2024.12.15. 17:30
Tényleg becsap mindenkit az alkalmazás?
Az útbiztonság és a közlekedési szabályok betartása mindannyiunk érdeke, hiszen ezek alapvetően azt szolgálják, hogy az utakon mindenki biztonságban érhesse el úticélját. Az egyik legfontosabb kérdés a sebességhatárok betartása, amelyet a jogszabályok és a kihelyezett közlekedési táblák egyértelműen szabályoznak. Azonban a modern technológia és a navigációs applikációk megjelenése új helyzetet teremtett: vajon melyik információ az iránymutató?
Korábban egy olvasónk jelezte hírportálunknak, hogy a pécsi Makay István úton, a belváros felé vezető oldalon közlekedett, és a telefonos navigációs applikációjára hagyatkozva választotta meg a haladási sebességet. Kicsivel később egy szolgálatban lévő rendőrautó leintette, majd meg is büntette gyorshajtás miatt. Olvasónk megbízott a telefonjában, erre hivatkozva próbált érvelni a birságoló rendőrökkel szemben. Hiába tette, mivel nem a telefonos alkalmazás a mérvadó.
Nem véd meg az applikációnk
A közlekedési szabályok egyértelműen kimondják, hogy a járművezetőknek a táblák által jelzett sebességhatárt kell betartaniuk, még akkor is, ha a navigációs applikáció eltérő információt mutat. A navigációs rendszerek, mint például a Google Maps, a Waze vagy más hasonló alkalmazások, különböző adatbázisokat használnak, amelyek időnként pontatlanok vagy elavultak lehetnek. Ezek az alkalmazások gyakran kapnak frissítéseket, de még így is előfordulhat, hogy nem tudják pontosan lekövetni az aktuális forgalmi helyzetet vagy a legfrissebb táblaállításokat.
Amennyiben gyorshajtás miatt büntetésre kerül sor, nem lehet a navigációs applikációra hivatkozni, mint mentségre. Az applikációk információi ugyanis nem tekinthetők hivatalos jogforrásnak, míg a közlekedési táblák a jogi szabályozás alapját képezik. Ezért, ha egy sofőr az applikáció által javasolt sebességhatár alapján vezet, és ezzel meghaladja a tábla által engedélyezett sebességet, a felelősség továbbra is őt terheli. Az ilyen esetekben a hatóságok nem fogadják el azt az érvet, hogy az applikáció hibázott.
A táblák mutatják a helyes sebességkorlátot
A navigációs rendszerek megbízhatósága azonban folyamatosan javul, és az ilyen eszközök sok esetben hasznos információkkal szolgálnak a forgalmi helyzetről, torlódásokról vagy éppen az időszakosan változó sebességhatárokról. Ugyanakkor nem szabad átadni nekik az irányítást, a járművezetőknek mindig követniük kell a személyesen látható táblákat és a közlekedési helyzetet. További probléma, hogy az applikációk nem minden esetben követik a helyi sajátosságokat vagy az ideiglenes szabályokat, mint például építési területek vagy átmeneti sebességkorlátozások.
Ez a kérdés különösen fontossá válik a modern autókban található vezetést segítő rendszerek kapcsán, amelyek gyakran használnak navigációs adatokat. Sok autó már felismeri a közlekedési táblákat, és ezek információi alapján figyelmezteti a vezetőt, ha túllépi a megengedett sebességet. Az ilyen rendszerek értékesek lehetnek, de a sofőr felelőssége itt is kulcsszerepet játszik. Érdemes tehát kombinálni a technológia nyújtotta előnyöket a saját megfigyeléssel és óvatossággal.