2024.12.01. 15:40
Nézze meg, milyen plakátot tervezett a pécsi lány, amivel érmet is bezsebelt
Dely Bianka, a Széchenyi István Egyetem másodéves tervezőgrafikus-hallgatója kiválósági érmet szerzett a szakmák világbajnokságának is nevezett, nemrégiben Franciaországban megrendezett WorldSkills versenyen. A pécsi fiatal úgy látja, hogy a győri Design Campus a legjobb hely, hogy tehetségét kibontakoztassa, és ezzel a WorldSkillsen is bizonyítson.
Dely Bianka az éremmel
Forrás: Győri Egyetem
A WorldSkills a világ legnagyobb szakmai megmérettetése a tehetséges fiatalok számára. A szakmák világbajnokságának is nevezett eseményt az idén a franciaországi Lyonban rendezték, ahol 65 ország 1500 indulója 59 kategóriában mérte össze tudását. A grafikusok 31 fős mezőnyében a magyar színeket a Széchenyi István Egyetem Művészeti Kara Design Campusának tervezőgrafikus-hallgatója, a pécsi Dely Bianka képviselte, aki összesítésben a tizenharmadik, Európából a negyedik helyet szerezte meg, ezzel kiérdemelte a kiválósági érmet.
Pálya a Worldskills versenyig
A pécsi fiatal a soproni Handler Nándor Technikumban szerzett grafikus oklevelet, ezt követően kezdte meg felsőfokú tanulmányait a Széchenyi István Egyetemen.
A legjobb döntés volt, hogy ezt az intézményt választottam, mert amellett, hogy nagyon sokrétű tudást ad a képzés, rengeteg lehetőséget teremt a fiatal művészek számára. A Kockaként emlegetett Győri Innovációs Park innovatív, inspiratív környezetet teremt számunkra, ahol minden feltétel és technikai háttér a rendelkezésünkre áll. Itt úgy érzem, a határ a csillagos ég
– fogalmazott.
A négynapos Worldskills verseny során minden nap egy új, összetett feladatot kellett végrehajtaniuk a versenyzőknek, amelynek elbírálásánál a technikai pontokat hatvan, a dizájnt pedig negyven százalékban vették figyelembe. „Amit a helyszínen néhány óra alatt kellett előállítanunk, azt a valóságban akár több hónapos tervezés előzi meg. Ráadásul csak az előre beküldött fontkészleteket használhattuk, és inspirációra sem nagyon volt lehetőség. Mindezek jelentős stresszhelyzetet teremtettek, és ilyen körülmények között kellett a legjobb formánkat hozni” – világította meg.
Az első feladat egy selyemkendő-illusztráció tervezése és előállítása volt brazil témában, a szitanyomás paramétereinek figyelembevételével. A második napon három óra állt rendelkezésre egy 24 oldalas, hegymászással kapcsolatos prospektus megtervezésére különböző megkötésekkel. A harmadik napon ezt a prospektust egy mászókötéllel együtt kellett becsomagolni, és a csomagolásban egy kupont is elhelyezni. Az utolsó feladat egy kampányplakát-sorozat elkészítése volt, amely a vízhiányról szólt, és amelynek célja cselekvésre sarkallni a társadalmat. Ebből egy animációt is kellett készíteni.
„A rendezvényre rengeteg látogató érkezett, de a tervezői munka nem olyan látványos, mint például egy asztalosé alkotás közben. Ezért mi előre elkészített plakátokkal készültünk, és azokat tekinthették meg az érdeklődők. Én a magyar kultúrából vett motívumokat, népművészetünk elemeit használtam, és ötvöztem a saját grafikai stílusommal” – mondta el Dely Bianka. Végezetül hozzátette, a verseny különleges élmény volt, rengeteg tapasztalattal gazdagodott, az elkövetkező időben azonban az egyetemi tanulmányaira és szakmai kiteljesedésére szeretne koncentrálni.