2024.12.03. 10:00
Végjáték helyett tiszta viszonyokra várnak
Hiába akartak áttolni az önkormányzatnál a negyedmilliárdos szerződést, az októberben felállt új közgyűlési többség ezt megakadályozta. A kulturális megacég jövőbeli finanszírozása továbbra is kérdéses.
Az elmúlt ciklusban a Zsolnay Örökségkezelő (ZSÖK) NKft. volt a baloldal politikai kádereinek a kiszorítósdis játszótere, hiszen miután eltávolították Vincze Balázst, a Pécsi Balett igazgatóját, táncművészt a cég éléről, az utódok között elkezdődött a civakodás. A korábban hosszú évekig gépjárművek lízingelésével, eladásával foglalkozó Bleszity Pétert nevezték ki a milliárdos állami támogatást kapó kulturális vállalathoz. Ám sokáig ő sem maradhatott, hiszen összerúgta a port Hummel Márkkal, a karbantartási igazgatóval, akinek a munkájával elégedetlen volt.
A konfliktusból azonban Hummel jött ki győztesen, akit 2022-ben meg is tettek a Zsolnay kulturális megacég vezérének. Hummelt egyébként a városházi folyósokon úgy emlegették, mint aki volt MSZP-s parlamenti képviselő, Kőhegyi István jó ismerőse. Kőhegyit pedig meghatározhatatlan funkcióval rendelkező árnyéktanácsadóként írták le, akinek elsősorban a gazdasági területet illetően lehetett befolyása a történésekre.
A kulturális megacég körül kell nézni
Egyelőre azt nem tudni, hogy miután a baloldal elveszítette a többséget a közgyűlésben, a baloldali holdudvarnak milyen befolyása maradhat, mindenesetre beszédes, hogy az új városházi többség a ZSÖK egyik fontos, több mint kétszázmilliós karbantartási szerződés megkötését nem hagyta jóvá. Ez az épületekkel kapcsolatos, jellemzően előre nem tervezhető, karbantartási, üzemzavar- és hibaelhárítási, felújítási munkák elvégzésére vonatkozott. A feladatra az előző ciklus idején írt ki közbeszerzést a cég vezetése, nyilvánvalóan akkor még abban a hiszemben, hogy a baloldali városvezetés automatikusan elfogadja az eljárás eredményét. Csakhogy nem ez történt. Úgy tudjuk, hogy többen is azért nem támogatták mindezt, mert Hummel Márkkal és a cég vezetésével kapcsolatban erős fenntartásaik vannak, másrészt szeretnének tisztán látni a kulturális megacég pénzügyei körül. A helyzetet bonyolítja az is, hogy a ZSÖK égisze alá tartozó pécsi kulturális intézmények támogatását biztosító kormánnyal megkötött szerződés 2026-ban lejár. Ez csak idén egymilliárdos állami támogatást jelentett Pécsnek, vagyis ennyit nem kellett ráköltenie az önkormányzatnak a kulturális területre.
Hoppál Péter fideszes parlamenti képviselő még kulturális államtitkárként járta ki a 10 évre szóló, a Modern Városok Program keretében megkötött kormányzati szerződést, amely az elmúlt években több mint tízmilliárdos állami támogatást jelentett pécsi Zsolnay Örökségkezelőnek az Európa Kulturális Fővárosa program felhúzott létesítmények fenntartására.
– Péterffy Attila polgármester és a baloldal alkalmatlanságát az is mutatja, hogy idén lejár a Pécsi Nemzeti Színház finanszírozására kötött kormány-város megállapodás is, és képtelen volt két kormányzati szidalmazás között normális hangnemben tárgyalást kezdeményezni a kulturális tárca illetékeseivel – mondta Hoppál Péter. – Ez a baloldali városvezetés kudarca, ha már legalább féléve megkezdték volna a tárgyalásokat, akkor nyilvánvalóan már aláírt szerződéssel rendelkezne a színház.
A jobboldali honatya szerint mindez előrevetíti, hogy a jövőre lejáró példátlan vidéki kulturális finanszírozás kapcsán is problémák lesznek, holott a kétmilliárdos támogatást a koronavírus-járvány alatt is megkapta a baloldali önkormányzat, pedig akkor nem is szervezhettek programokat.
– Teljesen fals információkkal, hamis hírekkel ostorozták a kormányt, más megyei jogú városok polgármesterei azonban az eltérő politikai álláspontok ellenére tárgyalóasztalhoz tudnak ülni a felek. Péterffy Attila teljesen elszigetelt jelenség és az eddigi teljesítményét látva, nem vagyok derűlátó a pécsi kulturális támogatás kapcsán. Egyelőre nem is kért tőlem egyeztetési időpontot – mondta.