Hullám

2025.01.09. 07:00

Durvul a helyzet: egyre több a nagyon beteg ember

Az elmúlt időszakban drámaian megnőtt a felső légúti fertőzések száma Baranyában is. Egyre többen fordulnak orvoshoz különböző vírusos megbetegedésekkel, amelyek között influenza, COVID, bakteriális felülfertőzések, valamint egy újabb vírus, az úgynevezett HMPV is jelen van – mondta lapunknak dr. Princz János pécsi háziorvos, szakmai vezető.

Az oltás sokakon segít

Forrás: MW

A háziorvosok körében is egyre gyakoribb, hogy vírusos felső légúti megbetegedésekkel keresik fel a rendelőket. A bakteriális fertőzések, a COVID, az influenzaszerű tünetek mellett több más vírus is jelen van, köztük az HMPV (humán metapneumovírus), amely hasonló felső légúti tünetekkel jár és mostanában Kínában tarol. A pontos vírus azonosítása általában nem történik meg a rendelőkben, hiszen rutinszerűen nem vesznek mintát, és jellemzően tüneti kezeléssel orvosolják a betegségeket.

covid, influenza
A COVID és az influenza ellen is kérhető védőoltás - Fotó: Németh András Péter

A leggyakoribb tünetek

A felső légúti vírusok által okozott tünetek között a következők a leggyakoribbak: torokfájás, köhögés, orrdugulás, fejfájás és láz. Ezek a tünetek az influenzánál jellemzően erősebben jelentkeznek, különösen a magas láz és a hirtelen kezdetű köhögés. Az orvosok szerint azonban ezek a tünetek nem mindig különböztethetők meg más vírusoktól, például a rhinovírustól vagy HMPV-től, de számos másik vírus is okozhat ilyen problémákat. 

Fejfájás például gyakori tünete a Covid-fertőzésnek, de ez más vírusok esetén is előfordulhat

  – mondta dr. Princz János, a háziorvosok Baranya vármegyei kollegiális szakmai vezetője. 

Szövődmények és kockázatok

A legtöbb felső légúti fertőzés egy egészséges felnőtt szervezetében 5-7 nap alatt magától lezajlik. Azonban előfordulhatnak szövődmények is, különösen, ha bakteriális felülfertőződés következik be – tudtuk meg a pécsi háziorvostól. 

Ilyen szövődmények lehetnek:

  • arcüreggyulladás,
  • légcsőhurut,
  • tüdőgyulladás.

Az influenza és a COVID-19 esetében akár primer, tehát nem másodlagosan kialakuló tüdőgyulladás is előfordulhat, amely súlyosabb lefolyást eredményezhet.

Hogyan kerülhetjük el a fertőzést?

Amennyiben egy családtag megbetegszik, érdemes bizonyos óvintézkedéseket betartani:

  • Amennyiben erre van lehetőség, akkor a beteg külön szobába vonuljon, és a maszk viselésével is csökkenthető a fertőződés veszélye.
  • Fontos a higiéniai szabályok betartása, az alapos kézmosás, a kilincsek fertőtlenítése, valamint közös evőeszközök és törölközők használatának elkerülése is javasolt.

A pécsi háziorvos szerint bár ezek az óvintézkedések csökkenthetik a kockázatot, a tapasztalat azt mutatja, hogy a családon belüli fertőzés gyakran elkerülhetetlen.

Milyen mennyiség javasolt szedni D-vitamint?

A téli időszakban különösen fontos a D-vitamin pótlása az immunrendszer támogatása érdekében, hiszen ilyenkor a kevesebb napfény miatt a szervezetünk is kevesebbet rendel. 

Általában napi 2-3000 (NE) egységnyi D-vitamin bevitele elegendő egy egészséges felnőtt számára. Betegség esetén ez megduplázható 4-6000 egységre, de a napi 8000 egységnyi hosszabb távon már túlzásnak számít 

– mondta a háziorvos.

Influenza, COVID: az oltás még időben beadható?

Még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást. Bár már vannak influenzaesetek, a járvány még nem tört ki, így van idő a védettség kialakulására – vélekedett Princz János. 

Az influenza elleni oltás okozta védettség körülbelül 7-10 nap alatt alakul ki, így még érdemes beadatni, különösen veszélyeztetett csoportok esetében, például krónikus betegeknek vagy közösségben dolgozóknak

 – emelte ki. 

A COVID elleni védőoltásra is van lehetőség. A háziorvosoknál igényelhető a Moderna vakcina, amely ajánlott azok számára, akik veszélyeztetett csoportba tartoznak. 

A témával kapcsolatban megkerestük a Klinikai Központot is. Ezt írták: „A PTE KK I. sz. Belgyógyászati Klinika 45 ágyas Pulmonológiai Osztályán egész évben magas az ágyak kihasználtsági aránya. Szubintenzív részlegünkön folyamatos monitorozás mellett gyakran légúti infekciók miatt súlyos légzési elégtelen betegeket látunk el non-invazív lélegeztetőgépekkel és magas áramlású O2 kezeléssel. Osztályunkon, egyéb pulmonológiai intézményekkel megegyezően a jellemző betegségcsoportok: a COPD (krónikus obstruktív tüdőbetegség) akut fellobbanása, súlyos tüdőgyulladások, tüdőfibrózisok és kórházi kezelést igénylő tüdőrák kivizsgálása. Természetesen az évszak sajátosságából adódóan minden évben a téli időszakokban gyakoribbak és súlyosabbak a felső és alsó légúti fertőzések, emelkednek az akár fiatalabb korban is intenzív terápiát igénylő tüdőgyulladás típusok, s ilyenkor az egyéb Belgyógyászati Osztályok, az Infektológiai Osztály és még Intenzív Osztályunk forgalmában is megemelkedik a légzőszervi infekciókkal küzdő betegek száma.”

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában