2025.02.14. 19:15
Egykori kastélyaikba be sem engedik ma a magyarokat
A Kárpát-medencében ma is erős kastélykultúra él, még akkor is, ha ezek közül sokba ma nem engednek be magyarokat – többek között erről is szólt a pécsi MCC legutóbbi előadása.

Érdekes előadást hallgathattak meg a résztvevők
Fotó: Laura Nagy
Az MCC közleménye szerint 1949 március másodikáról harmadikára virradóan megszűnt az erdélyi főnemesség. És bár a rendszerváltás után hiába van meg a kárpótlás elméleti lehetősége, sajnos a joggyakorlat a mai napig ellehetetleníti a jogos tulajdonok visszaszerzését. Mit ér ma egy magyar főnemes és mit tud kezdeni azokkal az épületekkel, melyek egykoron a családi fészket jelentették? Ez volt a kiindulási alapja a beszélgetésnek.
A pécsi MCC filmvetítéssel egybekötött előadást szervezett. A Magyar Összetartozás Intézet igazgatója, Dr. Margittai Gábor szerint a Kárpát-medencében ma is erős kastélykultúra él, még akkor is, ha ezek közül sokba ma nem engednek be magyarokat. Ehhez sajnos hozzátartozik annak a ténye is, hogy 1945-ben felbecsülhetetlen tudásanyag semmisült meg. Erdélyben például lóalomként használták az arisztokrata családok ősi dokumentumait, könyveit.
– Ezek a kastélyok, olyan fókuszpontok, ahol hömpölyög a magyar történelem. Ezen falak közt szerveződött egykoron a kulturális élet, fontos történések epicentrumai voltak ezek az épületek. A kommunizmus alatt aztán birkahodályként, magtárként, börtönként, vagy akár bolondok házaként használták őket – mondta a Magyar Összetartozás Intézet igazgatója.
Margittai úgy tapasztalja, hogy amennyiben ezek az épületek nem váltak az enyészeté, úgy sok esetben a történelemhamisítás eszközével szakítják ki őket a magyar történelmi emlékezetből. A turisztika, a nacionalista érdekek és a korrupció áldozataivá válnak ezek a csodás épületek.
– Gyakorlatilag 1949 március másodikáról harmadikára virradóan megszűnt az erdélyi főnemesség. S a rendszerváltás után hiába van meg a kárpótlás elméleti lehetősége, sajnos a joggyakorlat a mai napig ellehetetleníti a jogos tulajdonok visszaszerzését – fejtette ki Margittai Gábor.
Az előadás részeként a pécsi közönség megtekinthette az előadó Tiltott Kastélyok című filmjét is, melyben egy erdélyi arisztokrata család küzdelmeit láthatjuk, a régi családi fészek visszaszerzéséért folytatott harcban.