2024.12.20. 17:42
Az önkénteskedés jelenti az igazi gazdagságot
Többé válunk attól, ha segítünk másnak. Ezt vallja Czopf Ágnes, pécsi fuvolaművész tanár, aki a „közjó ellátása érdekében végzett önkéntes, karitatív és közéleti tevékenység” elismeréseként Pro Voluntarius díjat vehetett át a közelmúltban.
A „közjó ellátása érdekében végzett önkéntes, karitatív és közéleti tevékenység” elismeréseként Pro Voluntarius díjat vehetett át Czopf Ágnes, pécsi fuvolaművész tanár, aki a 72 óra kompromisszum nélkül nevet viselő önkéntes ifjúsági akció országos koordinálásában is kulcsszerepet töltött be az elmúlt években.
– Mit jelent az önkénteskedés az Ön számára?
– Több vagy, ha adsz! Mi válunk többé attól, hogy segítünk valaki másnak – ebben hiszek. Az önkénteskedés az életem legszebb része, amelynek során sok emberrel van lehetőségem kapcsolódni, és gyönyörű élményeket is szerzek általa. Pécsett élek, fuvolaművész tanárként végeztem és már egészen fiatalon a keresztény ifjúsági életben vállaltam különböző szervezési feladatokat. Innen kerültem Budapestre az Ökumenikus Ifjúsági Irodához, amelynek szervezésében a 72 óra kompromisszum nélkül program is fut. Mindemellett vezetője vagyok a Gyárvárosban és Meszesen élő gyerekekből álló cserkészcsapatnak, amelynek szintén fontos tevékenysége az önkénteskedés.
– Mi vezette Önt az önkénteskedés irányába?
– Egy meghatározó saját élmény terelt erre az útra, amelytől fogva úgy éreztem, hogy mulasztás lenne nem próbálgatni a szárnyaimat ezen a területen. Középiskolásként egy napon véletlenül otthon hagytam a hangszeremet, és haza kellett rohannom érte. Cudar idő volt, zuhogott az eső. Ahogy a zebránál a piros lámpánál várakoztam, egy idős, elegáns „régivágású” úr állt a közelemben, aki – látva, hogy bőrig ázok – kettőt lépett felém, és a fejem fölé tartotta az esernyőjét. Ezzel az apró, számomra akkor megdöbbentőnek ható gesztussal az úr megmentett. Ez a felismerés vezetett arra, hogy elkezdtem keresni a másokon való segítés, az önkénteskedés lehetőségeit.
– A 72 óra kompromisszum nélkül programban végzett munkájáért kapta az elismerést.
– Három éven keresztül voltam országos koordinátora, illetve vagyok a baranyai szervezője is ennek a fiatalokat megszólító programnak. Minden év októberének második hétvégéjén hívjuk az ifjúságot 72 órányi önkénteskedésre. A kezdeményezés fejlődést mutat, hiszen míg a Covid időszakában nagyjából hatezren vettek részt az akcióban, addig idén kilencezer fiatal csatlakozott, és köztük voltak, akik határon túli területeken.
– A fiatalok mennyire nyitottak az önkénteskedésre?
– A visszajelzések nagyon pozitívak: a 72 óra kompromisszum nélkül program meghatározó közösségi élményt jelent a résztvevők számára. Többek közt segítenek időseknek, fogyatékkal élőknek, és jellemző az is, hogy intézmények, közterületek takarításában vállalnak szerepet ezeken a hétvégeken. Sokan évente visszatérő jelleggel vesznek részt az akcióban, de van arra is példa, hogy valaki sok év kihagyás után már a saját iskolai osztályával, cserkészcsapatával csatlakozik.
Az önkénteskedés minden idő megér
– A nívós elismerés mit jelent az Ön számára?
– A Pro Voluntarius díj, amelyet Hankó Balázs miniszter úrtól és Nagy-Vargha Zsófia helyettes államtitkár asszonytól vehettem át, óriási megtiszteltetés. Hatalmas ajándékként éltem meg, hogy a díjátadón olyan önkénteskedésben érintett szervezetek vezetőivel is találkozhattam, akiknek munkája rendkívül inspiráló számomra. Megerősítést jelentett abban is, hogy az önkénteskedés minden időt megér nekem, rengeteg barátot is szereztem a tevékenységnek köszönhetően, igazán gazdagnak érzem magam általa.