Bohózat

2024.12.10. 17:46

Káosz: ezt hozta Pécsre a polgármester!

Rendkívül hosszú, több szünet és külön tanácskozás után sikerült Pécs közgyűlésének elfogadnia azt a működési struktúrát, amely a következő években meghatározhatja a város működését. A Fidesz-KDNP-ÖPE javaslatai ugyan átmentek többségen, de Péterffy Attila polgármester a nemzeti oldal szerint teljesen jogellenes szavazás ötletét dobta be, aztán visszavonulót fújt a káosz előtt.

A pácsi városháza nem éppen a nyugalom szigete

Fotó: Laufer László

A keddi pécsi testületi ülés azért volt kulcsfontosságú, mert az alakulóülésen és azután sem döntöttek az új Szervezeti és Működési Szabályzatról, amely alapján egyáltalán az önkormányzat közgyűlésének munkája elkezdődhet. A város pedig törvénysértő, a káosz állapotában volt, miután a polgármester nem is nyújtott be erre vonatkozó javaslatot az alakulóülésen elszenvedett kudarca után. Erre aztán csak a december 10-i közgyűlésen került sor, amelyre aztán több módosító javaslat is érkezett, ezekről aztán külön-külön szavaztak, ami aztán nem várt fordulatot hozott, miután a jobboldali javaslatokat egyesével elfogadta a közgyűlési többség. 

káosz, pécs, péterffy
Percekre volt a káosz kialakulásától Pécs

Csizmadia Péter fideszes frakcióvezető szerint ugyanakkor polgármester javaslatát csak az ülés előtti este kapták meg, ezért ők is csak kedden reggel tudták a saját kompromisszumos javaslatukat benyújtani. Ugyanakkor megjegyezte, hogy korábbi merev állásponttal szemben elmozdulás, hogy a polgármester abba beemelte a Döntéselőkészítő Munkacsoport felállítását, amely a közgyűléseket előzné meg, hogy azokon az ülések előtt alaposabban tudják előkészíteni az egyes napirendeket.

A Fidesz-KDNP-ÖPE javaslata szerint nagyobb szerepet adnak a településrészi testületeknek, főként azokon a városrészeken, amelyek korábban önállóak voltak.

Csizmadia Péter szerint nem szükséges 9 bizottság, mint amennyit a polgármester javasolt, hanem elegendő hét. Ezek pedig az alábbiak lettek, miután a testület ezt elfogadta: 

  • Gazdasági és Jogi Bizottság
  • Városüzemeltetési és Városfejlesztési Bizottság
  • Népjóléti és Sport Bizottság
  • Kulturális, Közművelődési és Értéktár Bizottság
  • Lakásügyi Szakbizottság
  • Környezetvédelmi Szakbizottság
  • Pénzügyi és Ellenőrzési Bizottság.

A Művészeti Tanácsot is megreformálják, hiszen például idén nem is üléseztek, és e tekintetben is változásokat vázolt fel Csizmadia Péter. 

A közgyűlési döntés értelmében új tanácsnoki rendszert hoznának létre, amely már más városokban is működik, ezek a tanácsnokok erős felelősséggel és komoly feladatkörrel rendelkeznének. 

A polgármesteri hatáskörök tekintetében jobboldal csökkentette volna 100 millió azt az összeget, amelyről a két ülés között dönthet egy személyben a városvezető, ezt viszont baloldal miatt elbukott, de tartózkodott a Mindenki Pécsért Egyesület és a Mi Hazánk képviselője is. 

Bognár Szilvia, a Tiszta Kezek Egyesület képviselője kérte, hogy a képviselői tiszteletdíjat a polgármesteri illetményhez kössék és annak 25 százalékát kaphassák meg, és több frakciótitkár alkalmazására tett javaslatot. Ezen elképzelések is átmentek a közgyűlésen. 

Berényi Zoltán, az ÖPE frakcióvezetője szerint paritásos elven kell elosztani a helyeket a bizottságokban, ilyen alapon tettek javaslatot a személyeket illetően. Meglátása  Ezzel szemben a baloldali javaslat nem ezt tükrözte. 

Csaba István, MSZP-s képviselő szerint ez csak diktátum, nem kompromisszum, mert a hatban lenne többsége a jobboldalnak, és egyben sem lenne többsége a baloldalnak, amit ő városvezetőnek nevezett. Szerinte túl sok a tanácsnok, és eleve igazságtalan a rendszer a részönkormányzatokat illetően.

Péterffy Attila polgármester szerint már az SZMSZ javaslata is tartalmazott kompromisszumos elemeket, mint például azt, hogy korábban hívják össze az üléseket, vagy a lakásügyi bizottság, illetve a Döntéselőkészítő Munkacsoport létrehozása.

Káosz Pécsen: ez volt polgármesteri terv?

A már elfogadott módosító indítványok után, a végszavazás előtt Varga Tamást, a Mi Hazánk képviselőjét és Magyar Kétfarkú Kutyapárt képviselőjét, Hankó Viktóriát is "egyeztetni" hívta le a Péterffy-Ruzsa duó magához. Hankó erről bevallotta, hogy indulatos hangnem zajlott le az egyeztetés, amelyen egyébként információink szerint Varga Tamást akarták "megpuhítani". Ezt követően pedig Péterffy egy olyan, a jegyző szerint is sosem tapasztalt, a nemzeti oldal szerint jogellenes szavazást javasolt, amelyben nem vették volna figyelembe a már elfogadott módosítókat. Ezzel pedig teljes káosz köszöntött volna be Pécsre. Csak az utolsó pillanatban gondolta meg magát. 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában