Vigyázzunk

2024.11.30. 20:00

Zárlat miatt égnek a lakások!

Advent időszakában gyakoriak a lakástüzek. Nem csak az adventi koszorú, vagy a fényfüzér a veszélyforrás, hanem az ünnepekre jellemző túlterhelt elektromos hálózat miatti zárlat is sokszor ad feladatot a tűzoltóknak.

Vasárnap kezdődik az advent: a koszorún meggyújtjuk az első gyertyát, és dekorációként a karácsonyi fényfüzérek is előkerülnek.  A katasztrófavédelem a lakástüzek megelőzésére figyelmeztet:  közlésük szerint az évnek ebben az időszakában hazánkban naponta átlagosan 24 otthonban csapnak fel a lángok, vagyis óránként keletkezik egy lakástűz. Baranyában – tudtuk meg Sárkány Sándortól, a Baranya Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság hivatalvezetőjétől – az elmúlt években  adventi koszorú, vagy fényfüzér okozta tűz miatt nem volt szükség tűzoltói beavatkozásra. Az ünnepekkel összefüggésbe hozható zárlat okozta tűzesetekhez viszont vonultak a lánglovagok. 

zárlat tűz advent
Az ünnepek környékén az elektromos hálózatok zárlata is sok lakástüzet okoz
Fotó: TOTH IMRE / Forrás:  MW

A túlterhelt elektromos hálózat miatt gyakoriak a zárlat okozta tüzek az ünnepi időszakban

Mint a hivatalvezető fogalmazott, karácsonykor, és az év végi ünnepek körüli időszakban mindenki több időt tölt otthon, így az elektromos készülékek nagyobb igénybevételnek vannak kitéve, a hálózat leterhelt. A nem megfelelő minőségű eszközök, illetve az elöregedett, túlterhelt hálózat miatt gyakoribbak a zárlat okozta tüzek.

– Szerencsére az ünnepekhez köthetően kevés tűzoltói beavatkozás volt az elmúlt években a vármegyében, azonban az elővigyázatosságra most is felhívjuk a figyelmet, mert az otthon keletkező tüzek jelentős része emberi mulasztásra, figyelmetlenségre vezethető vissza

 – emelte ki Sárkány Sándor. 

Az adventi koszorú gyertyái alá például fontos fém alátétet tenni, enélkül ugyanis a dísz lángra kaphat, és a tűz a bútorokra, majd a szobára is átterjed.  A koszorút olyan helyre kell tenni, ahol nincsenek éghető tárgyak és anyagok, az égő gyertyát pedig egy percre se szabad felügyelet nélkül hagyni. 

A fényfüzérek, égősorok, karácsonyi díszkivilágítás használatakor is körültekintőnek kell lenni: a silány minőségű, hibás, piacon, vagy aluljáróban vásárolt termékek kerülendők. 

– Amelyik terméken van CE jelölés, az megfelel az uniós előírásoknak, és tűzvédelmi szempontból is biztonságosabb – hangsúlyozza a katasztrófavédelem. Fontos az is, hogy külső helyen csak kültéri fényfűzért használjunk dekorációként. Felhívják továbbá a figyelmet arra, hogy ha a díszkivilágítás sérült, megtört a vezetéke, vagy a hosszabbító hibás, eldeformálódott, megolvadt, akkor ne használjuk, mert csak idő kérdése, hogy mikor okoz tüzet. 

Ha pedig hosszabb a fényfüzér vezetéke, vagy a hosszabbító, mint amilyenre szükségünk van, akkor is ki kell fektetni. Ha ugyanis összetekert állapotban helyezzük feszültség alá, felforrósodik, majd meggyullad. Az is fontos, hogy az égősorok vezetéke ne kerüljön asztal vagy szék lába alá, ne pakoljunk rá tárgyakat, mert megsérül és tüzet okozhat.

Akik pedig elutaznak az ünnepekre, fontos, hogy áramtalanítsák azokat a műszaki cikkeket, amelyeket nem szükséges állandóan feszültség alatt tartani. A tüzek megelőzésében továbbá sokat segíthet a füstérzékelő, ami a tűz keletkezésekor hangosan sípol, így van idő oltani, vagy kimenekülni és hívni a tűzoltókat. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában