2024.11.30. 19:38
Több mint száz éve is állt már karácsonyfa a Széchenyi téren
Akárcsak napjainkban, százötven évvel ezelőtt is ünnepi díszben pompázott a város. Dr. Vargha Dezső nyugalmazott főlevéltáros arról a Pécsről mesélt korábban lapunknak, amikor még megszokott volt, hogy betlehemezők járták az utcákat az ünnep idején.
A karácsonyfa állításának hosszú időre visszanyúló hagyománya van Pécsett. A városunkban élő jelentős számú német nemzetiségű lakos hatására már az 1850-es években megjelent a szokás, amely aztán hamar el is terjedt.
– A 19. században a kereskedelem is felfigyelt a karácsonyra és a húsvétra is. Az 1860-as, '70-es években igazi reklámhadjárat folyt az ünnepek idején, az újságok rendszeresen írtak arról, hogy az egyes üzletek milyen termékeket kínálnak
– mutatott rá dr. Vargha Dezső nyugdíjas főlevéltáros egy másik, korunkra is jellemző „hagyományra".
A kifejezett adventi vásárok csak az elmúlt évtizedekben terjedtek el, ám a pécsi üzletek már százötven évvel ezelőtt is ünnepi díszbe öltözve várták a vásárlókat.
A legszomorúbb, sokunk számára elképzelhetetlen hangulatú ünnepek Pécs történetében a világháborúkhoz kötődnek. A fronton harcolóknak és az itthon hagyott családtagoknak természetesen ebben az időszakban sem volt lehetőségük találkozni egymással, így az újságokban, képeslapokon, majd később a rádión keresztül üzentek.
Az újságok egyébként a békés karácsonyok idején is központi szerepet töltöttek be. A lapok a tizenkilencedik és a huszadik század első felében rendszeresen beszámoltak a karácsonyi ünnepségekről, misékről és istentiszteletekről.
A régi pécsiek gondoskodtak a szegényekről, különösen karácsony idején. A város, a különböző egyesületek, valamint a tehetős pécsi polgárok is megajándékozták a nehéz sorsú, sokgyermekes, általában a külvárosban élő embereket. A nélkülözőknek karácsonyfára sem tellett, ezért a már 20. század elején állítottak díszes fenyőt a Széchenyi téren.
A főlevéltáros egy régi, a mostanra Pécsről gyakorlatilag teljesen eltűnt szokásra is felhívta figyelmünket. Városunkban a 19. század végéig az ünnep fontos része volt a betlehemezés, ám ahogy iparosodott és egyre inkább városias jelleget öltött a település, a hagyomány rövid időn belül kikopott.
Megmaradt viszont az iskolai, egyesületi és egyházi ünnepélyek hagyománya. Ezek korunkban is a pécsi advent és karácsony részei.
A Székesegyházban misézett a püspök
A templomba járás természetesen az 1800-as években és a 20. század első felében is elmaradhatatlan volt karácsony idején. A mindenkori pécsi püspök a Székesegyházban tartott szentmisét, de sok hívő kereste fel a Széchenyi téri belvárosi templomot is. A helyszín a régi Pécs életében is fontos vallási szerepet töltött be, ezért is állították ott fel a Mindenki Karácsonyfáját.