2024.12.03. 14:00
Életveszély és rettegés a pécsi belvárosban
Hiába a város egyik legpatinásabb környékén élnek, a Tettye utca elején retteghetnek a lakók, mert bármikor a fejükre szakadhat a plafon. Évek óta megy a csiki-csuki a belvárosi társasházi lakások körül.
Kétharmad részben önkormányzati, egyharmad részben magántulajdonban van az az ingatlan, amely kapcsán már évekkel ezelőtt felszólította a Baranya Vármegyei Kormányhivatal Pécs önkormányzatát, hogy az életveszélyes tetőszerkezetet javítsa meg. Majdnem két éve a közvetlen életveszélyes állapotot elhárították nagyjából 16 millió forintból a Tettye utca 1. szám alatti társasházi lakások esetében, de végleges megoldás nem született. Az eset rávilágít arra, hogyha egy önkormányzat hagyja lepusztulni a tulajdonát, annak milyen következményei lehetnek.
Az ingatlanban nagyjából 80 millióból lehetne megvalósítani a szükséges munkákat, de a teljeskörű korszerűsítés 200 millió forintot emésztene fel. A bentlakó magántulajdonosoknak ilyen összeg nem áll rendelkezésre, miközben a tetőszerkezetet kijavítását már idén áprilisig el kellett volna végezni. Csizmadia Péter fideszes frakcióvezető szerint a megoldás érdekében a magántulajdonosokkal érdemes lenne egyeztetni, hogy adás-vétel helyett milyen módon tudna az önkormányzat a társasház százszázalékos tulajdonosa lenni. Ezt követően lehetne már azon gondolkodni, hogy az ingatlant az önkormányzat felújítsa, vagy pedig értékesítse.
A magántulajdonosok közül ugyanakkor nem mindenki szeretne cserelakást, az értékesítésbe viszont mindenki belemenne, ami 80 millió forintos kiadás lenne a városnak. Mindenesetre most újabb körben egyeztetnek az érintettekkel.
A lakások tulajdonosai már szóltak régen
A házban jelenleg nem is laknak önkormányzati bérlők, mert éppen az életveszély miatt régen kiköltöztették őket, a magánszemélyek viszont ott maradtak a lepusztult épületben. A műemlékvédelmi oltalom alatt álló házban falak dőlnek ki, a kémény beszakadt, a cserepek hullanak. A még bent lakók egy éve várják, hogy az önkormányzat tegyen valamit, hiszen már tavaly novemberben jelezték a városházán a problémát, és akkor már ígéreteket kaptak.
Ahol ürülékben úsznak és nem akvaparkban
Néhány kilométerre a belvárostól, az akvaparkról álmodozó pécsi önkormányzatnak olyan bérlakásai vannak, ahol a gyermekek fürödhetnek az utcán folydogáló szennyvízben nyaranta. István-aknán ugyanakkor még talán nem is ez a legnagyobb probléma, hiszen az ottani társasházakban is beázik a tető, ezért a felső lakásokban a mennyezetből hatalmas darabok szakadnak le.