2024.12.14. 07:00
100 milliót fizettek érte, mégsem tetszett
Hiába igyekezett a baloldali városvezetés öt éven keresztül az elődeit "átvilágítani", a 100 milliós beszámolót nem fogadta el a közgyűlés. A megbízott ügyvéd beszámolója ugyanis nem nyerte el a többség tetszését. Kérdés: minek ment el akkor ez a pénz?
Kicsivel több mint 100 millió forintba került Pécsnek az az úgynevezett átvilágítás, amellyel a korábban az MSZP-s képviselőjelöltségre is pályázó Bodnár Imre ügyvédet megbízták. A Péterffy Attila polgármestert a választáson indító baloldali szervezet elnöke ugyan a napokban beszámolt az eddigi években végzett átvilágításokról, de azt a közgyűlés nem fogadta el. A város által finanszírozott lapban a jobboldalt lejárató hirdetéseket megjelentető szervezet vezetője hiába igyekezett közel egy órán keresztül érvelni amellett, hogy mennyire fontos volt a neki és csapatának kifizetett 100 millió forintos ügyvédi munka, ezt a képviselők többsége nem így gondolta.
Egyetlen ügy sem ment végig eddig
A baloldali ügyvéd és csoportja által citált több mint 30 ügyből ugyanakkor jelenleg kettő olyan van, amely kapcsán a hatóságok is úgy találták, hogy azokban közvádas bűncselekmények gyanúja merülhet fel, a többit viszont visszadobták a nyomozók. Néhány esetben tudtak a bíróságon is külön – úgynevezett – pótmagánvádas eljárást indítani az ügyvédek, de az elmúlt öt esztendőben egyetlenegy esetben sem jutottak odáig el, hogy egyáltalán bírósági ítélet szülessen. Nemhogy jogerősen elítéljenek bárkit is a feltártnak gondolt cselekmények miatt.
Felülvizsgálhatják az ügyvéd megbízását
A történtek után lapunk úgy tudja, hogy
- meg fogják vizsgálni a Bodnár Imrével és ügyvédtársaival kötött szerződéseket, kifizetéseket.
- Nem kizárt az sem, hogy olyan pécsi ügyvédet kérnek fel, aki nem kötődik egyik politikai oldalhoz sem közvetlenül.
- Jelenleg az is benne van a pakliban, hogy Bodnárral sikerdíjas szerződést kötnek.
A közgyűlésen felmerült amúgy az a kérdés is, hogy ha a még folyamatban lévő perek nem zárulnak az önkormányzat számára pozitív eredménnyel, akkor a hírbehozottak által indítandó kártérítési perek pénzügyi fedezetét vajon ki fedezi?
Nem is úgy volt, de szerintük ez nagy siker
Érdekesség, hogy a beszámoló során az ügyvéd a volt belvárosi kispiac területének értékesítésével kapcsolatos ügyletben elért vagyonvisszaszerzést is saját eredményüknek tekintette, amit azonban Csizmadia Péter fideszes frakcióvezető - szintén ügyvéd - vitatott, ő arra hívta fel a figyelmet, hogy éppen az előző városvezetés idején indultak meg azok a tárgyalások, amelyek 2020-ban eredményre vezettek.
Éppen az MSZP-s elődök kavartak
Sőt, ennek az ügyletnek az eleje még éppen annak a szocialista politikai garnitúrának az idejére esett, amelyik Péterffy Attila pécsi polgármester hátországát is jelentette. 2009 januárjában az MSZP-s Tóth Bertalan alpolgármester által fémjelzett városvezetés idején adta el a Pécsi Vagyonhasznosító Zrt. jogelődje a Felsőmalom utca, Koller utca és a Búza tér közötti, kispiacnak otthont adó területet. Az ügyletnek az volt a lényege, hogy a város a telket átadja egy magánvállalkozóval közösen létrehozott cégnek, amely ott lakásokat épít és a területért cserébe – többek között – üzleteket ad vissza a városnak. Az elképzelést már akkor erős kritika fogadta, de a baloldaliak keresztül vitték az ügyet, amelynek az lett tehát a következménye, hogy az előző fideszes városvezetésnek kellett azt elrendeznie.
Cáfolták őket
Péterffyék ugyanakkor azzal szórták tele az őket támogató sajtót, mintha mindez az ő sikerük lett volna. Lapunk viszont annak idején megkereste a Mercat-Immo Kft.-t, amely 2017-ben – tehát az előző városvezetés idején – vette át a kispiac beruházását és a cég ügyvezetője, Vásárhelyi Nóra azt mondta, a Pécsi Vagyonhasznosító Zrt. korábbi és jelenlegi vezetésével is jó a kapcsolatuk. Arról is beszélt, hogy városháza közleménye félreérthető, mert pont hogy a cég jogszerű birtokba kerülése jelentette 2017-ben a projekt megoldását.