2024.12.28. 10:00
Újabb patinás pécsi épület lett életveszélyes!
Addig vártak az egykori terrárium karbantartásának halogatásával, hogy a belvárosi ingatlan teljesen lepusztult. Pécs egyik ikonikus épülete körül megjelentek az életveszélyes állapotra figyelmeztető felhívások.
Életveszélyes lett a pécsi Munkácsy Mihály utcában található, egykor a pécsi állatkerthez tartozó Akvárium és Terrárium épülete. Az ingatlan körül a napokban kerültek ki az életveszélyre figyelmeztető táblák és még a járdát is körbeszalagozták, ezzel elkerítve az utcai homlokzat előtti szakaszt.
A Pécsi Vagyonhasznosító Zrt. logójával ellátott táblákon az szerepel, hogy „az épület veszélyes, az épületben tartózkodni veszélyes”, a járda lezáráshoz pedig balesetveszélyre figyelmeztető tábla került, valamint azt is kiírták, hogy „idegeneknek a kordonon belül tartózkodni tilos és életveszélyes”.
A nagyobbik gondot elődeik megoldották, nekik ezt kellett volna
A volt terrárium épületét azért ürítették ki, mert az itteni állatokat az előző városvezetés idején az 1,8 milliárdos forrásból kialakított új mecsekoldali létesítménybe költöztették át. Az előző városvezetés ezzel egy több évtizedes problémát oldott meg, hiszen a korábbi, teljesen korszerűtlen állatkert környezetvédelmi engedélyei is lejártak, így fennállt a veszély, hogy a város ilyen jellegű látványosság nélkül marad.
A nagyobbik gondot tehát megoldották, de a 2019-ben érkezett baloldali városvezetés Péterffy Attila polgármesterrel együtt nem lépett semmit a kiürített belvárosi ingatlan ügyében. Hacsak az nem tekinthető annak, hogy feltették egy listára az értékesíthető ingatlanok közé: 2021-ben a 81 eladósorba került vagyontárgy között ott volt már akkor is a terrárium épülete, amelyben Munkácsy Mihály festőművész is megfordult többször, hiszen itt élt nagybátyja – erről emléktábla is tanúskodik a homlokzaton. Az 1860 körül épült ház alatt középkori pincerendszer is húzódik, ez adott otthont annak idején a hüllőknek.
80 milliót kértek érte
Idén pedig már a közösségi oldal piacterén, a Marketplace-en is próbált túladni az egyik legnagyobb belvárosi értéken a pécsi önkormányzat. A Pécsi Vagyonhasznosító Zrt. tehát ezen a felületen is próbálkozott, az ingatlan kikiáltási ára nettó 80 millió forint volt tavasszal. Az épület közel 467 négyzetméteres alapterületű, és majdnem ugyanakkora pincével is rendelkezik, amit így 100 ezer forintos négyzetméteráron kínáltak a liciteljáráson.
Az életveszélyes állapot megelőzésére nem volt pénz...
A jelek szerint azonban a karbantartásra már nem fordítottak forrást, így vált életveszélyessé az épület, holott a vezérigazgatónak például a nyár folyamán szereztek be új autót, miközben a lecserélt gépjármű alig néhány esztendős volt.