamilyen előképzettség sem az állatgondozóknál. Mindig azt szoktam mondani - nem megsértve senkit -, hogy aki arra szenteli az életét, hogy állatokkal dolgozzon, az egy kicsit furcsa ember, ugyanis az állatokat életükön át gondozni kell, gyakran a saját szabadidő rovására. Nyilván a törvény szabályozza a végzettséget, viszont elengedhetetlen, hogy olyan személyiségtípussal rendelkezzen egy gondozó, amelynek segítségével hatékonyan és odaadóan, ugyanakkor felelősségteljesen tudjon bánni az állatokkal.

– A tapasztalat mennyire fontos egy új jelentkezőnél?

–  Én azt mondom, hogy ha van valakinek tapasztalata az állattartással kapcsolatban, az egy nagyon jó dolog, hiszen a munkavállalónak így már van rutinja ezen a területen, ami megkönnyíti a helyzetét, viszont semmiképp sem szükségszerű. A tapasztalat akkor jön jól, amikor már a gondozó tudja, és van elképzelése arról, hogy ő hogyan szeretne foglalkozni egy adott állattal (tréning, látványetetés, stb). Viszont az elmúlt éveket nézve, van lehetősége egy pályakezdőnek is elhelyezkedni állatkertben, hiszen a legjobbaktól tanulhatja meg a szakmát. Ennek ellenére egy állatkertben is nyilvánvalóan vannak olyan speciális területek, mint például az akvárium-terrárium, ahol a tapasztalat elengedhetetlen, hiszen ott azért a műszerek kezelése a mindennapi munka szerves része, amit nem lehet alapvető műszaki és élettani ismeretek nélkül elsajátítani.

– Mennyire kell kitartónak lenni a pécsi állatkertben?

– Ez egy nagyon jó kérdés, már azért is, mivel mi az év mindennapján nyitva vagyunk, így nálunk például a gondozóknak nincsenek piros betűs ünnepek. Talán ez a legnehezebb része az itteni munkának, amiben elengedhetetlen a megfelelő munkaszervezés. Azt azonban kijelenthetem, hogy a kollégáim olyan emberek, akiknél az állatszeretet és az állatok iránt érzett hivatástudat sokkal erősebb, minthogy ez akadályt jelentsen. Például, ha egy állat megbetegszik az éjszaka közepén vagy a gondozó pihenőnapján, akkor a kolléga azonnal indul is az állatkertbe, hogy segítsen, ahol tud. Minden hozzáállás kérdése.

– Akkor, ha jól sejtem, itt egy nagyon erős bizalmi kapcsolat van a gondozó és az állat között. Mit gondolsz, ha egy helyiségben tartózkodna a munkatárs és az adott egyed (pl. egy oroszlán), akkor bántaná az állat az embert?

– Erre azért nagyon nehéz válaszolni, mert az állatok bizonyos ingereket megszoknak. Ha megjelenik a gondozó a belső, látogatók elől elzárt helyiségben – akár egy, az állat számára idegen személlyel -, akkor az jó eséllyel nem fogja befolyásolni az állat amúgy is megszokott viselkedését. Ennek oka az, hogy az állat hozzászokott a gondozói, állatorvosi, egyszóval emberi jelenléthez. Nem stresszel és nem dühödik fel a látványtól. Viszont azt soha nem lehet tudni, hogy egy adott egyednél mikor, melyik ösztön kapcsol be. Mi nagyon sokat foglalkozunk az állatainkkal protektív kontakt mellett, folyamatosan tréningezzük őket. Az utóbbi időben volt egy külső segítségünk is, Burányi Virág, aki nagyon sok olyan tényezőre felhívta a figyelmünket, amiket mi eddig nem vettünk észre, vagy nem jól értelmeztünk, és nagyon sokat segített a mindennapi munkánkban, amiért ezúton is hálásak vagyunk. Meggyőződésem, hogy semmiképp sem szabad kockáztatni, hiszen bármennyire is jól ismerjük még a különösen veszélyes állatainkat is, nem tudhatjuk, hogy mi lesz az a pont, ami kiválthatja náluk a defenzív vagy agresszív válaszreakciót. Éppen ezért szükségesek a korábban említett, törvény által meghatározott protokollok szigorú betartása. 

– Ezt a gondolatmenetet folytatva, lehet annyira erős a kialakult bizalmi kapcsolat, hogy az állat hiányolja a gondozóját? 

– Abszolút, volt is már rá példa. Többször voltam már én is tanúja annak, hogy egy volt gondozóját felismerte az állat. Fontos azt látni, hogy az állatoknak kiváló érzékeik vannak és gyakran az emlékezőképességük is messze meghaladja az emberekét. A csimpánzok a mai napig felismerik régi gondozóikat, valahányszor meglátogatják őket az állatkertben.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában