2025.01.03. 20:00
Tüdőgyulladásba csap át az influenza
Influenzajárvány egyelőre nincs, de sok a betegségre jellemző tipikus tünetekkel orvoshoz forduló beteg. Akik voltak covidosok, a háziorvosok tapasztalatai szerint fogékonyabbak az influenzára. A szövődmények – jellemzően a tüdőgyulladás – is egyre gyakoribbak. Az ingyenes védőoltás még mindig elérhető.
Sajnos nem ritka, hogy tüdőgyulladásba csap át az influenza. Fotó: Gazdag Mihály GM Kelet-Magyarország
Fotó: Gazdag Mihály
Influenzajárvány egyelőre nincs, de sok a típusos tünetekkel, azaz magas lázzal, torokfájással, ízületi fájdalmakkal orvoshoz forduló beteg a baranyai rendelőkben. A megkérdezett baranyai háziorvosok tapasztalatai szerint viszonylag gyakorinak mondhatók a szövődményes esetek – az influenzaszerű megbetegedés gyakran csap át tüdőgyulladásba, ami a korábbi években nem volt ennyire jellemző.
Az influenza tüneti kezelése mellett, ha váratlanul nehézlégzés jelentkezik, vagy a köhögés nem szűnik, mindenképp fel kell keresni a háziorvost, mert ilyen esetben fennáll a tüdőgyulladás gyanúja
– hívják fel a szakemberek a figyelmet. Tapasztalják azt is, hogy azok a betegek, akik korábban Covidosok voltak, fogékonyabbak az influenzára.
A tüdőgyulladás a leggyakoribb szövődmény, fontos a védőoltás
Az ingyenes influenza elleni védőoltások még mindig elérhetők – a háziorvosok bíznak abban, hogy lesznek még sokan, akik élnek a lehetőséggel. Továbbra is az a tapasztalat, hogy kevésbé kelendő a mostani szezonban az oltás. Mint az orvosok mondják, minden nap vannak, akik kérik a vakcinát, de ez a szám egyelőre a kívánatostól elmarad. A háziorvosok úgy látják, akkor kelendőbb az oltás, amikor a járvány felüti a fejét. Pedig, tanácsaik szerint az injekció beadatásával azért nem célszerű késlekedni, mert a védettség kialakulásához két-három szükséges. Fontos tudni azt is, hogy a kórokozó változékonysága miatt minden évben új vakcinát állítanak elő, ezért kell évente kérni.
Az ingyenes oltás azoknak jár, akik életkoruk vagy egészségi állapotuk miatt fokozottan ki vannak téve a fertőződés veszélyének – például krónikus betegek, hatvan éven felüliek, várandósok –, illetve akik ezeket a csoportokat, az influenzavírus átadása révén veszélyeztethetik, azaz például egészségügyi és szociális szférában dolgozók, illetve tartósan ápolási vagy szociális intézményben tartózkodók.
Az esetenként súlyos szövődményeket is eredményező influenza elleni védekezés jelenleg ismert leghatékonyabb eszköze a védőoltás, de az immunrendszer erősítésére érdemes ebben az időszakban fokozottan ügyelni: sok zöldség és gyümölcs fogyasztását javasolják az orvosok, illetve a friss levegőn való séta, vagy sportolás is segít az egészség megőrzésében.