2024.12.01. 10:00
Nyugdíj: mennyi is akkor pontosan a felmentési idő? Megmutatjuk!
Ha nyugdíjba szeretnénk vonulni, fontos tudnunk, hogy mennyi a felmentési időnk, és hogy hány évet dolgoztunk már le. A felmentési idő a munkaviszony megszüntetésének az az időszaka, amikor a nyugdíjba vonulni készülő mentesül a munkavégzés alól, de megkapja a bérét.
Az emelés mindenkit érint
Fotó: MW
Nyugdíj előtt felmentési idő a közalkalmazottaknak jár. Ez egy olyan időszak, amikor a közalkalmazott a bérét megkapja, de dolgoznia már nem kell. A felmentési időre jár az alapilletmény és az illetménykiegészítés, viszont nem jár pótlék, jutalom vagy prémium. Fontos tudni, hogy a felmentési időre csak akkor jogosult a közalkalmazott, ha a felmentés közlésének vagy legkésőbb a felmentési idő kezdetének napján nyugdíjasnak minősül.
Nyugdíj előtt felmentési idő a közalkalmazottaknak jár. Ez egy olyan időszak, amikor a közalkalmazott a bérét megkapja, de dolgoznia már nem kell. A felmentési időre jár az alapilletmény és az illetménykiegészítés, viszont nem jár pótlék, jutalom vagy prémium.
Fontos tudni, hogy a felmentési időre csak akkor jogosult a közalkalmazott, ha a felmentés közlésének vagy legkésőbb a felmentési idő kezdetének napján nyugdíjasnak minősül. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy már elérte a nyugdíjkorhatárt és rendelkezik a nyugdíjhoz szükséges jogosultsági idővel is.
Azt, hogy mennyi jogosultsági idővel rendelkezik valaki pontosan azt a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság által kiadott határozattal kell igazolni. Ha a nyugdíjkorhatár betöltése előtt fél évvel beadunk egy kérvényt arról, hogy felmentési időt kérünk a hátralévő időre, akkor erről egy bizottság dönt majd. Vagy érvényesíthetjük a megigényelt felmentési időt, vagy rövidebb felmentési időt kapunk, négy hónapnál kevesebbet azonban nem állapíthatnak meg.
Nyugdíj: igazolást kell benyújtani
A felmentési időre vonatkozó jogszabály szerint ez az időszak legalább 60 nap, de 8 hónapnál több nem lehet. Ebben az időszakban a munkáltató köteles az alkalmazottat legalább a fele időre mentesíteni a munka alól, bizonyos esetekben pedig a teljes időszak alól. A felmentést kötelező megadni, ha nőként a nyugellátásához szükséges 40 év jogosultsági idővel rendelkezünk. Mindkét esetben igazolást kell benyújtani, amit a nyugdíjbiztosítási szerv állít ki.
Ha hosszabb felmentési időben a felek nem állapodnak meg és a kollektív szerződés sem ír elő ilyet, a közalkalmazott felmentési idő számítása az alábbi módon történik:
- öt év után egy hónappal
- tíz év után két hónappal
- tizenöt év után három hónappal
- húsz év után négy hónappal
- huszonöt év után öt hónappal
- harminc év után hat hónappal
meghosszabbodik.
Könnyen lekérdezhető a ledolgozott évek száma
A ledolgozott évek számát több módon is lekérdezhetjük. Az egyik lehetőség az elektronikus lekérdezés, amelyhez ügyfélkapus regisztrációra és TAJ-számra van szükségünk. Ezzel az eljárással megtudhatjuk, hogy milyen biztosítási jogviszonnyal rendelkezünk, és hogy bejelentette-e minket a munkáltatónk.
A másik lehetőség az írásbeli lekérdezés, amelyhez egy nyomtatványt kell kitöltenünk és elküldenünk postán vagy elektronikusan a NAV-hoz. Ezzel az eljárással megtudhatjuk, hogy hány év szolgálati időt tartanak nyilván rólunk. A szolgálati idő alatt azt az időt értjük, amely alatt biztosítottak voltunk, vagy jogosultak voltunk az egészségügyi szolgáltatásokra. A szolgálati idő nem feltétlenül egyezik meg a ténylegesen ledolgozott évek számával, mert vannak olyan időszakok (például tanulmányi idő, gyermekgondozás), amelyek beleszámítanak a szolgálati időbe, de nem jár érte bér.
A harmadik lehetőség az ügyfélszolgálaton történő lekérdezés, amelyhez személyesen kell megjelennünk egy NAV ügyfélszolgálaton. Ezzel az eljárással megtudhatjuk ugyanazokat az adatokat, mint az írásbeli lekérdezéssel.