A különleges téli fülőke

2024.12.09. 07:00

Heringízű gomba, ami a fagynak is ellenáll, most bújt elő a Mecsekben

A leghidegebb évszakra jellemző, különleges, sajátos ízvilágú, egészen pontosan heringízű, egyben gyógyhatású gomba jelent meg a Mecsekben. A többi között tejszínes tésztaszószokba kiváló téli fülőke (Flammulina velutipes) az elmúlt napokban kapható volt a pécsi vásárcsarnokban, továbbá a gombavizsgálatra is rendszeresen hozzák e heringízű faj példányait a gombászok.

A téli fülőke az Európában négy fajt számláló Flammulina nemzetség leggyakoribb képviselője. Kis méretű, sajátos ízű termőtesteit régóta fogyasztják Kelet-Ázsiában – írja róla az online enciklopédia, azt is megjegyezve, hogy e heringízű gomba az egész északi mérsékelt és hideg övben elterjedt faj, Japántól Szibérián és Európán keresztül az észak-amerikai kontinensig gyakori, de találták már Ausztráliában is példányait.

heringízű
A heringízű téli fülőke. Fotó: fungusfactfriday.com

Előfordul lombos fák tuskóin – leggyakrabban fűzön, nyárfán, kőrisen és bodzán, de ritkábban élő fán is található. Kivételes esetekben tűlevelű fa anyagán is megél. Mint neve is mutatja téli hónapokban fordul elő októbertől márciusig, különleges termőideje miatt nincs igazi hasonmása a többi gombafaj között. Szép okkersárga színe, ragadós kalapbőre, rendszerint a csoportos megjelenése miatt könnyű észrevenni.

Orbán Imre, a vásárcsarnok gomba-szakellenőre további érdekességeket is megosztott a téli fülőkével kapcsolatban. Mint kiemelte, azon kevés gombafajok közé tartozik, amelynek szerkezete nem esik szét akkor ha fagy éri. Sőt – tette hozzá – ha mondjuk mínusz 20 fokos fogcsikorgató hidegben kopogósra vagy, majd azután felolvad, képes tovább növekedni. Orbán Imre megjegyezte, hogy a téli fülkén kívül talán csak a lilatönkű pereszke bírja hasonlóan a hideget, mivel azt is szokták a hó alól szedni.

A gomba-szakellenőr szavaiból kiderült, hogy sokan idegenkednek attól, hogy megkóstolják e gombafajt éppen a nyálkás-ragadós kalapja, valamint hal-, egészen pontosan heringíze miatt. Azonban, akik kedvelik ezt az ízvilágot a gasztronómiai élményen felül további jótékony hatásokkal is számolhatnak a téli fülőke fogyasztása nyomán, lévén az immunerősítő is.

A téli fülőkét régebben ekcémás tünetek ellen, továbbá reumás eredetű szívbetegségek gyógyítására alkalmazták. További feltételezett gyógyhatásai között tartják számon gombaellenes, antibakteriális, koleszterincsökkentő, vérrögoldó, valamint rákellenes hatását, továbbá szívinfarktus és trombózis megelőzésében is tulajdonítanak jelentőséget a téli fülőke fogyasztásának. Nagyon fontos figyelembe venni ugyanakkor, hogy jelentős, úgynevezett fehérjebontó hatása miatt igen erőteljes vérrögoldó, ezért trombózis esetén házi alkalmazása tilos, ugyanis kimozdíthatja a vérrögöt, ez pedig akár halálos veszélyt is jelenthet.

Érdekesség, hogy a japánok például olyannyira nem finnyásak e gombafajjal szemben, hogy a távol-keleti szigetország konyhájában a második legfontosabb gomba a siitake után; ott a enokitake néven ismerik. Japánban évente mintegy 100 ezer tonnát termelnek a téli fülőkéből, ezzel a gombafaj a hatodik a termesztett gombafajok világranglistáján – derült ki ugyancsak az online enciklopédia szócikkéből.

Vásárcsarnok: a heringízű mellett mást is kínálnak

Kísérletezőkedvű olvasóink számára jó hír, hogy az elmúlt napokban kapható volt a téli fülőke a pécsi vásárcsarnokban. Mint Orbán Imrétől megtudtuk, e különleges gombafaj kilóját általában 4-5000 forintért kínálják az árusok. Ugyanakkor nemcsak a téli fülőke miatt érdemes ellátogatni a pécsi agorába, mivel a már említett lilatönkű pereszke, valamint a laksagomba is kapható a vadontermő fajok közül. Előbbi kilója mintegy 6000 forint, utóbbié pedig 4000 forint.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában