Utánajártunk a trendnek

2025.01.04. 07:00

2025 első konteója kapcsán rákérdeztünk: tényleg veszélyes lehet a köd?

Mint beszámoltunk róla, 2024 utolsó, 2025 első trendje lett egyes közösségimédia-felületeken, hogy valami nem stimmel a világ számos pontján a napokban észlelt köddel. Egyes vélemények szerint a jelenség mesterséges, kifejezetten ártó szándékú, megbetegíti az embereket és drónokról szórják, azaz nem is köd, hanem „smartdust” – terjed például a TikTokon.

Utánajártunk, mi állhat a TikTok-on rémületet keltő rejtélyes köd hátterében.

Forrás: MW

Mivel a 2025 eleji rejtélyes ködről szóló videók egy része akár az elmúlt napok többször is fehérbe burkolózó Pécsén is készülhetett volna, ahol nemrég ráadásul még ipari hó is esett, megkérdeztük a jelenségről Lupek Pétert, a Meteo Mecsek weboldal főszerkesztőjét arról, hogy mi ez a köd és veszélyes lehet-e.

2025
2025 a ködtől való rettegéssel indult a közösségi médiában.

Lupek Péter azzal kezdte, hogy az ősz egyik legtipikusabb velejárója a köd, illetve az alacsony szintű rétegfelhőzet, amely Magyarországon elsősorban a késő őszi időszaktól kezdődően egészen a késő téli időszakig jellemző. „Ehhez tartós anticiklonális helyzet, és úgynevezett talaj közeli hőmérsékleti inverzió szükséges. A kialakuló vízcseppek mérete a milliméter ezredrésze, ezért lebeg a levegőben” – így a főszerkesztő.

Lupek Péter szerint eleinte csak a felszín közelében alakul ki sűrű köd, majd mindez megemelkedik és rétegfelhőzetté alakul át. A felhőzet nagyjából 600-700 méteres tengerszint feletti magasságban helyezkedik el. A felhőzet alatt egyhangú, szürke, borongós, párás idő a jellemző – írta le a tapasztaltakat.

Azonban az  500-700 méter feletti hegycsúcsokon ilyenkor túlnyomóan a napos, derült idő a meghatározó, és a földfelszín közelében érzékelhetőhöz képest mintegy 5-7 fokkal melegebb hőmérséklet jellemző. 

A hőmérsékleti viszonyok tekintetében a szitálás, a téli időintervallumban a hőmérséklet csökkenésével egyidejűleg ónos szitálás, valamint hószállingózás is előfordulhat. Ilyenkor szokott például kilógni a Mecsek a ködből, mely egyszerűen csodálatos látványt nyújt – fogalmazott Lupek Péter.

A főszerkesztő a jelenség kockázatairól szólva kifejtette, hogy maga a köd egyáltalán nem veszélyes. Viszont, ha úgynevezett hidegpárna alakul ki, és több napig tartó ködös időszak van, akkor romlik a levegő minősége és olyan részecskék maradnak meg a levegőben, amelyek károsak lehetnek hosszútávon, de ehhez mindenképpen tartós, 1-2 hetes ködnek kell lennie. 

A ködös-párás időben jobban terjednek a vírusok is – hívta fel a figyelmet.

2025 nem 1953 - A legpusztítóbb köd Londonban volt

Lupek Péter egy történeti érdekességre is felhívta a figyelmet, nevezetesen arra, hogy 1953 decemberében alakult ki a legsúlyosabb füstköd Londonban. „Azt ki kell emelni, hogy akkor, a második világháború után rengetegen fűtöttek szénnel, és mivel 1953 decemberében nagyon hideg volt, így az emberek jelentős része befűtött az olcsó, magas kéndioxid tartalmú szénnel, az autók sem voltak még ilyen modernek, illetve az erőművek is szénnel tüzeltek” – fogalmazott a Meteo Mecsek főszerkesztője.

December 4-én napokra beállt a köd, és a levegő páratartalma is 90 százalék közelébe emelkedett, ami csak tovább rontott a helyzeten. A levegő sárgás-fekete lett, alig láttak az emberek és a levegő minősége csak tovább romlott.

Lupek Péter jelezte, hogy akkor öt nap alatt négyezer ember halt meg a szennyezett levegőtől. Főleg 45 és 65 év között volta halálozás, de a csecsemők körében is sokan meghaltak. A fő halálozás oka a TBC, a tüdőgyulladás és a hörghurut volt. A következő év tavaszáig csaknem 8 ezer ember halt meg ezekben a tünetekben.

Lupek Péter azonban sietett megnyugtatni mindenkit, az ehhez hasonló légszennyezettség nem alakulhat ki, hiszen ez az eset felébresztette az embereket a környezetvédelemre.

Illetve ehhez a súlyos helyzethez, a füstködhöz tartós magas légnyomás, mínusz 3 és mínusz 5 fok közötti hőmérsékletnek, magas pára tartalomnak és szélcsendnek kell lennie és persze magas koncentrációjú koromnak, pornak, szén-dioxidnak és kén-dioxidnak.

Mindezek alapján nagyon valószínű, hogy a közösségi médiában a rejtélyes köd miatt alaptalanul aggódnak oly sokan.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában