Bama.hu videó

2025.02.12. 17:30

Drónnal figyelik a lakókat – szabályos ez? (VIDEÓ)

Új távlatokat nyitnak meg a használók előtt, ám alkalmazásuk felelősséggel is jár. Ha valaki drón vásárlásán gondolkodik, érdemes tájékozódnia a vonatkozó szabályozásokról.

Manapság már a különböző külföldi webshopokból néhány ezer forintért is beszerezhető drón. Van, aki hobbiból repteti, más komolyabb célokra, például fotózásra használja. Ennek ellenére sokan nincsenek tisztában a drónhasználatra vonatkozó előírásokkal. Egy olvasónk például arról számolt be, hogy egy alacsonyan szálló drónt észlelt családi háza felett, ami komoly aggodalmat keltett benne. Utánajártunk, milyen szabályokat kell betartani a drónhasználat során.

drón
A drónhasználat szabályait mindenkinek be kell  tartania
Fotó: MW

A rendőrség több alkalommal is felhívta a figyelmet arra, hogy a drónok hivatalosan pilóta nélküli légi járművek, használatuk pedig különböző kategóriákba sorolható. Az egyik legfontosabb előírás, hogy lakott területen belüli drónrepüléshez eseti légtérhasználati engedély szükséges, amelyet előzetesen kell igényelni. Ezenkívül minden drónüzemeltetőnek regisztrálnia kell magát a légiközlekedési hatóságnál, és minden 120 grammnál nehezebb vagy adatrögzítővel felszerelt drónt is regisztrálni kell. A 250 gramm feletti súlyú drónok esetén szükséges a távpilóta képzés és vizsga, valamint felelősségbiztosítás is. Fotózás esetén kiemelten fontos ügyelni a magánszféra védelmére: magánterületen vagy személyekről készült felvételekhez az érintettek hozzájárulása szükséges.

drón
A drónokat nem csak jó dolgokra lehet használni
Fotó: MW

Krizmanics Zoltán baranyai fényképész már évek óta használ drónt fotók készítéséhez. Fő profilja az éjszakai, aszto-tájfotózás. Mint mondta, egy 249 gramm alatti, az úgynevezett nyílt (open) kategóriába tartozó drónt használ, amelyhez nem szükséges külön vizsga. 

– Annyi a kikötés, hogy mindenképpen kell regisztráció hozzá. Ezek után hivatalosan használhatom lakott területen kívül. Hátránya a nyílt kategóriának, hogy 120 méternél feljebb nem lehet repülni a drónnal. Azért használom, mert teljesen más perspektívát ad. Akár 10 vagy 30 méter magasságból fotózva is teljesen más a látvány, mint egy átlag néző szemével – ismertette Krizmanics Zoltán.

drón
Csodálatos tájképek készíthetőek a drón segítségével
Fotó: Krizmanics Zoltán

A drónreptetéshez kötelező használni a MyDroneSpace elnevezésű ingyenes applikációt, mely a HungaroControl Magyar Légiforgalmi Szolgálat Zrt. drónapplikációja, ebbe be kell jelentkezni, s így látni lehet, hogy a felhasználó nincs-e tiltott zónában. Ha az app jóváhagyja a repülést, akkor fel is szállhat a drón. Az alkalmazásnak köszönhetően valós időben lehet nyomon követni a magyar légtérstruktúra aktuális helyzetét, illetve a drónozás számára korlátozott vagy tiltott területeket. A mydronespace figyelmezteti a felhasználót, ha az általa bejelölt terület korlátozott vagy tiltott légteret érint.

Így működik a MyDronesSpace drón alkalmazás

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában