2024.12.04. 12:00
Pécsi zavaros ügy, ami évek óta nyúlik
Továbbra sem sikerült megoldani egy patakmeder rendezésének kérdését Pécsen, holott már-már több mint öt éve napirenden van az ügy. A közbeszerzési hatóság bírságolt, a rendőrség nyomozást indított, a lakók pedig elégedetlenek. Igazi pécsi zavaros ügy.
Már-már követhetetlen az, ami Pécs nyugati városrészében a Magyarürögi-vízfolyás körül történik. Nem is kell a zavarosban halászni ahhoz, hogy kiderüljön: az elégtelen lakossági egyeztetések a politikai erőfitogtatással párosulva komoly károkat okoznak. Bár nagyobb, nyugat-európai városokban a közelmúltban is tapasztalt brutális erejű árvizekhez mérhető pusztítás még nem volt Pécs nyugati felében, de így is pillanatok alatt több százmilliós kárt tudna csinálni egy hatalmas felhőszakadás ezen a területen, ami sárral keveredve, zavaros vízként zúdulna le.
A Magyarürögi-vízfolyás ugyanis házak között kanyarok, medre pedig különböző módokon kitért, vagy eltérítették, a felső szakaszán pedig kifejezetten ragaszkodtak az ott élők, hogy ne egy betonteknőbe temessék el a vízfolyást.
Zavaros eljárás
A pécsi önkormányzat írta ki a fejlesztéshez a közbeszerzést 2020 tavaszán, amin kiválasztották a vízfolyás rendezését elvégző kivitelezőt.
Az önkormányzat azonban ténylegesen sosem adta meg a zöld utat a munka elvégzésre az északi területen, és a helyiek már bőven a közbeszerzési eljárás előtt is jelezték, hogy nem értenek egyet a beruházással. Aztán több mint félezer aláírást is összegyűjtöttek, a baloldali városvezetők pedig politikai okokból átterveztették a beruházást, ezért viszont új körbeszerzést kellett kiírni.
Aztán a már megkötött szerződés miatt közel 15 milliót úgyis kifizettek a vállalkozónak, hogy az gyakorlatilag semmit nem csinált a területen. A rendőrség emiatt nyomozást rendelt el, a közbeszerzési hatóság súlyos milliókra büntette az önkormányzatot, leginkább azért, mert nem készítette elő gondosan a közbeszerzést.
Sosem lesz vége...
A vízfolyás északi felének a rendezése pedig azóta is áll. A közelmúltban megtartott közgyűlésen ugyan már napirendre vette volna az ügyet Péterffy Attila pécsi polgármester, de kiderült: a lakosság részéről még mindig vannak olyan tiltakozások, kérdések, amelyeket nem tisztáztak. Ezért az új, zömében jobboldali képviselőkből álló többség levetette a napirendről az ügyet Bognár Szilvia, a Tiszta Kezek Egyesület képviselőjének javaslatára. A képviselő szerint több lakossági jelzést kapott arról, hogy továbbra sem volt teljeskörű a tájékoztatás számukra, bizonyos szempontból homály fedi az ügyet.